eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Zaległy urlop wypoczynkowy po przejściu do innego pracodawcy.


2021-05-15 13:58 autor: konto usunięte

3 779 odsłon

Zaległy urlop wypoczynkowy po przejściu do innego pracodawcy.

Witam. W dniu dzisiejszym 15.05.2021 otrzymałem świadectwo pracy i nową umowę o pracę z datą 01.04.2021, w świadectwie pracy w pkt 4a, stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania podano; powołanie u innego pracodawcy - Art. 23 z indeksem górnym 1 paragraf 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Poprzedni pracodawca zatrudniał nas w firmie jednoosobowej, a teraz założył Sp. z o.o. i daje pracownikom nowe umowy. Ja za lata 2019, 2020 mam 34 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Moje pytanie brzmi, czy w związku z przeniesieniem do jakby nie było innego podmiotu należy mi się wypłata ekwiwalentu za zaległy urlop lub w jaki sposób mogę żądać wypłaty za ten urlop.

Pytanie zaktualizowano 2021-05-24 11:37

Z dniem 01.04.2021 dostaliśmy nowe umowy o pracę. Poprzednio byliśmy zatrudnieni w firmie jednoosobowej a od 01 kwietnia zostaliśmy zatrudnieni w Sp. z o.o. Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania; Powołanie u innego pracodawcy - Art. 23 z innym indeksem górnym 1 paragraf 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Mam 34 dni zaległego ulropu wypoczynkowego za 2019 i 2020 rok, czy pracodawca powinien mi wypłacić ekwiwalent za ten urlop lub w jaki sposób mogę się domagać wypłaty.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-05-24 11:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art 23 prim paragraf 5 stosuje sie do osób świadczacych pracę na podstawie innej niz umowa o pracę. Zgodnie z art 23 wszelkie zobowiązania wobec pracowników zatrudnionych na umowę o ptracę przejmuje nowy pracodawca z wyjątkiem właśnie art 231  par.5.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-05-24 19:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Ok, pewnie nie wyjasnimy sobie tego tu i teraz. Zgodnie z art 23 prim wszelkie zobowiązania osób zatrudnionych na umowe o pracę przejmuje nowy pracodawca. Jezeli coś jest nie tak, to zawsze mozna powiadomic PIP lub wnieść pozew o wypłate zaległych świadczeń do sądu pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

  • Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Jednym z podstawowych, ujętych w przepisach Kodeksu pracy, uprawnieniem pracowniczym jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Pandemia nic w tej kwestii nie zmieniła, chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pewne uregulowania kwestii urlopowych ...

  • Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    30 września zbliża się milowymi krokami, należy więc zrewidować ilość przysługującego urlopu ponieważ – zgodnie z treścią art. 168 kodeksu pracy (dalej k.p.) – pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany w terminie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania