eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę a urlop wypoczynkowy


2016-10-07 13:30 autor: Masza

2 890 odsłon

Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę a urlop wypoczynkowy

Od stycznia 2017 r. mój obecny pracodawca zmieni się. Zostanie przejęty przez innego. Pracownicy podpisali wypowiedzenia za porozumieniem stron i dostaną nowe umowy, od nowego pracodawcy. Obecnie jest na urlopie wychowawczym do 10/2017 r.

W 2016 r. po zakończeniu macierzyńskiego, a przed wychowawczym, wykorzystałam 22 dni z przysługujących mi 26 dni. Czy po podpisaniu porozumienia stron mogę ubiegać się o ekwiwalent pieniężny za te 4 zaległe dni? Czy ewentualnie, po podpisaniu nowej umowy z nowym pracodawcą mogą przejść na 2017 r. i będę mogła je wykorzystać np. po powrocie z wychowawczego? Czy może w ogóle przepadają?

Pytanie zaktualizowano 2016-10-07 22:03

Jeszcze zastanawiam się nad jednym faktem. Zgodnie z przepisami, pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Czy te 6 miesięcy to liczy się w ogóle jako zatrudnienie, czy 6 miesięcy u danego pracodawcy? Jeśli będę musiała podpisać nową umowę, z nowym pracodawcą, to już nie będę miała tych 6 miesięcy, to wychowawczy mi się nie należy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-07 18:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przepisy kodeksu pracy nie przewidują „przenoszenia” urlopu wypoczynkowego do nowego pracodawcy. Oznacza to, iż wraz z zakończeniem stosunku pracy u jednego pracodawcy, prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego powinno być rozliczone proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Tym samym, jeśli urlop nie został przez pracownika wykorzystany w naturze i – przykładowo – pozostały mu cztery niewykorzystane dni urlopu u tego pracodawcy, to z dniem rozwiązania stosunku pracy pracownik nabywa prawo do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za te  niewykorzystane dni. Inaczej wyglądała by sytuacja gdybyście Państwo przeszli z art 21 prim. Umowy zostały rozwiązane, więc były pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent.

    Masza skomentował/a odpowiedź 2016-10-07 21:01

    Dziękuję za odpowiedź.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-08 06:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    6 miesięcy ogólnie. Natomiast do wypłaty zasiłku rodzinnego ( wychowawczego) należy przepracować co njmniej 6 miesięcy u obecnego pracodawcy.

    Masza skomentował/a odpowiedź 2016-10-08 21:16

    Czy dobrze zrozumiałam? 1.Czyli u nowego pracodawcy dalej będę miała urlop wychowawczy i składki zus finansowane przez budżet państwa? 2. Natomiast nie należy mi się tzw. dodatek do zasiłku rodzinnego za urlop wychowawczy?

    Masza skomentował/a odpowiedź 2016-10-08 22:27

    Znalazłam na stronie pip.gov.pl taka informację. Jak mam to rozumieć? Jeżeli w okresie zatrudnienia pracownik otrzymywał zasiłek wychowawczy (dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego), po rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony zachowuje do niego prawo. Podstawa prawna: art. 29 ust. 1, art. 29a, art. 30, art. 53 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych… [2].

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania