eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy z art. 53 kodeksu pracy


2012-10-28 17:45 autor: goska3313

17 052 odsłon

Rozwiązanie umowy z art. 53 kodeksu pracy

Czy po 3 miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym, a następnie po przedłużeniu go o następne 4 miesiące, następuje rozwiązanie umowy z art. 53, po tych trzech miesiącach, czy pracodawca może nie rozwiązać tej umowy jeżeli świadczenie jest przedłużone o następne 4 miesiące. Jak to wygląda w świetle prawa, wiem, że jest jeszcze taki okres, że przez 6 miesięcy pobierania tego świadczenia pracodawca, jeśli jest etat to powinien przyjąć pracownika do pracy, ale to stosuje się chyba jeśli umowa jest po 3 miesiącach rozwiązana z art. 53.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-10-29 12:55 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Jeżeli chodzi o rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy, to pracodawca może rozwiązać umowę, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dlużej niż 3 miesiące - jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy; dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy praownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Zgodnie z tym zapisem pracodawca może rozwiązać taką umowę (ma do tego prawo), ale nie musi.

    Rzeczywiście, pracodawca powinien - w miarę możliwości - ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (czyli w trybie art. 53 kp), z przyczyn określonych w art. 53, par. 1 i 2, złosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

    Oceń odpowiedź 11 17

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.