eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Po jakim czasie pracy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?


SPONSOR KATEGORII:

Availo

2015-04-08 10:00 autor: anna30

1 497 odsłon

Po jakim czasie pracy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?

Witam,

10 maja 2015 kończy mi się urlop macierzyński. Chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego, jednak z dniem 31 sierpnia 2014 roku skończyła się moja umowa o pracę (01.09.2013-31.08.2014).

Jeśli znalazłabym nową pracę, to ile czasu muszę przepracować aby skorzystać z urlopu wychowawczego i czy ważny jest przy tym wymiar czasu pracy?

Pozdrawiam,
Anna

Pytanie zaktualizowano 2015-04-08 20:45

Mam jeszcze pytanie odnośnie odpowiedzi :"Jeśli znajdzie Pani nową pracę, to będzie mogła Pani skorzystać z urlopu wychowawczego. Wymagany jest 6-miesięczny okres zatrudnienia - wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar czasu pracy nie ma znaczenia." czy w  te 6- miesięcy wlicza się także urlop macierzyński kiedy jeszcze miałam umowe o prace czy  liczyć mi się może tylko czas gdy obowiązywała mnie umowa o prace przed odejściem na urlop macierzyński tj od 1 września 2013 do 1 maja 2014, i na jaki okres czasu musze mieć umowe żeby skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-04-08 10:18 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Jeśli znajdzie Pani nową pracę, to będzie mogła Pani skorzystać z urlopu wychowawczego. Wymagany jest 6-miesięczny okres zatrudnienia - wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar czasu pracy nie ma znaczenia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-10 10:56 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Z urlopu macierzyńskiego mogła Pani korzystać, pozostając w stosunku pracy. Obowiązywała Panią umowa o pracę, więc jak najbardziej okres korzystania z urlopu macierzyńskiego należy wliczać do co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia. Z urlopu wychowawczego może Pani korzystać tak długo, jak długo pozostaje Pani w stosunku pracy. Jeśli zatem przykładowo chciałaby Pani jednorazowo wykorzystać cały urlop wychowawczy (35 miesięcy), to umowa musiałaby być zawarta na co najmniej 35 miesięcy.

    Przepisy regulujące kwestię urlopu wychowawczego: art. 186 - 186(8) kodeksu pracy, w tym art. 186 par. 1 - w kwestii 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

    Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

    Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej ...

  • Niższy wymiar czasu pracy a nowa umowa

    Niższy wymiar czasu pracy a nowa umowa

    Zmiana wymiaru czasu pracy może nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wystąpi z taką inicjatywą. Jeżeli obniżenie wymiaru czasu pracy następuje zamiast wykorzystywania urlopu ...

  • Obniżenie wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego

    Obniżenie wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego

    Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Taki wniosek pracodawca ma obowiązek uwzględnić (i dlatego, naszym zdaniem, nie jest ...

  • Likwidacja stanowiska pracy a koniec urlopu macierzyńskiego

    Likwidacja stanowiska pracy a koniec urlopu macierzyńskiego

    Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy na takim samym stanowisku, jakie zajmowała przed urlopem macierzyńskim. Jeżeli pracownica chce skorzystać z urlopu wychowawczego lub pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, to od dnia ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania