eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego


2013-11-26 15:29 autor: megg4

4 844 odsłon

Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego

Witam,

obecnie przebywam do marca 2014 na urlopie rodzicielskim. Po zakończeniu tego urlopu planuję najpierw wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

Jak wygląda sytuacja, jeżeli zaszłabym w ciążę w trakcie urlopu rodzicielskiego, a jak w trakcie urlopu wypoczynkowego? Jakie przysługują mi prawa i świadczenia? Umowę mam na czas nieokreślony.

Co powinnam zrobić żeby nie zostać bez żadnych świadczeń? Jak wygląda sytuacja z ewentualnym L4, ponieważ poprzednia ciąża była zagrożona i dużo czasu spędziłam na L4 i w szpitalu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-27 17:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Skoro umowa jest na czas nieokreślony, to nie ma się czego Pani obawiać. Zajście w ciążę (bez względu na rodzaj urlopu) gwarantuje Pani w dalszym ciągu zatrudnienie (chyba, że zostanie zlikwidowana firma lub Pani coś przeskrobie). Będzie Pani uprawniona do wszystkich świadczeń chorobowych, macierzyńskich oraz urlopowych związanych z ciążą oraz urodzeniem dziecka.

  belnika skomentował/a odpowiedź 2014-02-12 09:36

  A co w przypadku umowy na czas określony do 2020 roku? Mam te samą sytuację, tylko różnicą jest rodzaj umowy i ewentualnie później wykorzystanie urlopu wychowawczego (chociaż części)

  Natalina skomentował/a odpowiedź 2014-04-01 21:10

  Czy w sytuacji, gdy firma X kupi moją firmę, bo ta postanowi wycofać się z kraju, należy uznać, że jest to likwidacja mojej firmy?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Niezdolność do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną uprawnia pracownika do skorzystania ze świadczeń chorobowych. Na pracodawcę natomiast nakłada obowiązek ustalenia prawa do tych świadczeń i ich ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania