eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Niekorzystne porozumienie zmieniające z mocą wsteczną


2020-03-30 14:23 autor: luc1

596 odsłon

Niekorzystne porozumienie zmieniające z mocą wsteczną

Dzień dobry,

chciałbym zapytać, czy co do zasady dopuszczalne jest wręczenie pracownikowi porozumienia zmieniającego np. w połowie miesiąca, które zmienia zasady od początku miesiąca?

W związku z obecnym kryzysem mamy dość ciężką sytuację w firmie. Już za marzec nie naliczaliśmy żadnych dodatkowych premii a na kwiecień sytuacja rysuje się dramatycznie.

Na razie walczymy o przetrwanie i wszyscy rozumieją, że będzie ciężko. Mamy dość dobre relacje w firmie i wszyscy zgadzają się z tym, że nie tylko nie będzie w tych miesiącach premii, ale też pewnie konieczne będzie obniżenie podstawowego etatu.

Pracownicy zadeklarowali sami, że w razie czego podpiszą wszytko wstecz, ale zawsze staramy się żeby formalnie wszytko było zgodnie z prawem.

Pytanie jest takie, czy zamierzając wypłacić w kwietniu wynagrodzenie niższe niż wynika z umowy należy do końca marca dać porozumienia zmieniające, czy też można np. 15.04 sporządzić dokumenty z tą datą, ale mocą obowiązywania od 01.04?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-03-30 14:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Poozumienie zmieniające jest porozumieniem, więc jesli ktoś zgadza się na takie warunki, to sa one zgodne z prawem. Generalnie prawo nie działa wstecz, więc porozumienie powinno obejmować obecne okrezy rozliczeniowe, a nie te, które sa wsteczne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-03-30 15:46 autor odpowiedzi: luc1

    No wiadomo, że papier przyjemie wszytko. Ale rozważamy rózne scenariusze łącznie z likwidacją spólki i uruchomieniem za jakiś czas nowej i jak napisałem staramy się mieć porządek w dokumentacji i żeby wszystko formalnie było ok.
    Tak na marginesie: zgodnie z zapowiedziami rządu warunkiem otrzymania 40 % dotacji na pracownika będzie zmniejszenie o 20 % jego czasu pracy. Skoro tych przepisów jeszcze nie ma i pojawią się na pocżatku kwietnia to zawierane wówczas porozumienia również będą musiały działać wstecz jeśli mają dotyczyć kwietnia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-03-30 17:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Ok, ale likwidacja spółki to zupełnie coś innego niż zmniejszenie wymiaru etatu czy wynagrodzenia. Zapowiedzi rządu to nie przepisy, tylko zapowiedzi. Poczekajmy na ustawy, rozporzadzenia i zmiany do obecnych przepisów. Nie wiem, co one będa zawierać konkretnie, więc gdybanie jest gdybaniem.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • fotka

    Dodano 2014-04-04 08:25 przez fotka

    Czy mogę mieć podstawę wynagrodzenia 1450 zł w 2014 r.?

    Podjęłam pracę i mój pracodawca jako podstawę płacy wpisał mi 1450 zł 16% wysługi lat. Czy to jest zgodne z przepisami?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-12 11:43 przez konto usunięte

    Porozumienie zmieniające a odprawa

    Witam,
    moje pytanie dotyczy złożonego mi "porozumienia zmieniającego warunki wynagrodzenia". W związku z przekształceniem zakładu publicznego w spółkę prawa handlowego (?) zostały wprowadzone zmiany w wynagradzaniu pracowników.
    Wprowadzono nowy regulamin wynagradzania - m.in. określono, iż nagroda j...

  • Martesiak

    Dodano 2020-03-17 21:12 przez Martesiak

    Kodeks pracy - art. 210

    Witam,temat dotyczy dużej sieci sklepów i punktu w małej galerii handlowej.Czy pomimo odgórnych zaleceń rządu apropo zamknięcia centrów handlowychpracodawca może przyzywać do pracy pracowników w celu odrabiania tzw. "zaległości"?Praca ma odbywać się bez klientów, obcowanie tylko z współpracownikami ...

  • Hela

    Dodano 2019-04-10 20:01 przez Hela

    Czy wynagrodzenie zostanie obniżone?

    Witajcie,wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. Niestety wrócę już na inne stanowisko. Poprzednio otrzymywałam wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. Wiem, że pracodawca nie może zmniejszyć mi wynagrodzenia, ale chciałam się upewnić czy dotyczy to tylko podstawy? Czy dodatek funkcyjny też ...

  • Markk

    Dodano 2017-08-21 12:35 przez Markk

    Praca na akord a wypłata

    Witam, zacząłem pracę na akord. W umowie mam napisane, że za wykonywane obowiązki otrzymam 500.00 zł. Czyli dobrze rozumiem, że na pewno dostanę 500 zł plus to co wyrobię?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Najniższa krajowa 2017 - 2000 zł brutto. Co jeszcze się zmieni?

    Najniższa krajowa 2017 - 2000 zł brutto. Co jeszcze się zmieni?

    Wynagrodzenie minimalne w 2017 r. wyniesie 2.000,00 zł. Jest to wzrost o 150,00 zł w stosunku do roku 2016 – obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1850,00 zł. Warto przypomnieć, że określona w rozporządzeniu kwota wynagrodzenia minimalnego ...

  • Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

    Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

    Świadczenia ze stosunku pracy, niebędące wynagrodzeniem za pracę, ustalane są zazwyczaj na podstawie przepisów szczegółowych. Wynika to z art. 80 Kodeksu pracy, który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną ...

  • Pierwsza praca i okres wyczekiwania

    Pierwsza praca i okres wyczekiwania

    Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego), jeżeli posiada 30-dniowy okres wyczekiwania.

  • Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

    Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

    Rozpatrzmy następujący przypadek: na stanowisko informatyka planujemy zatrudnić studenta - na podstawie umowy o dzieło. Jak powinna brzmieć umowa? Jakie koszty związane z zatrudnieniem ponosi pracodawca, a jakie student? Jak wygląda wówczas ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania