eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Czy mogę sprzedać spadek po ojcu w postaci pola?


2012-07-24 23:20 autor: premency

27 280 odsłon

Czy mogę sprzedać spadek po ojcu w postaci pola?

Mam pytanie miesiąc temu zmarł mój ojciec i zostało gospodarstwo rolne do podziału, ja mam otrzymać pięć hektarów pola. Chciałbym to sprzedać. Jak to zrobić, żeby nie płacić podatku? Czy jest to możliwe czy muszę czekać pięć lat?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-25 11:04 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

     

    Tak więc istnieje możliwość uniknięcia zapłaty podatku dochodowego związanego ze sprzedażą nieruchomości, nawet jeżeli ta sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Ważnym jest, aby w związku ze sprzedażą grunty nie utraciły swojego rolnego charakteru.

     

    Więcej szczegółów w artykule:  

    Oceń odpowiedź 2 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-07-25 21:26 autor odpowiedzi: premency

    bardzo dziekuje za pomoc

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-01-17 18:28 autor odpowiedzi: tokar71

    Dostałem darowiznę, część domu i kawałek pola w 2009 roku, sprzedałem to w Styczniu 2013. Mam pytanie, kiedy będę musiał zapłacić podatek dochodowy?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 11 32

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sztabela

    Dodano 2013-06-19 14:54 przez sztabela

    Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

    W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W te...

  • premency

    Dodano 2013-02-27 19:58 przez premency

    Czy zapłacę podatek?

    Odziedziczyłem 5 ha ziemi ornej po zmarłym ojcu ojciec zmarł w 2012 r. Ja nie jestem rolnikiem, nie mam gospodarstwa, chcę to sprzedać sąsiadowi rolnikowi na powiększenie gospodarstwa.
    Udałem się do skarbówki. Pani urzędniczka powiedziała mi, że zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży, ponieważ nie p...

  • venom

    Dodano 2013-01-05 22:55 przez venom

    Odziedziczyłem pole rolne czy mogę je sprzedać przed upływem pięciu lat?

    Witam
    2 miesiące temu dostałem w spadku pole o powierzchni 12 arów. Czy mogę je sprzedać przed upływem pieciu lat bez płacenia podatku?

  • Kris_83

    Dodano 2012-05-04 13:44 przez Kris_83

    Spadek na sprzedaż. 5 lat od kiedy?

    Moja Ciocia dostała w spadku dom. Jej teściowa zmarła 2005 roku. Ale wszelkie sprawy spadkowe tj. spisanie się dzieci zmarłej i wpisanie do księgi potrwały i nastapiły w październiku 2008r.
    Kiedy moja Ciocia może sprzedać dom? Podobno musi ten dom mieć w swoim posiadaniu przez 5 lat. Ale licząc od d...

  • Maciucho23

    Dodano 2013-03-02 10:11 przez Maciucho23

    Jaka wysokość podatku od spadku?

    Witam. W 2007 roku nabyłem spadek (mieszkanie) po siostrze mojego dziadka. W 2008 w US podpisałem pismo, że jeżeli będę zameldowany w tym lokalu przez 5 lat, to nie będę płacił podatku. Mieszkanie sprzedałem w 2010 r., więc przed upływem 5 lat. Jaki podatek w związku z tym muszę zapłacić (ile procen...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania