eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż nieruchomości - darowizna a podatki


2012-07-02 12:08 autor: Ona36

4 301 odsłon

Sprzedaż nieruchomości - darowizna a podatki

Bardzo proszę o odpowiedź. Moja mama sprzedaje nieruchomość rolną firmie (nie osobie fizycznej). Firma prawdopodobnie zapłaci podatek. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży chce przeznaczyć na kupno domu dla siebie, a pozostałą cześć przekazać w darowiźnie dzieciom. Czy będzie musiała płacić podatek od wzbogacenia z tej części którą przeznaczy na darowizny? Czy musi całą kwotę przeznaczyć na zakup nieruchomości dla siebie żeby nie płacić podatku od wzbogacenia. Kiedy po sprzedaży nieruchomości może przekazać darowiznę, czy od razu, czy musi odczekać jakiś czas? Czy dzieci, które otrzymają darowiznę muszą przeznaczyć te pieniądze na zakup nieruchomości żeby nie płacić podatku, czy nie ma to znaczenia? Czy pieniądze otrzymane ze sprzedaży nieruchomości trzeba w całości przeznaczyć na kupno innej nieruchomości, czy można na remont rozbudowę już posiadającej?

Mama jest właścicielką działki rolnej od około 40 lat, działka budowlana z domem natomiast podlegała sprawie spadkowej po śmierci ojca w 2003 r. i jest współwłasnością mamy i dzieci od tego okresu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-03 19:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W podatku dochodowym źródło przychodu nie powstanie, także podatkiem tym nie ma się co martwić. Podatek PCC (od wzbogacenia) płaci nabywca, czyli kupująca firma. Pieniądze można darować dzieciom od razu. Warto jednak zadbać o to, aby darowizna nastąpiła na konto bankowe dzieci a nie gotówką (warunek konieczny do spełnienia, aby nie było podatku od darowizny). Dzieci w terminie 6-ciu miesięcy od otrzymania darowizny muszą zawiadomić o tym urząd skarbowy (druk SD-Z2). Wtedy cała darowizna będzie zwolniona z podatku bez względu na cel jej przeznaczenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania