eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku


2013-06-19 14:54 autor: sztabela

33 402 odsłon

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W tej chwili mama wraz z rodzeństwem noszą się z zamiarem sprzedaży gospodarstwa rolnikowi z tej samej wsi, w której znajduje się gospodarstwo rolne.

Z racji iż nie upłynęło 5 lat od daty nabycia spadku mam pytanie: czy sprzedaż gospodarstwa już teraz (przed upływem 5 lat) będzie skutkowała nałożeniem przez US podatku 19% , czy będzie zwolniona z tego podatku z uwagi na to, iż po sprzedaży rolnikowi owe gospodarstwo nie straci swego przeznaczenia (będzie to zapisane w akcie notarialnym). Jeden ze spadkobierców - brat mamy - był w Urzędzie Skarbowym w mieście, w którym mieszka - tam otrzymał informację iż o żadnym zwolnieniu nie ma mowy i trzeba będzie zapłacić podatek.

Ja w imieniu mamy dzwoniłem do Urzędu Skarbowego, do którego terytorialnie przynależy odziedziczone gospodarstwo i tam uzyskałem informację, iż zwolnieniu będą podlegać tylko grunty rolne i pastwiska (czyli ok. 6 ha), zaś podatek zostanie nałożony na las i dom. Dwa urzędy - dwie różne interpretacje...

Mamę znów "straszyli" sąsiedzi, że jak sprzeda gospodarstwo rolne przed upływem 5 lat, to zostanie odwieszone zwolnienie z podatku od spadku. Niestety tak się złożyło, że nie mamy w rodzinie, ani radcy prawnego, ani specjalisty podatkowego (myślałem też żeby złożyć wniosek o wydanie interpretacji do Izby Skarbowej, ale nie wiem czy to dobry pomysł). Stąd moja prośba do Państwa o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-25 19:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W zakresie podatku od spadków i darowizn istotne jest to, z jakiego zwolnienia skorzystano. Proszę to sprawdzić i tutaj napisać.

  Co do podatku dochodowego, art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy zwalnia z tego podatku  przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

  Ze zwolnienia nie korzystają tutaj lasy. Natomiast co do domu istotne jest to, czy stoi on na gruncie rolnym. Zachęcam do zapoznania się chociażby z interpretacją nr IBPBII/2/415-655/11/JG

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-26 21:24 autor odpowiedzi: sztabela

  Panie Krzysztofie dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeżeli chodzi o sprawę podatku od spadku moja mama wraz z rodzeństwem skorzystała z tego zwolnienia iż zmarły był rodzonym bratem i jako najbliższa rodzina złożyli w US specjalny druk- „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” - SD-Z2 w wymaganym terminie do 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądowego o nabyciu spadku.

  Jeżeli chodzi o to czy dom stoi na gruncie rolnym - to muszę to sprawdzic w Urzędzie Gminy w wypisie gruntów

  sztabela zaktualizował/a odpowiedź 2013-06-26 21:32
  W uzupełnieniu mojej wypowiedzi - parę lat temu miałem w swoich rękach wypis z rejestru gruntów i działka na której znajdował się dom byłą oznaczona jako B-R albo B-Ł czyli grunt rolny zabudowany , ale jak wcześniej pisałem sprawdzę to

  Oceń odpowiedź 8 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • premency

  Dodano 2013-02-27 19:58 przez premency

  Czy zapłacę podatek?

  Odziedziczyłem 5 ha ziemi ornej po zmarłym ojcu ojciec zmarł w 2012 r. Ja nie jestem rolnikiem, nie mam gospodarstwa, chcę to sprzedać sąsiadowi rolnikowi na powiększenie gospodarstwa.
  Udałem się do skarbówki. Pani urzędniczka powiedziała mi, że zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży, ponieważ nie p...

 • aga512

  Dodano 2015-01-18 18:49 przez aga512

  Grunty rolne w spadku. Jak się rozliczyć z US?

  Witam,otrzymałem spadek w postaci gruntu rolnego. Spadek został od razu sprzedany.Co muszę zapłacić?

 • Jojana

  Dodano 2017-03-31 18:09 przez Jojana

  Czy zapłacę podatek od sprzedaży spadku?

  Witam. Moi rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Ojciec zmarł i odziedziczyłam ja i mój jeszcze wtedy mąż po 1/2 części gospodarstwa. Moja mama ma 1/2 gospodarstwa, ja 1/4 i były mąż 1/4. Całość gospodarstwa to 4,75 ha.
  Zostały przez naszą trojkę sprzedane 2ha gruntów rolnych rolnikowi na powiększen...

 • venom

  Dodano 2013-01-05 22:55 przez venom

  Odziedziczyłem pole rolne czy mogę je sprzedać przed upływem pięciu lat?

  Witam
  2 miesiące temu dostałem w spadku pole o powierzchni 12 arów. Czy mogę je sprzedać przed upływem pieciu lat bez płacenia podatku?

 • premency

  Dodano 2012-07-24 23:20 przez premency

  Czy mogę sprzedać spadek po ojcu w postaci pola?

  Mam pytanie miesiąc temu zmarł mój ojciec i zostało gospodarstwo rolne do podziału, ja mam otrzymać pięć hektarów pola. Chciałbym to sprzedać. Jak to zrobić, żeby nie płacić podatku? Czy jest to możliwe czy muszę czekać pięć lat?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania