eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zakup gruntu i budowa lokalu pod najem. Działalność, spółka cywilna czy sp. z o.o.?


2013-06-05 11:12 autor: adamadam85

6 811 odsłon

Zakup gruntu i budowa lokalu pod najem. Działalność, spółka cywilna czy sp. z o.o.?

Chcę zakupić grunt, a następnie wybudować lokal, który zamierzam wynająć. Cała inwestycja (grunt plus budynek), to koszt ok. 2 mln zł. Która z opcji: działalność gospodarcza, osoba fizyczna, spółka cywilna czy sp. z o.o. jest najbardziej opłacalna pod względem podatkowym?

Chodzi przede wszystkim o możliwość wliczenia zakupu gruntu i budowy budynku w koszty firmy. Czy US mogłby niezgodzić sie na ryczałt w przypadku os. fizycznej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-05 11:45 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Wszystkie wymienione rodzaje działalności umożliwiają rozliczenia kosztów inwestycji za pomocą amortyzacji. W sp z o.o. wystąpi podwójne opodatkowanie (zarówno przychody spółki jak i dochody wspólników).

    Do wartości sprzedaży 150.000 mozna wybrać ryczałt ale przy tak dużej inwestycji może to być niopłacalne.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • Najlepsza odpowiedź

    2013-06-05 12:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ryczałt przy tym raczej nie będzie możliwy, gdyż co do zasady tylko najem prywatny nieruchomości może być ryczałtem opodatkowany, zaś wynajem nieruchomości firmowych skutkuje utratą prawa do ryczałtu. poz. 28 załącznika nr 2 ustawy o ryczałcie zawierająca czynności, które nie mogą być opodatkowane ryczałtem: PKWiU 68.20.1: Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (Wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a, czyli tzw. najmu prywatnego)

    Co do gruntu - wydatek na jego zakup będzie stanowił jego wartość początkową z tym, że gruntu się nie amortyzuje. Stanie się on kosztem dopiero przy ewentualnej sprzedaży.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Mario79

    Dodano 2017-10-15 20:32 przez Mario79

    Hodowla krewetek działalność rolnicza

    Witam,
    chciałbym rozpocząć hodowlę krewetek ozdobnych w akwariach.
    Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników. Pracuję na pełny etat jako pracownik w spółce z ograniczo...

  • DorotaEla

    Dodano 2022-01-26 07:45 przez DorotaEla

    Prywatny wynajem mieszkania można połączyć z wynajmem lokali dostępnych na rynku.

    Dzień dobry, proszę o odpowiedź, czy w przypadku wynajmu prywatnego mieszkania i opodatkowaniu ryczałtem 8,5% mogę rozszerzyć działalność o wynajem i pośrednictwo wynajmu lokali na rynku?
    Jeżeli tak, to czy mogę pozostać na ryczałcie, a jeżeli nie to czy musi być otwarta nowa działalność i jaką najp...

  • ilka

    Dodano 2013-10-25 22:34 przez ilka

    Rozliczenia wspólników spółki cywilnej

    Chcę prowadzić spółkę cywilną z koleżanką. Obie jesteśmy radczyniami prawnymi, Czy dochody będziemy razem rozliczać proporcjonalne do udziału?
    Co z kosztami: czy jeśli wystawiona będzie faktura za najem lokalu, telefon na spółkę, to będziemy te kwotę mogły wrzucić dla siebie po połowie?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-15 11:53 przez konto usunięte

    Ryczałt i spółka

    Witam,
    Prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie i dostałam teraz propozycję żeby być wspólnikiem spółki.
    Czy spółkę mam też rozliczać na ryczałt?

  • waw22

    Dodano 2013-06-12 10:22 przez waw22

    Mam małą firmę na ryczałcie. Czy muszę mieć kasę fiskalną?

    Witam.
    Otrzymałem z US informację i powinienem założyć kasę fiskalną. Moja sytuacja wygląda tak:
    - DG od 3 lat. Ryczałt 8,5% Przychód za 2011 r. ok. 30 tysięcy zł, za 2012 r. ok. 35 tysięcy. Nie jestem VAT-owcem.
    Prowadzę małą firmę produkcyjną i sprzedaję do sklepów. W internecie znalazłem info, że...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania