eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Hodowla krewetek działalność rolnicza


2017-10-15 20:32 autor: Mario79

3 715 odsłon

Hodowla krewetek działalność rolnicza

Witam,

chciałbym rozpocząć hodowlę krewetek ozdobnych w akwariach.

Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników. Pracuję na pełny etat jako pracownik w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory rozliczałem się z urzędem skarbowym przy pomocy dokumentu PIT-37.

W związku z próbą podjęcia hodowli krewetek nie zamierzam zmienić charakteru swojej dotychczasowej pracy. Przyszła hodowla będzie tylko dodatkowym zajęciem. W dalszym ciągu będę otrzymywał ze swojego zakładu pracy PIT-11 i na jego podstawie będę się rozliczał w przyszłości.

Sama hodowla będzie polegała na rozmnażaniu krewetek z osobników matecznych, odchowywaniu ich i sprzedaży nadwyżek osobom fizycznym lub takim podmiotom jak sklepy zoologiczne, hurtownie oraz inni hodowcy. Sprzedaż będzie dokonywana w miejscu prowadzenia hodowli oraz za pomocą portali internetowych (własny sklep, allegro, OXL).

Sprzedane towary będą wysyłane kupującym za pośrednictwem kuriera. Jako hodowca krewetek będę zajmował się wyłącznie sprzedażą towarów i nie będę świadczył usług dostawy towarów. Wysyłka będzie odbywała się za pośrednictwem firm kurierskich oraz Poczty Polskiej. Po zakupie klient będzie uiszczał na mój rachunek bankowy zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy.

Krewetki hodowane w zbiornikach akwariowych to materiał nieprzetworzony pochodzenia naturalnego. Zwierzęta będą rozmnażały się w akwariach, a biologiczny okres wzrostu krewetek wyniesie ponad dwa miesiące. Planowana hodowla na początku nie przekroczy 700 dm3, ale w przyszłości nie wykluczam powiększenia hodowli.

Nieruchomość na jakiej posadowiona będzie hodowla jest moim miejscem zamieszkania lecz nie są moją własnością. Dom i budynki gospodarcze są własnością mojej babci i są to budynki gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym opisem zadają następujące pytania:

 1. Czy opisane zdarzenie (hodowla krewetek) będzie działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

 2. Jeżeli opisane zdarzenie będzie działalnością rolniczą to czy powinienem ją gdzieś zarejestrować?

 3. Czy w przypadku działalności rolniczej jest jakaś kwota po której przekroczeniu będę musiał zmienić profil działalności i opłacić podatek VAT?

 4. Czy ww. zdarzenie po przekroczeniu 700 dm3 powinno zostać zgłoszone do urzędu skarbowego jako dział specjalnej produkcji rolnej?

 5. Czy zakładając ww. zdarzenie przyszłe (hodowlę) oraz sprzedaż krewetek będę zwolniony z płacenia podatku dochodowego z tego tytułu?

 6. Czy w dokumencie PIT-37 w kolumnie inne dochody powinien wpisywać dochód ze sprzedaży krewetek?

 7. Czy oprócz dotychczasowego rozliczenia z zakładu pracy za pomocą dokumentu PIT-37 po rozpoczęciu sprzedaży krewetek powinienem wypełniać inne dodatkowe dokumenty, jeśli tak to jakie?

 8. Czy powinien zmienić formularz rozliczeniowy z urzędem skarbowym z PIT-37 na inny?

 9. Czy i w jaki sposób powinienem rozliczać się ze sprzedaży krewetek z urzędem skarbowym?

 10. Czy środki pieniężne, które wpłyną na mój rachunek bankowy przeznaczone na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru będą stanowiły przychód i podlegały opodatkowaniu.

 11. Czy i w jaki sposób powinienem dokumentować swoją sprzedaż osobom fizycznym oraz takim podmiotom gospodarczym jak sklepy czy hurtownie?

 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • edek1310

  Dodano 2017-09-10 13:47 przez edek1310

  Jak płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych po przekroczeniu limitu karty podatkowej?

  Od kwietnia br. prowadzę działalność - usługi budowlane - i płacę podatek w formie karty podatkowej. W sierpniu wyczerpałem limit wykonywania usług na rzecz spółki z o.o. Jak przekroczę ten limit to czy podatek dochodowy na zasadach ogólnych będę opłacał licząc od momentu przekroczenia czy od począt...

 • lalka27

  Dodano 2017-06-26 18:07 przez lalka27

  Obowiązek podatkowy - podatek dochodowy a VAT

  Dzień dobry,wystawiłam fakturę na usługę budowlną z odwrotnym obciążeniem. Data sprzedaży 31.05.2017, a data wystawienia faktury to 13.06.2017.Kiedy rozliczam podatek dochodowy, a kiedy VAT od tej faktury?

 • rette

  Dodano 2017-09-03 14:53 przez rette

  Podatek dochodowy od sprzedaży obrazu

  Dzień dobry, jak należy się rozliczyć z podatków w takiej sytuacji: osoba fizyczna, pracująca na pełny etat, poza godzinami pracy i nie w jej ramach sprzedaje obraz olejny swojego autorstwa klientowi z zagranicy (z kraju Unii Europejskiej)? Jak wyglądają formalności wobec urzędu w takim przypadku? C...

 • tomasz.c

  Dodano 2017-06-21 00:39 przez tomasz.c

  Rachunek wystawiony firmie przez osobę fizyczną a rozliczenie podatku

  Witam, jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, wykonałem dla firmy usługę na podstawie umowy o dzieło i muszę jej wystawić rachunek na kwotę 360 zł brutto. Czy w danej sytuacji mam prawo go wystawić? Jak wygląda kwestia rozliczenia podatku - ciąży to na mnie, czy na firmie? Czy...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-04-28 10:48 przez konto usunięte

  PIT-11 a przychód z najmu

  Za 2016 rok posiadam jedną deklarację PIT-11. Dodatkowo uzyskałam przychody z najmu prywatnego na zasadach ryczałtu. Złożyłam do US w styczniu PIT-28 z PIT-28A.Czy oprócz przepisania danych z PIT-11 do PIT-37 i złożenia go do 2 maja mam obowiązek złożyć coś jeszcze?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

  Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

  Umiesz grać na gitarze, malować portrety albo pisać reportaże? Tworzysz albo wykonujesz jakieś dzieła? Zanim wygrasz talent show albo zaprojektujesz pierwszy plakat i zaczniesz zarabiać na działalności artystycznej lub swoich dziełach ...

 • Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

  Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

  Artysta- malarz, który sprzedaje własne obrazy, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Może tutaj skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nabywcą jest firma, powinna się ona wywiązać z obowiązków płatnika. Jeżeli ...

 • PIT-y 2024: ostatni moment na rozliczenie

  PIT-y 2024: ostatni moment na rozliczenie

  Czas ucieka nieubłaganie, a wraz z nim mijają ostatnie chwile na rozliczenie PIT. Dla wielu osób ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej przypada 30 kwietnia. Dopełnianie formalności na ostatnią chwilę bywa stresujące, zwłaszcza ...

 • Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

  Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

  Startuje sezon rozliczania PIT-ów za 2023 r. 15 lutego ponownie uruchomiona została usługa e-PIT, która od 2 lutego przechodziła prace serwisowe.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania