eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Czy można prowadzić dwie jednakowe działalności w tym samym miejscu?


2013-05-14 12:58 autor: madzia87m

21 558 odsłon

Czy można prowadzić dwie jednakowe działalności w tym samym miejscu?

Dzień dobry, mam taki problem:

Brat prowadzi warsztat samochodowy jako jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatnio przybyło pracy i potrzebuje osobę do pomocy - mojego męża. Nie chce go zatrudniać ani zakładać spółki. Padła propozycja, aby mąż założył swoją działalność. Oczywiście każdy rozliczałby się osobno.

I pytanie jest następujące: czy dwie osoby mogą prowadzić każdy osobno taką samą działalność i w tym samym miejscu? Czy jest taka możliwość, że np. brat użyczy bezpłatnie sprzętów potrzebnych do wykonywania usług mojemu mężowi?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-14 14:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Skoro nie chcą zakładać spółki cywilnej, to wszystko trzeba uregulować. Najlepiej byłoby zawrzeć umowę między oboma podmiotami, gdzie firma brata zleciłaby firmie męża wykonanie takich a takich usług.

  W umowie byłby zapisany punkt mówiący, że do wykonania tych usług mąż będzie wykorzystywał narzędzia brata (proszę nie używać słowa użyczenie).

  Ponadto byłoby określone wynagrodzenie za świadczone usługi, a także rozwiązany problem uszkodzenia czy zniszczenia narzędzia przez męża.

  Wg mnie im szczegółowiej taka umowa będzie spisana, tym mniej konfliktów będzie w przyszłości.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-14 14:27 autor odpowiedzi: madzia87m

  Dziękuję za szybką odpowiedź.

  Rozumiem, że w przypadku szczegółowo spisanej umowy nie powinno być w przyszłości żadnych problemów od strony prawnej, że dwie osoby odrębnie wykonują takie same prace w ramach swoich działalności wykorzystując do tego to samo pomieszczenie, urządzeia i narzędzia (chodzi mi głównie o kontrole z urzędu skarbowego i jakiś innych instytucji)?

  A czy taka umowa musi być jakoś potwierdzana notarialnie czy wystarczą tylko podpisy brata i męża?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-05-14 15:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Powiem tak.

  Proszę sobie wyobrazić, że biuro rachunkowe świadczy usługę prowadzenia księgowości w siedzibie klienta na jego komputerze i na jego oprogramowaniu.

  Może być? Może.

  Tutaj tak samo. Pani mąż będzie miał siedzibę firmy u siebie w domu, a miejscem jego pracy będzie warsztat brata. On tam tylko przychodzi pracować. To tak jakby malarz przyszedl do biura by ściany pomalować. 

  Ta umowa będzie pełnić funkcję podwójną. Będzie nie tylko służyć potencjalnym kontrolującym, ale też będzie służyć obu panom do rozstrzygania potencjalnych sporów.

  Umowa nie musi być nijak poświadczona. Wystarczą podpisy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-06-26 13:16 autor odpowiedzi: Rafał Gdańsk

  Witam,
  proszę jeszcze zadbać o rachunki za media.
  Mam podobną sytuację, dwa podmioty mają swoją działalność pod jednym dachem (moja firma i firma żony). Zużywamy bardzo dużo prądu - ok 20-25 tyś zł netto miesięcznie. Urząd skarbowy uznał, że jeśli jedna firma otrzymuje fakturę od dostawcy energii, a zużywa tylko ok połowy prądu, to należy się zwrot połowy VAT za cały kontrolowany rok. Mam nadzieję, że nie zaczną kontrolować kolejnych lat. Od teraz zaczyman drugiej firmie refakturować połowę kosztów prądu. VAT-u razem i tak odliczamy podobną kwotę i nikt tu nie oszukał skarbu państwa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • T.tomek

  Dodano 2022-02-13 22:46 przez T.tomek

  Otwarcie działalności. Warsztat samochodowy.

  Witam, pragnę otworzyć z kolegą warsztat samochodowy. Oboje posiadamy wykształcenie kierunkowe. Posiadamy sporą bazę klientów. Cieszymy się dobrą opinią. W związku z tym chcielibyśmy ruszyć legalnie i otworzyć własną działalność. Aktualnie jesteśmy na etapie dowiadywania się "jak to ugryźć".
  Jedną z...

 • apmasaze

  Dodano 2013-04-02 21:53 przez apmasaze

  Rejestracja działalności gospodarczej - jakie formularze i oświadczenia są wymagane przez US?

  Jakie formularze, oświadczenia muszę dostarczyć do Urzędu Skarbowego zakładając działalność gospodarczą? Przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i jednoczesnym zatrudnieniu w innej firmie jako pracownik etatowy.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-23 16:01 przez konto usunięte

  Działalność zarejestrowana w mieszkaniu

  Dzień dobry,
  mam pytanie: chcę zarejestrować działalność w mieszkaniu gdzie jestem zameldowana i gdzie mieszkam wraz z rodziną. To będą tłumaczenia przez internet i będę wykonywać pracę wszędzie - nie tylko w domu. Do mnie przychodzić nikt nie będzie. Właściciel mieszkania się zgodził, ale muszę wys...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-23 15:12 przez konto usunięte

  Podatek od nieruchomości a rozliczenie kosztów

  Witam, mam pytanie związane z koniecznością zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym.
  Rodzaj działalności gospodarczej to "usługi informatyczne"/"doradztwo informatyczne" - praca zdalna z domu. Mieszkanie nie wymaga żadnej "adaptacji" związanej z działalnością, zamierz...

 • Malamania

  Dodano 2012-12-09 20:49 przez Malamania

  Potrzebuje pomocy - chcę założyć nietypową firmę i nie wiem co i jak....

  Witam serdecznie
  Piszę tutaj bo nie wiem gdzie zgłosić się z tym pytaniem. Chcę założyć nietypową firmę jednoosobową o charakterze artystyczno-spożywczym zajmującą się produkcją figurek z masy cukrowej do dekorowania tortów.
  Co mam zrobić by dowiedzieć się czy mam szanse założyć taką firmę? Czy jako...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania