2013-05-14 12:58 autor: madzia87m
18 685 odsłon
Dzień dobry, mam taki problem:
Brat prowadzi warsztat samochodowy jako jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatnio przybyło pracy i potrzebuje osobę do pomocy - mojego męża. Nie chce go zatrudniać ani zakładać spółki. Padła propozycja, aby mąż założył swoją działalność. Oczywiście każdy rozliczałby się osobno.
I pytanie jest następujące: czy dwie osoby mogą prowadzić każdy osobno taką samą działalność i w tym samym miejscu? Czy jest taka możliwość, że np. brat użyczy bezpłatnie sprzętów potrzebnych do wykonywania usług mojemu mężowi?
2013-05-14 14:08 autor odpowiedzi: konto usunięte
Skoro nie chcą zakładać spółki cywilnej, to wszystko trzeba uregulować. Najlepiej byłoby zawrzeć umowę między oboma podmiotami, gdzie firma brata zleciłaby firmie męża wykonanie takich a takich usług.
W umowie byłby zapisany punkt mówiący, że do wykonania tych usług mąż będzie wykorzystywał narzędzia brata (proszę nie używać słowa użyczenie).
Ponadto byłoby określone wynagrodzenie za świadczone usługi, a także rozwiązany problem uszkodzenia czy zniszczenia narzędzia przez męża.
Wg mnie im szczegółowiej taka umowa będzie spisana, tym mniej konfliktów będzie w przyszłości.
2013-05-14 14:27 autor odpowiedzi: madzia87m
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Rozumiem, że w przypadku szczegółowo spisanej umowy nie powinno być w przyszłości żadnych problemów od strony prawnej, że dwie osoby odrębnie wykonują takie same prace w ramach swoich działalności wykorzystując do tego to samo pomieszczenie, urządzeia i narzędzia (chodzi mi głównie o kontrole z urzędu skarbowego i jakiś innych instytucji)?
A czy taka umowa musi być jakoś potwierdzana notarialnie czy wystarczą tylko podpisy brata i męża?
2013-05-14 15:09 autor odpowiedzi: konto usunięte
Powiem tak.
Proszę sobie wyobrazić, że biuro rachunkowe świadczy usługę prowadzenia księgowości w siedzibie klienta na jego komputerze i na jego oprogramowaniu.
Może być? Może.
Tutaj tak samo. Pani mąż będzie miał siedzibę firmy u siebie w domu, a miejscem jego pracy będzie warsztat brata. On tam tylko przychodzi pracować. To tak jakby malarz przyszedl do biura by ściany pomalować.
Ta umowa będzie pełnić funkcję podwójną. Będzie nie tylko służyć potencjalnym kontrolującym, ale też będzie służyć obu panom do rozstrzygania potencjalnych sporów.
Umowa nie musi być nijak poświadczona. Wystarczą podpisy.
2017-06-26 13:16 autor odpowiedzi: Rafał Gdańsk
Dodano 2022-02-13 22:46 przez T.tomek
Witam, pragnę otworzyć z kolegą warsztat samochodowy. Oboje posiadamy wykształcenie kierunkowe. Posiadamy sporą bazę klientów. Cieszymy się dobrą opinią. W związku z tym chcielibyśmy ruszyć legalnie i otworzyć własną działalność. Aktualnie jesteśmy na etapie dowiadywania się "jak to ugryźć".
Jedną z...
Dodano 2013-04-02 21:53 przez apmasaze
Jakie formularze, oświadczenia muszę dostarczyć do Urzędu Skarbowego zakładając działalność gospodarczą? Przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i jednoczesnym zatrudnieniu w innej firmie jako pracownik etatowy.
Dodano 2013-09-23 16:01 przez konto usunięte
Dzień dobry,
mam pytanie: chcę zarejestrować działalność w mieszkaniu gdzie jestem zameldowana i gdzie mieszkam wraz z rodziną. To będą tłumaczenia przez internet i będę wykonywać pracę wszędzie - nie tylko w domu. Do mnie przychodzić nikt nie będzie. Właściciel mieszkania się zgodził, ale muszę wys...
Dodano 2013-02-23 15:12 przez konto usunięte
Witam, mam pytanie związane z koniecznością zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym.
Rodzaj działalności gospodarczej to "usługi informatyczne"/"doradztwo informatyczne" - praca zdalna z domu. Mieszkanie nie wymaga żadnej "adaptacji" związanej z działalnością, zamierz...
Dodano 2012-12-09 20:49 przez Malamania
Witam serdecznie
Piszę tutaj bo nie wiem gdzie zgłosić się z tym pytaniem. Chcę założyć nietypową firmę jednoosobową o charakterze artystyczno-spożywczym zajmującą się produkcją figurek z masy cukrowej do dekorowania tortów.
Co mam zrobić by dowiedzieć się czy mam szanse założyć taką firmę? Czy jako...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?
Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie. Tegoroczna statystyka diametralnie nie odbiega od wyników za ...
Relokacja firmy z Ukrainy do Polski
Ukraina wciąż zmaga się z niesprowokowaną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. W jej wyniku z wieloma problemami zmagają się ukraińskie podmioty gospodarcze. Wielu przedsiębiorców – i tych małych, i tych dużych – zmuszonych ...
"Nowy Ład" niesie nowe obciążenia dla przedsiębiorców
Od początku pandemii liczba jednoosobowych działalności gospodarczych spadła o 1/3 - obecnie w Polsce jest ich 1,6 mln. Firmy, które przetrwały ostatnie trudne miesiące, liczyły zapewne na obniżenie obciążeń publicznoprawnych. Tymczasem ...
Najczęściej zakładane firmy w 2015
Niemal ¾ polskich firm to jednoosobowe działalności gospodarcze. Najwięcej polskich firm, bo ponad milion, działa w branży handlowej.