eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Podatek od nieruchomości a rozliczenie kosztów


2013-02-23 15:12 autor: konto usunięte

5 153 odsłon

Podatek od nieruchomości a rozliczenie kosztów

Witam, mam pytanie związane z koniecznością zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu prywatnym.

Rodzaj działalności gospodarczej to "usługi informatyczne"/"doradztwo informatyczne" - praca zdalna z domu. Mieszkanie nie wymaga żadnej "adaptacji" związanej z działalnością, zamierzam przeznaczyć na działalność powiedzmy 20% powierzchni mieszkania. W świetle artykułu który znalazłem, wydaje mi się, że nie muszę zgłaszać faktu rozpoczęcia działalności w mieszkaniu prywatnym:

Jednocześnie należy zaznaczyć, że lokal zachowa funkcję mieszkalną w przypadku, gdy podatnik wyznaczy z niego powierzchnię ale nie będzie znacząco przystosowywał tej powierzchni pod działalność, ponieważ jej profil nie wymaga takich czynności. Przykładowo, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług programistycznych i w tym celu zaadaptuje 1/3 pokoju, w którym postawi biurko, regał, komputer, czyli wyposażenie potrzebne do pracy. W tej sytuacji podatek będzie opłacany nadal od powierzchni mieszkalnej, więc podatnik nie zgłasza informacji o zmianie sposobu użytkowania lokalu.

Czy na powyższe jest jakaś podstawa prawna?

Drugie pytanie jest związane z powyższą sytuacją i dotyczy możliwości odliczenia kosztów związanych z prowadzoną działalnością (np. wrzucenie w koszty czynszu - proporcjonalnie do wykorzystywanej powierzchni, czyli 20%). Czy w przypadku faktu niezgłoszenia prowadzenia działalności i płacenia niższego (standardowego, od kosztów mieszkalnych) podatku od nieruchomości przysługuje mi odliczenie czynszu, mediów, kosztów internetu, itp.?

Podobnie jak w pierwszym przypadku będę wdzięczny za podstawę prawną.

Nie znalazłem na tym forum ani w internecie jednoznacznych odpowiedzi na powyższe pytania, zwłaszcza na drugie z nich.

Z góry dziękuję za wszelkie porady :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-24 10:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Odnośnie pytania pierwszego, nie ma stricte podstawy prawnej, która by na powyższe wskazywała. Niemniej są interpretacje interpretujące w ten sposób przepisy.

    Co do pytania drugiego - odliczenie kosztów w taki sposób wydaje się mieć uzasadnienie. Oczywiście zalecam w pierwszej kolejności kontakt ze swoim urzędem skarbowym, aby wyjaśnić z nim czy powyższe będą honorować, niemniej w przypadku gdy fiskus będzie miał zdanie odmienne, można by z nimi polemizować.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-08-12 16:27 autor odpowiedzi: em_zet

    [.] w wyroku z dnia 11 sierpnia 1992 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż przepis ten wymaga, aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku (syg.akt SA/Wr 650/92 - aktualny również w obecnym stanie prawnym).[.]

    [.]
    Jeżeli zatem lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one korzystały ze stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit.a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. jak dla budynków mieszkalnych. Należy zwrócić uwagę, że potwierdzeniem faktycznego zajęcia budynku mieszkalnego lub jego części na prowadzenie działalności gospodarczej może być między innymi fakt rozliczania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kosztów związanych z utrzymaniem budynku mieszkalnego lub jego części (np. kosztów zużycia energii, wody, centralnego ogrzewania, wywozu śmieci itp.) lub wprowadzenie tego budynku lub jego części do ewidencji środków trwałych.


    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • grafix

    Dodano 2013-02-27 07:20 przez grafix

    Jakie są koszty w działalności gospodarczej?

    Witam,
    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - usługi - we własnym mieszkaniu tzn. przeznaczyłem pokój na tą działalność - ok. 12 m2, co stanowi ok. 10% całej powierzchni mieszkania. Rozliczam się na zasadach ogólnych KPiR.
    1. Czy mogę wrzucać w koszty 10% rachunku za prąd, wodę, ścieki (WC ...

  • ceznov

    Dodano 2021-05-31 12:24 przez ceznov

    Wynajem pokoju w mieszkaniu rodziców

    Witam serdecznie,
    Planuję zarejestrować działalność pod adresem zamieszkania rodziców. Działalność będę prowadził w jednym z pokoi, który wciąż zachowa cele mieszkalne. Chcę jednak z rodzicami podpisać umowę najmu, aby płacić im drobne kwoty miesięczne. Czy mimo iż pokój zachowa funkcje mieszkalne m...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-15 08:17 przez konto usunięte

    Działalność a koszty czynszu

    Prowadzę działalność w mieszkaniu (świadczę usługi przez internet).
    Na biuro przeznaczyłem jeden pokój, a jego metraż był zgłoszony do urzędu. Czy mogę do kosztów wrzucić część czynszu?

  • VIOLA

    Dodano 2013-02-17 01:05 przez VIOLA

    Koszty zakupu wody a koszty firmy

    Witam,
    Prowadzę usługi krawieckie w swoim domu (w jednym z pokoi) po godz. 16 i jest to jednocześnie siedziba firmy. Dodatkowo mam drugi punkt - wynajmuję lokal poza miejscem zamieszkania (w którym pracuję od 8-16). Forma opodatkowania to uproszczona KPIR na zasadach ogólnych.
    Proszę mi napisać: czy...

  • gardenia2

    Dodano 2013-05-16 18:08 przez gardenia2

    Instalacja klimatyzacji dla firmy w mieszkaniu prywatnym

    Firma wykorzystuje 30% mieszkania prywatnego (nie ma wydzielonego osobnego pomieszczenia). Czy i jak można zaliczyć do KUP zakup i instalację klimatyzatora?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania