eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność zarejestrowana w mieszkaniu


2013-09-23 16:01 autor: konto usunięte

6 029 odsłon

Działalność zarejestrowana w mieszkaniu

Dzień dobry,

mam pytanie: chcę zarejestrować działalność w mieszkaniu gdzie jestem zameldowana i gdzie mieszkam wraz z rodziną. To będą tłumaczenia przez internet i będę wykonywać pracę wszędzie - nie tylko w domu. Do mnie przychodzić nikt nie będzie. Właściciel mieszkania się zgodził, ale muszę wystosować do niego odpowiednie pismo.

Co powinno zawierać i czy muszę wydzielić część mieszkania na działalność czy też nie, bo chodzi tu o podatki od nieruchomości. Żadna część mieszkania nie straci swej funkcji mieszkalnej. Boję się, że jeśli nie wyznaczę metrażu przeznaczonego na dzialalność, to obłożą mi podatkiem od nieruchomości o wiele wyższym całe mieszkanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-23 19:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli przedsiębiorca jednocześnie mieszka w pokoju, w którym pracuje na rzecz swojej firmy, nie musi płacić wyższej stawki podatku od nieruchomości. Tak w swojej sentecji orzekł sąd  (NSA z dn. 11 sierpnia 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 650/92).

  Wniosek kieruje się odpowiednio do wójta, burmistrza (prezydenta miasta). Organ na zajęcie stanowiska ma maksymalnie 3 miesiące. Co ważne, z takim wnioskiem nie można wystąpić w sprawach, które w tym samym zakresie zostały już rozstrzygnięte decyzją ustalającą wysokość podatku od nieruchomości w 2013 r. Oznacza to więc, że w tym trybie nie uda się już wystąpić z interpretacją dotyczącą 2013 r. Wyjątek to sytuacja, w której zmieni się stan faktyczny, czyli np. gdy ktoś dopiero otworzy działalność gospodarczą lub przeniesie firmę do własnego mieszkania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 08:13 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Wydzielenie części mieszkania na działalność gospodarczą pozwoli też na zaliczenie wydatków związanych z mieszkaniem ( w odpowiedniej proporcji) do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 08:34 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziekuje.

  Ale czy w zwiazku z zarejestrowaniem dzialalnosci w domu wlasciciel moze mi podniesc czynsz motywujac to ta wlasnie dzialalnoscia?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 08:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że może-ale nie musi.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 09:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przepraszam ze jeszcze mecze i jakos to do mnie nie dochodzi.

  Tzn nie musze wydzielac zadnej powierzchni w mieszkaniu i wtedy nie bede musiala placic wyzszego podatku? Czy zglaszanie wniosku jest obowiazkowe czy wystarczy przy zakladaniu dzialalnosci w Urzedzie Miasta zaznaczyc ze lokal nie zmienil swego przeznaczenia?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 10:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To zalezy jaką interpretację przepisów przyjmą urzędnicy. Ja bym wydzielił 1 pomieszczenie i napisał wniosek o nienaliczanie wyższej stawki podatku od następnego roku. (wyrok NSA cytowany wyżej).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 11:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dobrze, ale wg przepisow jesli w lokalu mieszkam i zadna czesc nie jest wyodrebniona na dzialalnosc z wylaczeniem funkcji mieszkalnych to podwyzka podatku nie bedzie miala podstaw prawnych??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-24 12:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tutaj zachodzi jeszcze jedna okoliczność, a mianowicie to nie Pani jest właścicielem mieszkania. Właściwym rozwiązaniem byłoby również zawarcie z właścicielem mieszkania osobnej umowy najmu tego pomieszczenia na potrzeby działalności. Umowę najmu również należy okazać w urzędzie skarbowym podczas rejestracji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ceznov

  Dodano 2021-05-31 12:24 przez ceznov

  Wynajem pokoju w mieszkaniu rodziców

  Witam serdecznie,
  Planuję zarejestrować działalność pod adresem zamieszkania rodziców. Działalność będę prowadził w jednym z pokoi, który wciąż zachowa cele mieszkalne. Chcę jednak z rodzicami podpisać umowę najmu, aby płacić im drobne kwoty miesięczne. Czy mimo iż pokój zachowa funkcje mieszkalne m...

 • mar-co

  Dodano 2013-11-20 16:13 przez mar-co

  Podatek lokalowy

  W budynku biurowo-magazynowo-mieszkalnym jest mieszkanie. Czy w związku z prowadzoną w nim działalnością gospodarczą mam także za mieszkanie płacić podwyższony podatek lokalowy (21 zł/m kw.)?

 • madzia87m

  Dodano 2013-05-14 12:58 przez madzia87m

  Czy można prowadzić dwie jednakowe działalności w tym samym miejscu?

  Dzień dobry, mam taki problem:
  Brat prowadzi warsztat samochodowy jako jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatnio przybyło pracy i potrzebuje osobę do pomocy - mojego męża. Nie chce go zatrudniać ani zakładać spółki. Padła propozycja, aby mąż założył swoją działalność. Oczywiście każdy rozliczał...

 • morawcik

  Dodano 2016-07-29 15:19 przez morawcik

  Działalność gospodarcza w mieszkaniu dziewczyny

  Witam,będę zakładał działalność polegajacą na prowadzeniu sklepu internetowego (drobne przedmioty - ręcznie robiona biżuteria). Chciałbym by siedzibą firmy było mieszkanie dziewczyny, w którym jestem zameldowany tymczasowo (tak dziewczyna się zgodziła - to nasza wspólna decyzja). Dodam, że nie potrz...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-11 22:07 przez konto usunięte

  Siedziba firmy w mieszkaniu a większy podatek od nieruchomości

  Firma zajmuje się działalnością usługową i będzie ona wykonywana w domach klientów. W siedzibie firmy nie będzie biura, ani żadnego wydzielonego pomieszczenia na działalność gospodarczą, nie będą przyjmowani klienci, a rachunki domowe nie będą wliczone w koszty firmy.Ale będzie używany laptop firmow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania