eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym


2014-10-03 12:18 autor: magdamagda

2 748 odsłon

Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym

Witam,

chciałabym zapytać czy mogę założyć i prowadzić działalność na urlopie wychowawczym. Byłaby to sprzedaż produktów i usług przez internet - na allegro i przez swoją  stronę internetową.

- Czy powinnam to zgłosić swojemu pracodawcy?

- Jakie składki ZUS powinnam płacić, a które będę miała opłacone z tytułu urlopu wychowawczego?

- Jaką formę opodatkowania powinnam wybrać?

- Czy powinnam mieć kasę fiskalną?

Czy na początek chcąc sprawdzić czy moje produkty znajdą zainteresowanie, mogę je zacząć sprzedawać bez rejestracji działalności? Jeżeli na początek będzie to sprzedaż incydentalna?

Z góry dziękuję za informację.

Pozdrawiam,

Magda

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-29 15:27 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza  Witamy,
  Odnosząc się do treści zapytania, należałoby w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią umowy o pracę (np. czy w umowie zawarta jest klauzula o zakazie konkurencji? ).  Należy mieć również na uwadze, iż w oparciu o art. 186² § 1.Kodeksu pracy  w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.  
  § 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.  
  Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (istotny jest zamiar prowadzonych, powtarzalnych  czynności, które mają na celu osiągnięcie dochodu). 
  Odnośnie części pytania dotyczącego składek ZUS (czyli sytuacja, kiedy przebywa Panina urlopie wychowawczym i rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej) –prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązek odprowadzenia składek społecznych, czyli  emerytalnej, rentowej  oraz wypadkową wraz ze składką zdrowotną  i składką na Fundusz Pracy.  Natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe może być odprowadzana przez Panią dobrowolnie.
  W celu uzyskania porady podatkowej sugerujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia:
  z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: (22) 330 0330, z zagranicy.: +48 22 330 0330
  Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • donia

  Dodano 2013-10-28 14:17 przez donia

  Sprzedaż przez allegro a opodatkowanie firmy

  Witam,
  chciałabym w grudniu br. otworzyć własną działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży przez allegro takich towarów jak: kosmetyki, sztuczna biżuteria, bielizna, drobna galanteria, odzież itd. Towar będę nabywać z hurtowni. Chciałabym się dowiedzieć jakie opodatkowanie dla mojej firmy będzi...

 • edi760

  Dodano 2016-08-12 08:21 przez edi760

  Założenie działalności gospodarczej sprzedaż na allegro

  Witam,
  chciałabym we wrześniu br. otworzyć własną działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży przez allegro takich towarów jak: buty, torebki i odzież damska itd. Towar będę nabywać za granicy kraju, spoza Unii. Chciałabym się dowiedzieć jakie opodatkowanie dla mojej firmy będzie najkorzystniejs...

 • Helena88

  Dodano 2014-08-28 12:57 przez Helena88

  Sprzedaż rękodzieła na urlopie wychowawczym a koszty działalności

  Witam serdecznie, 
  lada dzień kończy mi się urlop macierzyński i chcę przejść na urlop wychowawczy (jestem zatrudniona na czas nieokreślony). Chciałabym zająć się sprzedażą rękodzieła w internecie i nie tylko.
  Proszę o informację, jakie będę ponosić koszty związane z prowadzeniem własnej działalnośc...

 • paulina.kkk

  Dodano 2014-06-30 14:34 przez paulina.kkk

  Działalność gospodarcza - jaki to jest z podatkami?

  Witam,
  od pewnego czasu planuję otworzyć działalność gospodarczą z odzieżą dziecięcą. Będzie to przewaga odzieży używanej, ale planuję również wystawiać rzeczy nowe (outlet). Wszystko będę kupowała od dostawców na kilogramy.
  Wyglądałoby to mniej więcej tak, że ciuchy używane wystawiane byłyby na lic...

 • lussiia

  Dodano 2014-03-19 11:40 przez lussiia

  Sklep z upominkami. Jaką formę opodatkowania wybrać?

  Witam:)
  W najbliższym czasie będę otwierała własny sklep z upominkami tzw. 2,99 zł. Nie mam pojęcia absolutnie jaką formę opodatkowania wybrać, co będzie najkorzystniejsze w moim przypadku?
  Czy od razu też muszę mieć kasę fiskalną? Obroty szacuję tak na 5000 tys. zł miesięcznie.
  Proszę o podpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania