eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Prowadzenie działalności na ryczałcie 3%. Jak się prowadzi ewidencję sprzedaży?


2014-09-13 12:08 autor: aga12174

9 073 odsłon

Prowadzenie działalności na ryczałcie 3%. Jak się prowadzi ewidencję sprzedaży?

Witam,

niedługo otwieram swój sklep: odzież używana, nowa, zabawki i różne tego typu rzeczy i chciałabym się rozliczać w formie ryczałtu 3%, jednak po przeczytaniu masy różnych rozporządzeń i różnych forum na ten temat mam kompletny mętlik w głowie, wszystko jest niby opisane, no ale nie ma np. konkretów, jak wypełnić tą ewidencję itp, a to dla mnie najbardziej istotne.

U mnie w mieście nie ma zbytnio gdzie się zgłosić o pomoc, nie znam też żadnej osoby, która się zna na rozliczaniu, a nie chcę mieć żadnych kłopotów ze skarbówką, tym bardziej na stracie. Może ktoś mógłby mi podać konkretniej, jak np. ma wyglądać taka wypełniana ewidencja (czy wystarczy wpisywać w zeszyt kolejno ceny każdej rzeczy w słupku? Potem to podliczać, wpisywać sumę w tabelkę i tak każdy miesiąc, czy to nieco bardziej skomplikowane?)?

Ile w końcu wynosi ta kwota na ryczałt w 2014, bo raz jest napisane, że 150 tys. euro, raz że złotych, raz że tylko 25 tys., a to jednak spora różnica.

Jest napisane także, że w ryczałcie oprócz przychodów też należy uwzględnić:

 1. Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (co mam tam wpisać, czy w ogóle to mnie obowiązuje przy prowadzeniu sklepu?).

2. Ewidencję wyposażenia (mam paragany np. z zakupu mebli, czy innego wyposażenia, będę mieć też faktury czy paragony za towar. Czy to wystarczy?).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-15 06:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ewidencja sprzedaży - kupić druk - wtedy dużo powinno się wyjaśnić.

  Limit ryczałtu - 150 000 euro

  Co do środków trwałych - proszę poczytać które składniki majątku jako takie są kwalifikowane. Nie wpisujemy tu wszystkiego co mamy, podobnie z ewidencją wyposażenia.

  Faktury za zakup towarów przy ryczałcie trzeba przechowywać, niemniej nigdzie się ich nie ewidencjonuje (chyba że będzie Pani VAT-owcem).

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-15 19:48 autor odpowiedzi: aga12174

  dziękuje bardzo za odpowiedź :), a czy po przekroczeniu 20 tys zł musze kupić kasę fiskalną? następuje to kiedy przekroczę przychód 20 tys, czy liczone to jest proporcjonalnie w skali roku, czyli wystarczy ,że przekrocze przychód 1600 zł miesięcznie i muszę wejść na kasę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-18 06:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W pierwszym roku jest liczona proporcja (czyli ta kwota przysługuje jedynie za tę część roku, w której jest firma prowadzona). Nie jest to jednak rozbijana na miesiące. Dobijamy do swojego limitu i kupujemy kasę.

  Ewidencję na kasie trzeba prowadzić po 2 miesiącach licząc od końca tego, w którym przekroczono limit.

  Załóżmy że limit przekroczony został we wrześniu (np. 18 września - dzisiaj). Kasa fiskalna będzie musiała u Pani być od 1 grudnia.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-29 21:08 autor odpowiedzi: aga12174

  a czy przekraczając próg wejścia na kasę trzeba to od razu zgłosić do US czy dopiero po tych 2 miesiącach kiedy zakupii się kasę fiskalną?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • alexxndria1

  Dodano 2015-01-03 22:03 przez alexxndria1

  Czy konieczny jest remanent początkowy przy ryczałcie - sprzedaż odzieży używanej?

  Witam, sprzedaję odzież używaną wycenioną, a kupuję na kilogramy lub na sztuki - bez kasy fiskalnej na ryczałcie 3%.Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zakupiłam na swoje nazwisko:- 100 kg odzieży - mam rachunek bez VAT- 20 kg odzieży - rachunek z VAT 23%- system rurkowy z manekinami, tacką...

 • emilia21

  Dodano 2013-04-28 12:36 przez emilia21

  Butik z używaną odzieżą, ryczałt 3% bez VAT i kasy fiskalnej

  Witam,
  Od 14 maja rozpoczynam swoją działalność - butik z odzieżą używaną. Zdecydowałam się na ryczałt 3% bez VAT i bez kasy fiskalnej. Jednak mam wiele pytań odnośnie tego opodatkowania.
  1. Czy z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej muszę zrobić remanent początkowy i czy muszę w nim uwzględn...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-23 21:19 przez konto usunięte

  Otwieram sklepik proszę o pomoc

  Witam. Otwieram pierwszą działalność gospodarczą handel używanymi ubrankami dla dzieciaczków. Czy mogę rozliczać się na ryczałcie? Czy mogę być ryczałtowcem bez VAT-u i gdzie to się zgłasza załatwia? Czy mogę kupować zatowarowanie do sklepu typu ubranka bez faktury VAT? Na jakiej stopie się będę roz...

 • Zgredek

  Dodano 2014-02-15 14:04 przez Zgredek

  Jakie warunki trzeba spełnić, by samemu się rozliczać?

  Witam,
  jakie warunki trzeba spełnić, by samemu się rozliczać? Czy trzeba jakoś to zapisywać? W jaki sposób obliczyłem podatek, zbierać rachunki?
  Jestem na własnej działalności i mam tylko 1 rachunek miesięcznie, więc jestem w stanie sam obliczyć podatek, tylko chciałbym zrobić to poprawnie.
  Czy mógł...

 • paulina.kkk

  Dodano 2014-06-30 14:34 przez paulina.kkk

  Działalność gospodarcza - jaki to jest z podatkami?

  Witam,
  od pewnego czasu planuję otworzyć działalność gospodarczą z odzieżą dziecięcą. Będzie to przewaga odzieży używanej, ale planuję również wystawiać rzeczy nowe (outlet). Wszystko będę kupowała od dostawców na kilogramy.
  Wyglądałoby to mniej więcej tak, że ciuchy używane wystawiane byłyby na lic...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania