eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność gospodarcza - jaki to jest z podatkami?


2014-06-30 14:34 autor: paulina.kkk

7 915 odsłon

Działalność gospodarcza - jaki to jest z podatkami?

Witam,

od pewnego czasu planuję otworzyć działalność gospodarczą z odzieżą dziecięcą. Będzie to przewaga odzieży używanej, ale planuję również wystawiać rzeczy nowe (outlet). Wszystko będę kupowała od dostawców na kilogramy.

Wyglądałoby to mniej więcej tak, że ciuchy używane wystawiane byłyby na licytacjach (allegro) w paczkach większych (pow. 25 sztuk) oraz w kompletach małych (np. 3-4 ciuszki). Odzież używana byłaby wyłącznie w ustalonej cenie "Kup teraz".

Czy w takim przypadku mogę wybrać sobie ryczałt jako formę opodatkowania? Wiem, że jest to chyba wysokość 3%.

Mój narzeczony spotkał się z księgową z firmy, w której pracuje i spytał ją mniej więcej o to wszystko, jednak kobieta odpowiedziała mu, że potrzebuję kasy fiskalnej i mój dochód nie może przekroczyć 20000 zł rocznie, bo inaczej będę musiała płacić VAT, że w takim przypadku jak moja firma nie przysługuje mi ryczałt, co jest sprzeczne z tym co wyczytałam wcześniej w internecie.

Jeśli mój dochód ogólny wynosiłby np. 5000 zł miesięcznie, z tym, że musiałaby za to opłacić ZUS, zakupić towar itp i np. zostałoby mi jedynie 2000 zł na potrzeby własne to muszę posiadać już kasę fiskalną i płacić VAT?

Proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2014-06-30 14:36

* nastąpił błąd powyżej. Oczywiście miałam na myśli, że wyłącznie odzież nowa miałaby ustaloną cenę kup teraz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • Najlepsza odpowiedź

  2014-07-01 11:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ryczałt jak najbardziej jest możliwy. Przy handlu wynosi on co do zasady 3% od uzyskanego przychodu (z pewnymi wyjątkami, ale te nie obejmują handlu odzieżą) - uwaga - nie uwzględniamy tutaj kosztów uzyskania przychodu. Podatnik nie traci prawa do ryczałtu, jeżeli jego przychód nie przekroczy w ciągu roku 150 tys. EURO.

  Kasa fiskalna - tutaj występuje limit obrotów w wysokości 20 tys. zł (do tej kwoty sprzedaży kasy fiskalnej mieć nie trzeba, z pewnymi wyjątkami oczywiście), z tym że otwierając firmę w trakcie roku, w pierwszym roku jej prowadzenia limit ten liczy się proporcjonalnie za czas prowadzenia dg. Niemniej występują tutaj pewne inne zwolnienia, w tym dotyczące sprzedaży wysyłkowej, gdy zapłata następuje w określony sposób.

  W VAT jest limit 150 tys. zł - uwaga, ten także w pierwszym roku działalności liczy się proporcją.

  paulina.kkk skomentował/a odpowiedź 2014-07-02 21:11

  Czyli jest to w ten sposób, że po przekroczeniu 20 tys. rocznie będę musiała założyć kasę fiskalną, ok. Ale jeśli chodzi o VAT to nie rozumiem, limit jest 150 tys zł. Czyli jeśli nawet będę miała kasę fiskalną, to nie będę musiała płacić VAT, bo nie zarabiam 150 tys rocznie czy jak? Bo niestety nie rozumiem i nie znam się na tym zupełnie :( i ile wynosi podatek VAT jeśli chodzi o nową i używaną odzież dziecięcą?

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-02 21:10 autor odpowiedzi: paulina.kkk

  Czyli jest to w ten sposób, że po przekroczeniu 20 tys. rocznie będę musiała założyć kasę fiskalną, ok. Ale jeśli chodzi o VAT to nie rozumiem, limit jest 150 tys zł. Czyli jeśli nawet będę miała kasę fiskalną, to nie będę musiała płacić VAT, bo nie zarabiam 150 tys rocznie czy jak? Bo niestety nie rozumiem i nie znam się na tym zupełnie :( i ile wynosi podatek VAT jeśli chodzi o nową i używaną odzież dziecięcą?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-07 06:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - można mieć kasę fiskalną i nie rozliczać podatku VAT. Wtedy cała sprzedaż będzie ewidencjonowana jako zwolniona (proszę jednak pamiętać, że limit ten w pierwszym roku liczy się proporcjonalnie; czyli przykładowo jak firmę otworzylibyśmy dokładnie w połowie roku, limit zwolnienia wyniesie 75 tys. zł, podobnie jest przy kasie fiskalnej - tutaj w pierwszym roku także liczymy proporcjonalnie do prowadzenia firmy). Na odzież dziecięcą stawka VAT wynosi 23%.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • serena

  Dodano 2013-05-07 00:11 przez serena

  Jak dobrać sposób rozliczenia przy sprzedaży odzieży używanej?

  Chciałabym rozpocząć działalność gospodarczą - sprzedaż odzieży używanej i mam w związku z tym trochę pytań.
  Pokrótce opiszę sytuację - czynsz za lokal ok. 1500 zł na miesiąc, koszty mediów jak na ten moment są mi nieznane, ale też będą występowały (prąd, woda, gaz, internet, komórki), a w niedaleki...

 • donia

  Dodano 2013-10-28 14:17 przez donia

  Sprzedaż przez allegro a opodatkowanie firmy

  Witam,
  chciałabym w grudniu br. otworzyć własną działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży przez allegro takich towarów jak: kosmetyki, sztuczna biżuteria, bielizna, drobna galanteria, odzież itd. Towar będę nabywać z hurtowni. Chciałabym się dowiedzieć jakie opodatkowanie dla mojej firmy będzi...

 • monika0710

  Dodano 2014-05-12 11:11 przez monika0710

  Pierwsza działalność gospodarcza - sklep z ubrankami. Jakie będą opłaty?

  Witam,
  planuję otworzyć swoją pierwsza działalność gospodarczą, sklep z ubrankami dla dzieci - używane i nowe.  Nigdy wcześniej nie dowiadywałam się, jakie są koszty związane z własną firmą, dlatego proszę o pomoc. 
  Ubranka kupować będę w hurtowni, która sprowadza je z Anglii. Dostanę normalnie na t...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-14 21:17 przez konto usunięte

  Pierwsza działalność gospodarcza: sprzedaż na allegro

  Witam!
  Chciałbym rozpocząć sprzedaż detaliczną na allegro. Kosztami tej sprzedaży będzie właściwie tylko prowizja dla allegro.
  1). Zastanawiam się jaką formę opodatkowania wybrać, tak aby była dla mnie jak najkorzystniejsza.
  Myślałem nad ryczałtem, ponieważ znalazłem coś takiego:
  Ryczałt od przychod...

 • Dudek123

  Dodano 2016-11-03 16:39 przez Dudek123

  Rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na sprowadzaniu używanego towaru z Niemiec

  Witam,mam kilka pytań odnośnie rozpoczęcia działalności przy początkowym wybraniu formy rozliczania jako ryczałt, firma na starcie (nie określone w 100% jaki okres) będzie sprowadzała min. elektronarzędzia, wózki i nosidełka dla dzieci, akcesoria dziecięce, faktura jaką będę otrzymywał z towarem będ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania