eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Własna działalność gospodarcza w czasie ciąży a L4 i macierzyński


2014-09-27 08:10 autor: margolciaaa07

6 885 odsłon

Własna działalność gospodarcza w czasie ciąży a L4 i macierzyński

Witam,

obecnie staram się o dotację 40 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej, wyniki mają być lada dzień, jednak nawet jeśli nie dostanę pieniążków chciałabym założyć własną firmę. Tu się pojawia mały problem, ponieważ okazało się, że jestem w ciąży (6 tydzień), dlatego też chciałam się zapytać, czy jeżeli założę działalność i będę ją prowadziła do dnia porodu (prawdopodobnie druga połowa maja - sama liczyłam ponieważ nie byłam jeszcze u lekarza), to czy dostanę macierzyński?

Słyszałam, że zmieniają się przepisy dotyczące zasiłków, ale nie wiem do końca na czym te zmiany polegają i czy już weszły w życie, czy dopiero wejdą...Chciałabym pracować do samego porodu, jednak nie wiem czy dam radę. Co w takim razie z L4? Jak to teraz wygląda? I czy opłaca się płacić preferencyjny ZUS w mojej sytuacji?

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-27 08:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego jest opłacanie dobrowolnej składki chorobowej. Po 90 dniach wyczekiwania (opłacania składek) będzie się należał Pani ten zasiłek. Składka chorobowa jest deklarowana, więc może być wyższa niz ta, która wynika z preferencyjnego zusu, więc warto rozważyc opłacenie wyższej składki (jeżeli jest to możliwe), aby mieć wyższy zasiłek. W takim przypadku jak najbardziej opłaca się preferencyjny zus.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-27 08:39 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  Dziękuję za odpowiedz. Jednak czy nie zostały wprowadzone te zmiany polegające na wyliczaniu zasiłków na podstawie ostatnich 12 miesięcy? Czy to dopiero ma wejśc w życie?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-27 09:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ta zasada obowiązuje od dawna.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-27 14:44 autor odpowiedzi: margolciaaa07

  no dobrze a co w sytuacji w której nie dam rady prowadzić działalności przez rok.. Wysokość zasiłku będzie obliczona z miesięcy prowadzenia działalności czy jednak podzielona na 12. ??

  Np. załóżmy że prowadzę działaność 3 miesiące na preferencyjnym zusie jednak opłacam składki  chorobowe w kwocie 800 zł. Jeśli pójdę na zolnienie z przyczyn wyższych to wtedy jak będzie wyglądał mój zasiłek chorobowy i ewentualnie macierzyński??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-27 18:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będzie wyliczony od składki chorobowej (jeje wysokości), którą Pani opłaca.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-05 13:24 autor odpowiedzi: Ramka11

  Panie Grzegorzu, mam jeszcze prośbę o uzupełnienie z przykładem - do tej pory wydawało mi się, że nie można opłacać tylko wysokiej składki choroowej od najwyższej podstawy, a całą resztę składek -tak jak w zusie preferencyjnym...jak wtedy wyglądałoby obliczenie podstawy zasiłku? przy moich obliczeniach, jeśli zadeklarujemy podstawę 5000 brutto, to wszystkie składki (poza zdrowotną)muszę opłacać od tej kwoty.... to daje jakieś 2000 zł składek, a nie (w przybliżeniu: 500 zusu preferencyjnego + np 229zł składki chorobowej obliczonej od najwyższej podstawy). Poruszam ten temat ponieważ już drugi raz spotykam się z taką interpretacją (że tylko składka chorobowa służy do obliczania podstawy), w pozostałych jednak przypadkach czytałam o opłacaniu wszystkich składek od wysokiej podstawy. Będę  bardzo wdzięczna za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-05 16:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że tak. Składka chorobowa (dobrowolna) liczy się do zasiłku, ale jest powiązana z pozostałymi składkami społecznymi. Nie jest możliwe opłacanie składek społecznych na poziomie preferencyjnym a samej składki chorobowej od najwyższej podstawy. W takiej sytuacji wszyscy pobieraliby maksymalny zasiłek chorobowy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-04 13:56 autor odpowiedzi: Ogrodniczka

  Czy ustawa, która ma wejśc w zycie w 2015 roku oznacza, że również chorobowe będzie naliczane tak, jak zasiłek macierzyński, czyli jako średnia z 12-ty miesięcy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-04 14:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jak wejdzie jakaś ustawa, to bedziemy się zastanawiać. Na dzień dzisiejszy nic się nie zmienia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-18 14:23 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński i L4 dla prowadzących działalność 2015

  Witam,
  w dniu 15.09.2014 rozpoczęłam oficjalnie swoją działalność gospodarczą na warunkach ZUS-u preferencyjnego, czyli na miesiąc 504 zł wraz z składką chorobową. 
  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co najlepiej teraz zrobić, aby dostać zasiłek macierzyński i kiedy mogę przejść na L4 w takim przy...

 • yvonn

  Dodano 2014-09-11 09:42 przez yvonn

  Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31 dni. Wtedy liczy się tylko ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-05 12:43 przez konto usunięte

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński na działalności?

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o pomoc w temacie zasiłku macierzyńskiego. W kwietniu 2013 roku założyłam działalność gospodarczą zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacając ZUS preferencyjny, który do dnia dzisiejszego płacę. Od października 2013 roku pracuję w placówce ban...

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-08-01 18:43 przez ANDZELIKA

  L4, macierzyński, ciąża i własna firma

  Witam serdecznie,
  chciałam zasięgnąć informacji. Jestem w 8. tygodniu ciąży. Obecie osobą bezrobotną (mam przepracowany nie cały rok). Mam zamiar otworzyć swoją firmę i płacąć przez 90 dni najniższe składki. Jakie pieniążki będę dostawać na L4 i na macierzyńskim, jeżeli już po tych 90 dniach przejdę...

 • justyna608

  Dodano 2014-07-21 15:02 przez justyna608

  Zasiłek macierzyński i chorobowy a działalność. Jak zwiększyć ich wysokość?

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim, tak do ok. 4 tys. zł netto?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Mały ZUS plus 2024 - zgłoszenie tylko do 31 stycznia

  Mały ZUS plus 2024 - zgłoszenie tylko do 31 stycznia

  Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z "Małego ZUS plus" i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi maksymalnie do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z tej ulgi w 2023 roku i ...

 • Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku korzystać z małego ZUS plus, mogą już składać odpowiednie dokumenty. Należy to zrobić do 1 lutego 2021 roku.

 • Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Liczysz na mały ZUS, ale nie jesteś pewien, czy możesz z niego skorzystać? Z pomocą przyjdzie ci kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie internetowej eSkladka.pl.

 • Mały ZUS 2020 ponownie tylko dla nielicznych

  Mały ZUS 2020 ponownie tylko dla nielicznych

  W przyszłym roku zasady prawa do tzw. małego ZUS mają wyglądać inaczej, aniżeli ma to miejsce obecnie. Uprawnionych do preferencji ma być więcej małych firm niż obecnie. Niemniej uchwalone przez Sejm zmiany nadal pozostawiają wiele do ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania