eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Sprzedaż licencji na allegro i sklep internetowy a podatek i opłaty


2014-07-08 01:33 autor: 3lijah

4 166 odsłon

Sprzedaż licencji na allegro i sklep internetowy a podatek i opłaty

Witam,

wiem, że istnieje wiele zapytań tego typu, jednak bardzo bym prosił o odpowiedź na moje pytania i pomoc w założeniu firmy. 

Chcę założyć firmę w celu prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem serwisu allegro oraz własnego sklepu internetowego (koszty prowadzenia znam). Nie ukrywam, że sprzedać na allegro prowadziłem do tej pory bez działalności (dochód miesięczny nie przekracza przeważnie ~2500 zł) i odprowadzałem podatek w PIT-37 pod kategorią "inny dochód".

Polecił mi to agent z kontroli urzędu skarbowego, jak miałem małe problemy, bo na początku nie odprowadzałem podatku, bo po prostu nie wiedziałem jak, młody byłem :P) Teraz chciałem wziąć kredyt na samochód i okazało się, że mój dochód nie podchodzi pod żadną kategorię w banku i nie mogę dostać kredytu dlatego najlepiej założyć firmę i wrócić za 2-3 miesiące. 

Chciałbym się zapytać o parę kwestii i prosić o pomoc. 

Nie będę ponosił żadnych kosztów zakupu towaru (dopiero w przyszłości jak już trochę zarobie planuję zostać oficjalnym dystrybutorem innych różnych firm i kupować u nich towar w hurtowni). Towar będzie sprzedawany całkowicie elektroniczne, są to licencje w postaci kodów przesyłane na e-mail kupującego. 

Jaki podatek powinienem wybrać? Firmy robiące zakupy na allegro często pytają o fakturę lub paragon, co należy zrobić, żeby móc takowe wystawić? Czy podatek i opłaty ZUS to jedyne opłaty, którę będę ponosił w związku z dochodem?

Jakie opłaty będę musiał ponieść jeżeli np. w miesiącu zarobię 3000 zł? Czy muszę podawać urzędom skąd dokładnie pochodzi towar itp.?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-09 19:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No źródło pochodzenia towaru winno być znane (i legalne). Zastanawiam się, czy w ogóle jest tutaj możliwe zastosowanie form zryczałtowanych opodatkowania (które są korzystniejsze gdy nie mamy kosztów). Niestety pisze Pan coś o sprzedaży licencji, zaś na ryczałcie nie mogą być:

  58.21.40.0 Usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych58.29.50.0 Usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych
  Te cyfry z przodu to PKWiU. Jeżeli mieści się Pan w tych grupowaniach, to w zasadzie pozostaje opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (stawki podatku 18%, a po przekroczeniu 85 tys. zł z hakiem 32%) bądź podatek liniowy (stała stawka 19% od dochodu).Ciekawy ten agent z kontroli z urzędu. Raz PIT wydaje się być nie prawidłowy (gdyż powinien to jak już być PIT-36, a nie PIT-37), dwa - zrobienie sobie z takich czynności stałego miesięcznego dochodu to wypisz wymaluj pozarolnicza działalność gospodarcza. No ale jak widać co urząd to odmienne rozumienie "działalności gospodarczej".
  Co do faktur - będąc przedsiębiorcą dokumenty takie będzie Pan uprawniony (a z reguły wręcz obowiązany) wystawiać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-10 03:25 autor odpowiedzi: 3lijah

  Tak, tak PIT-36, przepraszam za wprowadzenie w błąd. To nie był stały dochód, po prostu jednego miesiąca zarobiłem 500 zł, drugiego 1500 zł (czasem 2000), a czasem nawet nic. 

  Czyli po prostu od dochodu firmy będę musiał odprowadzać podatek i składki ZUS, a reszta do mojej kieszeni. Czy coś musi zostać na firmie na koncie? jak to jest? 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-10 15:59 autor odpowiedzi: 3lijah

  Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Czy biorąc kredyt w banku na start firmy mogę go przeznaczyć na zakup samochodu używanego?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-16 20:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Reszta do Pana kieszeni. Pan to firma ;). Na koncie nie musi być nic. Co do kredytu - to pytanie do banku ;)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 01:17 autor odpowiedzi: 3lijah

  Witam ponownie.
  Zacznę od tego, że bardzo bym prosił o pomoc, bo chcę jak najszybciej wystartować z DG, ale nie mam gdzie i kogo o to dopytać, a chodzenie po urzędach nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. 
  Zamierzam założyć działalność gospodarczą, by w trybie ciągłym (teraz już sprzedaję) sprzedawać poprzez allegro i (jak już będę miał DG) własny sklep internetowy. Sprzedawać będę różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, antywirusy, oraz w przyszłości kody doładowujące do gier, premium do gier, i same gry.
  Bardzo bym prosił o pomoc w doborze rodzaju podatku jaki jestem zobowiązany wybrać. Uzyskanie towaru, którego sprzedaż będę prowadził na początku działalności nie będzie mnie nic kosztować lub kosztować będzie grosze.
  Czy opłacalny w tym przypadku byłby ryczałt? (czy w ogóle ten sposób nie podlega pod mój rodzaj działalności?)
  Jak dobierać kody PKWiU? Czy to muszą być dopasowane do działalności "na styk", czy mogę sobie wziąć kilkanaście nawet i nie prowadzić tego typu usług przez jakiś czas?
  Co ile i jak po wyborze podatku (o który pytam wyżej) mam się rozliczać z US? 
  Bardzo proszę o pomoc. Chciałbym wystartować z biznesem na już. 
  Pozdrawiam serdecznie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-27 22:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Można podać PKD na wyrost przy zakładaniu działalności. Co do ryczałtu - proszę przeczytać posty wyżej odnośnie wyłączeń.

  Mam problem z określeniem prawidłowego PKWiU. Mamy tutaj bowiem bardzo niefajną stawkę ryczałtu w wysokości 17%, która obejmuje m.in. wiadczenia usług

  f)  związanych z wydawaniem: -  pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, -  pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), -  pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), -  oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
  g)  związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • davidero69

  Dodano 2014-06-05 00:51 przez davidero69

  Zakładanie jednoosobowej DG, sprzedaż na allegro, kupno w innym serwisie i sprzedaż na allegro

  Witam,
  chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która polegać będzie na kupowaniu towarów w zagranicznych serwisach aukcyjnych (np. ebay) i sprzedawanie ich przy pomocy Allegro w Polsce. Sprzedaż nie byłaby co miesiąc, ale z definicji prawa, taki zarobek jest ciągły i wymaga rejestrac...

 • Dariusz37

  Dodano 2013-12-27 17:28 przez Dariusz37

  Odprowadzenie podatku od sprzedaży na Allegro: PIT-36 czy PIT-37?

  Dzień dobry,
  przez cały rok 2013 byłem na rencie - częściowo niezdolny do pracy i będę na niej do marca 2015 roku -  nie pracowałem przez cały rok 2013. Pod koniec 2013 roku postanowiłem sobie dorobić i sprzedawałem na Allegro pamięci przenośnie.  Zaznaczam, że nie zakładałem działalności gospodarcz...

 • kuba95

  Dodano 2014-06-21 13:55 przez kuba95

  Ryczałt - firma jednoosobowa. Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

  Witam serdecznie,
  w najbliższym czasie planuje zarejestrować działalność gospodarczą, zajmująca się sprzedażą ubrań na allegro. Wydaje mi się, że najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt 3%. Będzie to moja pierwsza działalność, więc przez 24 miesiące będę płacił "mały zus" o ile się nie ...

 • medinh

  Dodano 2015-01-25 20:38 przez medinh

  Sprzedaż internetowa rękodzieła. Jakie zasady mnie obowiązują?

  Witam, zamierzam sprzedawać drogą internetową rzeczy własnoręcznie zdobione z półproduktów kupionych od innych sprzedających. Sama również zamierzam wykonywać różne przedmioty. Wyczytałam już, że nie będę VAT-owcem i będę zwolniona z posiadania kasy fiskalnej.Nie wiem jaka forma opodatkowania byłaby...

 • izulka567

  Dodano 2014-11-24 14:46 przez izulka567

  Jednoosobowa działalność - nie vatowiec

  Chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą jako nie-vatowiec. Polegałoby to na internetowej sprzedaży detalicznej odzieży (allegro). Jeżeli chodzi o podatek dochodowy powinnam wybrać zasady ogólne - skalę podatkową, czy ryczałt?I jak to obliczać? Czy będąc nie-vatowcem mogę wciągać w ko...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania