eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Sprzedaż internetowa rękodzieła. Jakie zasady mnie obowiązują?


2015-01-25 20:38 autor: medinh

6 889 odsłon

Sprzedaż internetowa rękodzieła. Jakie zasady mnie obowiązują?

Witam,

zamierzam sprzedawać drogą internetową rzeczy własnoręcznie zdobione z półproduktów kupionych od innych sprzedających. Sama również zamierzam wykonywać różne przedmioty. Wyczytałam już, że nie będę VAT-owcem i będę zwolniona z posiadania kasy fiskalnej.

Nie wiem jaka forma opodatkowania byłaby najkorzystniejsza, zwłaszcza że na początku trudno przewidzieć dochód. Czy podczas sprzedaży wystawiam rachunek uproszczony? Jak rozliczyć poniesione koszty? Czy kupując od innych półprodukty, będę otrzymywała faktury VAT?

Czy jest obojętne, że sprzedaje się z kilku źródeł, np. Allegro, sklep internetowy? Czy inwestycje w reklamę można jakoś odliczyć czy rozliczyć jako koszt? Jak wygląda miesięczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-27 08:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli chce Pani rozliczać koszty, to konieczne jest wybranie skali podatkowej bądź podatku liniowego, a więc tej formy opodatkowania, w której opodatkowany jest dochód. Nie ma tutaj znaczenia, z ilu kanałów dystrybucji korzystamy przy sprzedaży.
  Przy opodatkowaniu dochodu rozliczymy koszty allegro, sklepu internetowego, zakupionych towarów czy innej reklamy. Zaliczki płacone są od uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, z reguły za okresy miesięczne.
  Można by się zastanowić nad opodatkowaniem ryczałtem. Dla sprzedawanych produktów wykonanych z materiału własnego podatek wynosi tutaj 5,5% od uzyskanego przychodu (dochodu), niemniej trzeba mieć na uwadze wyłączenia z tej formy opodatkowania. Dlatego bardzo istotne jest tutaj określenie symboli PKWiU dla wykonywanych czynności.
  Przy skali podatekowej podatek (od dochodu) liczony jest wg stawek 18% i 32% (jeżeli dochód przekroczy 85,5 tys. zł), zaś przy podatku liniowym stawka podatku (od dochodu) wynosi 19%.

  medinh skomentował/a odpowiedź 2015-01-27 10:38

  Witam.Dziękuję za odpowiedź.Czyli ryczałt nie w każdej sytuacji?Czy w przypadku sprzedaży rękodzieła,ale częściowo z nowych półproduktów,a w przyszłości sprzedaż również wyrobów nowych,z hurtowni daje taką możliwość?Wiem że formę opodatkowania można zmienić,ale zapewne od razu należy określić profil swojej działalności czy też mzna to zmienić?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-11-20 00:35 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza - sklep internetowy - rękodzieło

  Witam,w najbliższym czasie zamierzam założyć działalność gospodarczą. W związku z tym będę bardzo wdzięczna za pomoc i rady w kilku kwestiach. Profil mojej działalności to rękodzieło (biżuteria z naturalnej wyprawionej skóry, z elementami metalowymi, srebrnymi oraz kamieniami półszlachetnymi, które ...

 • P.Ola

  Dodano 2014-10-22 16:40 przez P.Ola

  Rękodzieło - start firmy, ulgi, rozliczenia. Jak dobrze zacząć?

  Witam serdecznie,jestem niepracująca mamą, która ma zamiar założyć działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności będą pudełka (kupuję pudełka, kupuję ozdoby i inne drobiazgi łączę to wszystko w piękną całość), które mam zamiar sprzedawać firmom oraz osobom fizycznym - zwyczajna sprzedaż rękodzie...

 • Paola

  Dodano 2013-12-09 12:08 przez Paola

  Sprzedaż rękodzieła. Jaką formę działalności mam wybrać?

  Tworzę kartki okolicznościowe, biżuterię, przeróżne ręcznie robione przedmioty. Chciałabym założyć działalność i zacząć to sprzedawać - osobom prywatnym, ale może również do sklepów (kwiaciarni, księgarni).
  Myślałam też o sklepie internetowym z moimi wytworami, ale także sprzedażą materiałów właśnie...

 • kamyczek81

  Dodano 2014-07-31 11:35 przez kamyczek81

  Sklep internetowy z rękodziełem

  Witam,
  chcę założyć sklep internetowy z wyrobami (półproduktami) do decoupagu oraz wyrobami własnymi. Czy kod PKD jest tożsamy dla obu? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Nie będę VAT-owcem.
  A co z podatkiem? Czy są różne stawki dla tych opcji - inna dla moich wyrobów, inna dla tych, które zakupię od pro...

 • ag22

  Dodano 2014-01-21 21:30 przez ag22

  Rękodzieło a PKD

  Witam,
  prowadzę sklep dla dzieci i chciałabym wprowadzić do niego tzw. rękodzieło. Moje pytanie brzmi: jaki będzie PKD z rękodzieła oraz czy muszę zmienić formę opodatkowania, jeżeli jestem na ryczałcie 3%, w przyszłości też chciałabym założyć sklep internetowy.
  Jak będzie wyglądała sprzedaż takich ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania