eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zakładanie jednoosobowej DG, sprzedaż na allegro, kupno w innym serwisie i sprzedaż na allegro


2014-06-05 00:51 autor: davidero69

8 739 odsłon

Zakładanie jednoosobowej DG, sprzedaż na allegro, kupno w innym serwisie i sprzedaż na allegro

Witam,

chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą, która polegać będzie na kupowaniu towarów w zagranicznych serwisach aukcyjnych (np. ebay) i sprzedawanie ich przy pomocy Allegro w Polsce. Sprzedaż nie byłaby co miesiąc, ale z definicji prawa, taki zarobek jest ciągły i wymaga rejestracji działalności. Dodatkowo zysk po odliczeniu wydatku na zakup towaru nie przekraczałby 10000 zł.

Jestem też studentem i rozumiem, że przysługiwałyby mi jakieś specjalne zniżki (chyba ZUS to 240 zł, jak dobrze kojarzę).

1. Czy w takim przypadku muszę rejestrować DG?

2. Jak rozliczać się z US, skoro kupować będę towary od osób prywatnych na innych aukcjach internetowych, ewentualnie sklepów internetowych zagranicznych? Za pieniądze kupującego przez allegro na mojej aukcji, ja opłacam towar biorę marżę, a towar wysyłany jest bezpośrednio do użytkownika

3. Czy dochód firmy w tym wypadku to moja "pensja"? Muszę sobie wypisać umowę o pracę i podać kwotę miesięcznego wynagrodzenia?

4. Gdyby jednak interes nie wypalił, łatwo zamknąć taką działalność gospodarczą? Słyszałem też o możliwości zawieszenia opłat ZUS-u, ale nie do końca rozumiem na jakich warunkach można to zrobić?

5. W takim wypadku byłbym VAT-owcem czy ryczałtowcem?

Prosiłbym o pomoc i jeżeli można, to o odpowiedź w stylu Ad.1 Ad.2 itd.

Pozdrawiam i liczę na szybki odzew!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-06 15:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ad. 1. Tak - jeżei chcemy prowadzić działalność gospodarczą, to należy ją zarejestrować.

  Ad.2. Wszystko zależy od marży uzyskiwanej na sprzedaży oraz kosztów towarzyszących. Przy ryczałcie stawka podatku wynosi 3%. Udostępniamy kalkulator podatku dochodowego. Proszę się nim "pobawić" i myślę że część pytań się rozjaśni.

  ad. 3. W zależności od formy opodatkowania różnie będzie liczony podatek. Niemniej nie zatrudnia się Pan w własnej firmie. Podatek płacony jest od tego, co się sprzeda i mogą to być różne wartości.

  ad. 4. Likwidacja działalności nie jest zbyt skomplikowana. Można firmę zawiesić na maksymalnie dwa lata, co też jest czynnością stosunkowo prostą. W tym czasie przedsiębiorca nie musi wykonywać niektórych obowiązków (w tym uiszczać składek ZUS).

  ad. 5. Ryczałt to podatek dochodowy, podatek od towarów i usług to zupełnie co innego. Obowiązkowy jest podatek dochodowy (płacony np. w postaci ryczałtu), zaś w zakresie VAT można przy pewnych założeniach skorzystać ze zwolnienia (w Pana przypadku zapewne zwolnienia z uwagi na wartość sprzedaży, która nie przekroczy określonego limitu). Jeżeli nabywcami mają być osoby prywatne (a więc nie firmy) na początek radziłbym skorzystać ze zwolnienia z VAT.

  Jednakże mimo korzystania ze zwolnienia, mają zastosowanie do Pana także przepisy w zakresie stosowania kas fiskalnych (tutaj też są pewne zwolnienia). Ponadto dokonując zakupu od firm niekiedy występuje obowiązek rozliczenia WNT, po przekroczeniu określonego limitu zakupów.

  Generalnie jest to temat na dłuższą rozmowę. Ciężko będzie wszystko na forum wyjaśnić.

  Co do tzw. małych ZUSów- jeżeli wcześniej działalności Pan nie miał, to z tej opcji można skorzystać, niemniej składki razem będą wyższe od 240 zł ;).

  Szczegóły tutaj: http://www.firma.egospodarka.pl/niezbednik-firmowy/Skladki-ubezpieczeniowe-dzialalnosc-gospodarcza.html

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-11 12:52 autor odpowiedzi: davidero69

  Ad-ad1. Tak wiem, że jak się chce to trzeba, ale pytam czy w tym przypadku jest konieczność. Czy to co ja planuję jest definicją ciągłego zarobku?

  Zapytam inaczej:
  Jak opodatkować dropshiping, a właściwie prowizję z dropshippingu?
  Czyli ja wystawiam produkt za 50 zł, kupujący wpłaca mi 50 zł, z czego ja płacę fabryce za granicą 30zł, ona wysyła towar na adres kupującego, a ja mam 20 zł prowizji z tego.

  davidero69 zaktualizował/a odpowiedź 2014-06-11 13:01
  Pytając się w US kilku osób, jedna powiedziała że mam się udać z pytaniem do GUSu (nie wiem po co), pozostała reszta mimo telefonów, przeglądania książek nie potrafiły odpowiedzieć, bo nie mogły znaleźć odpowiedniej kategorii do tego co planuję robić :(

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 13:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 3lijah

  Dodano 2014-07-08 01:33 przez 3lijah

  Sprzedaż licencji na allegro i sklep internetowy a podatek i opłaty

  Witam,
  wiem, że istnieje wiele zapytań tego typu, jednak bardzo bym prosił o odpowiedź na moje pytania i pomoc w założeniu firmy. 
  Chcę założyć firmę w celu prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem serwisu allegro oraz własnego sklepu internetowego (koszty prowadzenia znam). Nie ukrywam, że sprzedać n...

 • medinh

  Dodano 2015-01-25 20:38 przez medinh

  Sprzedaż internetowa rękodzieła. Jakie zasady mnie obowiązują?

  Witam, zamierzam sprzedawać drogą internetową rzeczy własnoręcznie zdobione z półproduktów kupionych od innych sprzedających. Sama również zamierzam wykonywać różne przedmioty. Wyczytałam już, że nie będę VAT-owcem i będę zwolniona z posiadania kasy fiskalnej.Nie wiem jaka forma opodatkowania byłaby...

 • izulka567

  Dodano 2014-11-24 14:46 przez izulka567

  Jednoosobowa działalność - nie vatowiec

  Chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą jako nie-vatowiec. Polegałoby to na internetowej sprzedaży detalicznej odzieży (allegro). Jeżeli chodzi o podatek dochodowy powinnam wybrać zasady ogólne - skalę podatkową, czy ryczałt?I jak to obliczać? Czy będąc nie-vatowcem mogę wciągać w ko...

 • kuba95

  Dodano 2014-06-21 13:55 przez kuba95

  Ryczałt - firma jednoosobowa. Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

  Witam serdecznie,
  w najbliższym czasie planuje zarejestrować działalność gospodarczą, zajmująca się sprzedażą ubrań na allegro. Wydaje mi się, że najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt 3%. Będzie to moja pierwsza działalność, więc przez 24 miesiące będę płacił "mały zus" o ile się nie ...

 • kuba95

  Dodano 2014-07-24 11:33 przez kuba95

  Rozliczenie z ZUS i US

  Witam!
  Na dniach planuję założyć działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą na allegro. Zdecydowałem się na opodatkowanie w formie ryczałtu - 3%. Działalność chciałbym rozpocząć od 1 dnia nadchodzącego miesiąca (tj. sierpień).
  W związku z tym mam pytanie: czy w pierwszym miesiącu działalności j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania