eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Czy jest możliwość odzyskania części zadatku?


2018-03-14 08:47 autor: konto usunięte

1 727 odsłon

Czy jest możliwość odzyskania części zadatku?

Witam,

w maju 2017 r. wpłaciliśmy zadatek na wynajem sali weselnej. W międzyczasie zaszłam w ciążę. Musieliśmy zrezygnować z wynajmu sali. W umowie jest napisane, że zadatek przepada.

Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwe odzyskanie części zadatku? Zrezygnowaliśmy z sali ponad pół roku wcześniej, do tamtego czasu właściciele nie ponieśli jeszcze kosztów związanych z przygotowaniem wesela.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-03-14 21:47 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

  Podstawową zasadą umów w prawie cywilnym po zmianach w latach 90-tych jest zasada swobody umów. Art.353. 1. KC . Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

  Na swobodę umów składają się cztery elementy:swoboda w zawieraniu umowy, swoboda w wyborze kontrahenta, swoboda w kształtowaniu treści umowy, swoboda w wyborze formy zawarcia umowy.

  Ważne w pani kazusie jest treść umowy o wynajem sali weselnej. A zwłaszcza pkt umowy o zadatku i sytuacji z odstąpieniem od umowy.

  Jeżeli pani, państwo zgodzili się na „przepadek zadatku przy odstąpieniu od umowy” to prawnie przed sądem sprawa jest z góry „przegrana”.

  Uzasadnieniem biznesowym jest zasada generalna ochrony przedsiębiorcy, wobec zdarzeń i wycofywania się klientów. Takie sytuacje powodują utratę terminu i utratę spodziewanego dochodu przedsiębiorcy na „wynajem w ostatniej chwili”.

  Jeżeli umowa spełnia ogólne zasady i zasady współżycia społecznego temat zamknięty.

  Pozostaje pani pismo do przedsiębiorcy i odwołanie się do jego biznesowej pozycji, prestiżu, szacunku środowiska. Musi pani poprosić o rozważenie przez niego dobrowolnego zwrotu zadatku, jeżeli lokal wynajął w tym terminie i zarobił, nie stracił.

  Warto wskazać że dla pani te pieniądze są istotne, wobec bieżącej sytuacji rodzinnej i wydatków. Ponadto wycofanie się pani nastąpiło z przyczyny leżącej poza panią (zdrowie, ciąża).

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mardzam

  Dodano 2018-03-27 18:23 przez mardzam

  Zapis w umowie przedwstępnej sprzedaży domu

  Witam,
  czy można dodać do umowy przedwstępnej taki zapis?
  Strony zgodnie przyjmują, że kiedy do zawarcia umowy nie dojdzie z przyczyn niezależnych od stron (np. strona kupująca nie uzyskała kredytu), wówczas zadatek jest zwracany kupującemu w niezmiennej wysokości.

 • aleksa

  Dodano 2017-08-08 23:32 przez aleksa

  Zwrot zadatku przez wykonawcę za nie wykonanie usługi

  Zatrudniliśmy DJ-a na wesele. Podpisaliśmy umowę, w której musieliśmy zapłacić zadatek (w umowie był zapis, że w przypadku naszej rezygnacji z jego usług nie otrzymamy zadatku i będziemy musieli pokryć 50 % kosztów). DJ stawił się na sali weselnej o godz. 12, czyli 5 godzin przed rozpoczęciem wesela...

 • Karolina34

  Dodano 2017-01-06 21:37 przez Karolina34

  Działalność a urlop macierzyński

  Witam, jestem nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony, mam też własną jednoosobową działalność gospodarczą - wynajem pokoi - jestem na karcie podatkowej i mam kasę fiskalną. Swoją firmę otwieram w maju i zawieszam we wrześniu. Teraz jestem w ciąży i wiem, że będę musiała pójść na zwolnienie l...

 • Oh.honey86

  Dodano 2018-03-13 07:46 przez Oh.honey86

  Ciąża po zakończeniu macierzyńskiego a powrót do pracy

  Dzień dobry, właśnie skończył mi się urlop macierzyński i wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. Dowiedziałam się dziś, że jestem w ciąży. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. W poprzedniej ciąży poszłam na zwolnienie, po czym wróciłam do pracy na 2 tygodnie i okazało się, że ciąża jest zagro...

 • Malok

  Dodano 2018-03-12 17:39 przez Malok

  Zwolnienie w ciąży a nowa praca. Co mnie czeka?

  Witam,
  podejrzewam, że jestem w ciąży. Stwierdzę to dopiero w poniedziałek (mam umówiona wizytę u ginekologa), lecz w tym tygodniu w czwartek zaczynam nową pracę. Czy po stwierdzeniu ciąży mogę zostać zwolniona już na okresie próbnym?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zadatek i co dalej?

  Zadatek i co dalej?

  W moim ostatnim wpisie pokazałem Ci, czym jest zadatek oraz jak skutecznie go ustanowić. Jednak co się dzieje wtedy, gdy strony już skutecznie zadatek ustanowiły? Jak ustanowienie zadatku wpływa na dalszy los umowy? O tym opowiem Ci w ...

 • Odstąpienie od umowy a zwrot zadatku

  Odstąpienie od umowy a zwrot zadatku

  W praktyce kontraktowej powszechne jest stosowanie postanowienia umownego dotyczącego wręczenia zadatku, celem zmobilizowania strony do dotrzymania zawartej umowy. Należy zauważyć, że terminem tym określane jest zarówno samo postanowienie ...

 • Wynajem mieszkania dla rodziny z dziećmi bardziej ryzykowny?

  Wynajem mieszkania dla rodziny z dziećmi bardziej ryzykowny?

  Pojawiają się informacje, że niektórzy właściciele mieszkań nie chcą ich wynajmować osobom z dziećmi. Wyjaśniamy, czy wynajem mieszkania dla rodziny to ryzyko.

 • Wynajem pokoju - o czym trzeba pamiętać?

  Wynajem pokoju - o czym trzeba pamiętać?

  Wynajem pokoju staje się popularniejszy z powodu wysokich czynszów. Wyjaśniamy, jakie szczególne kwestie dotyczą najmu takiej części mieszkania.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania