eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Prowadzenie działalności a wynajem mieszkań niezwiązanych z formą prowadzenia działalności


2014-06-05 09:42 autor: Szymon148

2 358 odsłon

Prowadzenie działalności a wynajem mieszkań niezwiązanych z formą prowadzenia działalności

Witam,

osoba fizyczna prowadzi niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - usługi medyczne. Z tytułu tej działalności rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych 19%. Posiada również kilka mieszkań, które wynajmuje osobom studiującym na cele mieszkaniowe. Przychód z tytułu najmu rozlicza z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanych 8,5%.

Czy są jakieś ograniczenia co do ilości mieszkań, które można wynajmować, a urząd skarbowy nie zaliczy tego wynajmu do działalności gospodarczej? Czy jest limit przychodu dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli chodzi o wynajem mieszkań?

Czy faktury, które są wystawiane za wynajem mieszkań powinny być wystawiane przez osobę fizyczną czy przez podmiot, który prowadzi działalność?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-05 19:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jezeli mieszkania nie sa zwiazanewzaden sposob z dzialalnoscia gospodarcza to mozna rozliczac z US na zasadzie ryczaltu-jest to bardziej oplacalne. Rachunki wystawia osoba fizyczna która wynajmuje -nie z dzialalnosci gospodarczej.

  Nalezy pamietac ze na koniec roku nalezy to rozliczyc na oddzielnym PIcie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-06 15:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • niezaznajomiony

  Dodano 2016-10-04 10:38 przez niezaznajomiony

  Wynajem - podatek, pokoje, udostępnianie domu dla kogoś z rodziny pod działalność

  Witam, szukam konkretnej odpowiedzi, ponieważ dotychczas wsystkie odpowiedzi mi się "nachodzą". Mianowicie:Tato jest zatrudniony w osobnej firmie. Założył ryczałt ewidencjonowany 8,5%.  Najmujemy na różne terminy kilka pokoi w domu dokładnie 5, nikogo pod biznes nie zatrudniamy, nie chcemy nic wciąg...

 • 74libra

  Dodano 2014-01-31 18:24 przez 74libra

  Zamiast faktury wystawiono rachunek. Co zrobić?

  Witam,
  co zrobić, gdy w świetle nowych przepisów od 2014 powinno się wystawiać wyłącznie faktury, a jednak zamiast faktury wystawiono rachunek. Jak to poprawić?
  Usługi medyczne, zwolnienie z VAT, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
  Proszę o odpowiedź,
  libra1

 • anna0601

  Dodano 2014-01-15 18:18 przez anna0601

  Etat i ryczałt. Co z wystawianymi fakturami?

  Od lipca 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się ryczałtem i jestem czynnym płatnikiem VAT. W styczniu 2013 r. zostałem zatrudniony na etat.
  Od lutego 2014 pracodawca proponuje mi dodatkowo współpracę na działalności - usługi niezwiązane z etatem. Czy wystawiając faktury VAT za wykon...

 • mbero

  Dodano 2014-01-10 12:12 przez mbero

  Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć jakie czynności muszę dokonać przy tej zmianie, oprócz oczywiście złożenia oświadczenia do US i zmian do gminy.
  Dokładnie chodzi o to, czy muszę sporządzać remanent lub inne rozliczenia i jakie deklaracje w związku z tym muszę składać?

 • Cnarki

  Dodano 2016-07-15 18:59 przez Cnarki

  Podstawa prawna faktury nievatowca

  Posiadam działalność gospodarczą opodatkowaną stawką ryczałtu w wysokości 5,5% - roboty budowlane, działalność jest nowa - ma niecały miesiąc. Przy wystawieniu faktury powinnam wpisać informację na jakiej poodstawie korzystam ze zwolnienia z VAT. Który przepis mam wpisać: art. 43 ust. 1 czy art. 113...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania