eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Wynajem - podatek, pokoje, udostępnianie domu dla kogoś z rodziny pod działalność


2016-10-04 10:38 autor: niezaznajomiony

2 238 odsłon

Wynajem - podatek, pokoje, udostępnianie domu dla kogoś z rodziny pod działalność

Witam,

szukam konkretnej odpowiedzi, ponieważ dotychczas wsystkie odpowiedzi mi się "nachodzą". Mianowicie:

Tato jest zatrudniony w osobnej firmie. Założył ryczałt ewidencjonowany 8,5%.  Najmujemy na różne terminy kilka pokoi w domu dokładnie 5, nikogo pod biznes nie zatrudniamy, nie chcemy nic wciągać w koszta - po prostu chcemy zapłacić podatek i mieć spokój.

Dom, w którym aktualnie wynajmujemy kilka pokoi całościowo jest jeszcze od teściowej taty.

- Czy teściowa piszcząc tylko na kartce, że udostępnia nam pół domu pod działaność i możliwość administracji nim - zwalnia nas to w US z "Proszę pana ale ta nieruchomość nie jest pana?"

1. Czy jest jakaś granica pieniężna? Doszukałem się, że jest to 150 tys. zł, kiedy nagle będziemy musieli się jakoś inaczej rozliczać?

2. Czy możemy wystawiać fakturę (posiadamy uproszczoną, gdzie jest dopisek, że jesteśmy z "czegoś" tam zwolnieni)?

3. Zakupił tato dom. Czy może nadal płacić ryczałt ewidencjonowany od kolejnych pokoi czy jest tego jakiś limit?

4. Czy może tato udostępnić synowi (mnie) i czy ja mogę na jego majątku zarejestrować również taką działaność na siebie i tak się rozliczać czy ktoś może się do tego doczepić bądź czy tato może nadal się takim systemem rozliczać jeżeli nagle staje się to 8-10 pokoi w dwóch domach?

5. Jestem zatrudniony na sezon również w innej firmie, co w momencie gdy staję się bezrobotny na 3 miesiące a będe miał taką działaność czy ponoszę nagle większe koszta?

6. Jakie istnieją możliwości tego rozliczania aby nikt się nie doczepił, nie wszystkie firmy honorują nasze faktury.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-06 09:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Powoli bo się zacząłem gubić.
  Tata zarejestrował działalność gospodarczą czy ma tzw. najem prywatny?
  Jeżeli działalność gospodarcza - to najem 8,5% odpada - ewentualnie 17% jako usługi zakwaterowania. Same usługi najmu nieruchomości w ramach firmy nie mogą być opodatkowane ryczałtem.

  Użyczenie nieruchomości w ramach najbliższej rodziny jest zwolnione z podatku dochodowego. Jeżeli jednak nieruchomość ma służyć działalności gospodarczej to.... płaci się od niej wyższy podatek od nieruchomości.

  Radzę udać się do biura rachunkowego albo doradcy podatkowego z okolicy, aby sprawę dokładnie wyjaśnić, bo może się okazać, iż obecnie stosowane rozliczenie jest nieprawidłowe.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • krzywer80

  Dodano 2015-11-21 10:41 przez krzywer80

  Sprzedaż ciągnika a wystawienie faktury

  W roku 2014 rozliczając się na podstawie podatku liniowego kupiłem ciągnik na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 58000 zł. Teraz w 2015 jestem na tzw. ryczałcie i chcę sprzedać ciągnik za kwotę 42000 zł. Pytanie, czy wystawiać fakturę, jeśli tak, to jaką i czy muszę zapłacić podatek?

 • Milena013

  Dodano 2018-02-05 22:24 przez Milena013

  Pytanie o limit wystawiania faktur na ryczałcie

  Witam serdecznie!prowadzę działalność gospodarczą (ogrodnictwo, 8,5%) na ryczałcie. Wyjeżdżam też do Niemiec i tam wykonuję prace dla osoby fizycznej. Wiem, że w ciągu roku mogę przebywać na terenie Niemiec 180 dni...Moje pytanie brzmi: ile mogę zarobić w ciągu roku żeby nie przejść na VAT? Ponieważ...

 • mac899

  Dodano 2016-09-06 14:11 przez mac899

  Numer NIP na fakturze

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie. Nie posiadam kasy fiskalnej, ponieważ dochody nie przekroczyły 20 000 zł rocznie.Czy podczas wystawiania faktury vat dla osoby fizycznej można taka wystawić bez numeru NIP? Jak zatem wystawiać fakturę podczas gdy klijent nie poda numeru NIP, a prz...

 • pbanan

  Dodano 2016-05-15 18:38 przez pbanan

  Dropshipping a księga przychodów i rozchodów

  Witam serdecznie,zamierzam wkrótce podjąć współpracę na zasadach dropshipping z pewną hurtownią. W związku z tym nurtuje mnie jedna rzecz.Ja jako sklep internetowy będę sprzedawał w swoim imieniu, wystawiał rachunki i faktury swoim klientom na towar, który oni u mnie w sklepie internetowym zakupili....

 • olaxx20

  Dodano 2016-01-26 14:23 przez olaxx20

  VAT marża a sposób fakturowania po rozszerzeniu działalności

  Witam,prowadzę działalność w formie ryczałtu ewdencjonowanego na usługi budowlano-remontowe.Chciałabym rozszerzyć działalność o handel samochodami. Jaki sposób fakturowania byłby najkorzystniejszy w tym przypadku i jak należało by go rozliczać?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania