eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 ciążowe w dwóch firmach


2013-08-27 15:49 autor: dora.noak87

2 495 odsłon

L4 ciążowe w dwóch firmach

Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie: jestem w zagrożonej ciąży i nie mogę pracować i mam dosyć skomplikowaną sprawę. Obecnie jestem na wychowawczym, które skończy mi się na początku kwietnia 2014 r. Jednak firma znajduje się w Warszawie, bo tam mieszkałam podczas pierwszej ciąży, a jak urodził się nasz synek to zamieszkaliśmy w rodzinnych stronach męża na Śląsku. Po macierzyńskim przeszłam na wychowawczy i po paru miesiącach podjęłam pracę na umowę zlecenie tu na Śląsku, jednak nadal jestem na wychowawczym w tamtej warszawskiej firmie (dodam, że tam miałam umowę o pracę na czas nieokreślony).

Na tę chwilę muszę iść na L4 i moje pytanie jest następujące: czy mogę złożyć podanie o przerwanie wychowawczego i w pierwszym dniu dostarczyć zwolnienie i jednocześnie przedstawić też zwolnienie w tej firmie gdzie mam zlecenie? Przyszło mi do głowy takie rozwiązanie, bo nie ukrywam, że z tej obecnej pracy nie mam zbyt wysokich zarobków, wiec i L4 będzie marne.

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź jak wyglądałaby sytuacja w moim przypadku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-27 19:43 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli pracując na umowę zlecenie nie odprowadzała Pani składek na ubezpieczenie chorobowe to od tego stosunku pracy nie dostanie pani zasiłku chorobowego. Natomiast, co do firmy warszawskiej, jak najbardziej. Może Pani przerwać wychowawczy i dostarczyć L-4.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-08-28 23:51 autor odpowiedzi: dora.noak87

    To jeszcze dopytam: Odprowadzam składki na umowie zlecenie dobrowolnie od ponad 2 lat i przysługuje mi L4, tylko pytanie czy bez problemu będę dostawać z dwóch firm czy nie i...czy tak samo bedzie z macierzyńskim?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-08-30 20:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli opłacała Pani dobrowolnie składkę chorobową to jak najbardziej. Prawo stanowi tak:

    Jeżeli pracownica jest zatrudniona na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, to każda z tych umów stanowi podstawę do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego (także dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Jak bowiem stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński wypłaca się ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego bez względu na liczbę tytułów do tego ubezpieczenia oraz wymiar czasu pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rodzaje umów pracy i współpracy

    Rodzaje umów pracy i współpracy

    Podstawą rozpoczęcia pracy w każdej firmie jest podpisanie odpowiedniej umowy o pracę. Każda umowa powinna być zawarta na piśmie i określać rodzaj umowy, rodzaj pracy, strony umowy, miejsce wykonywania pracy, termin rozpoczęcia i ...

  • Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Naruszanie praw pracowników będzie można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy?

    Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji ...

  • Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Kiedy i na jakich zasadach przysługuje?

    Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Kiedy i na jakich zasadach przysługuje?

    Jeśli się uczysz aż do swoich 26 urodzin masz ubezpieczenie "przy rodzicu" albo z uczelni. Jeśli będziesz w tym czasie pracował "na zleceniu" - nic się nie zmieni, ale jeśli podejmiesz "etatową" pracę - będziesz miał własne ...

  • Praca dla studenta a składki ZUS

    Praca dla studenta a składki ZUS

    W okresie wakacyjnym pracodawcy mogą zatrudniać studentów. Chętnie to robią, bo to dla nich oszczędność. Studenci do 26 roku życia zatrudnieni na umowy zlecenia, nie płacą składek ani na ubezpieczenie społeczne, ani na ubezpieczenie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania