eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Koniec urlopu wychowawczego a druga ciąża. Możliwość przedstawienia L4 bez powrotu do pracy


2013-08-23 15:39 autor: elzbieta07

5 878 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego a druga ciąża. Możliwość przedstawienia L4 bez powrotu do pracy

Mam pytanie: kończy mi się urlop wychowawczy bezpłatny, a jestem w drugiej ciąży. Czy mogę przedstawić pracodawcy L4 do końca ciąży bez powrotu do pracy i czy dostanę w tym czasie wynagrodzenie? I czy później mam prawo do urlopu macierzyńskiego?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-23 16:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Aby przedstawić pracodawcy L-4 musi Pani wrócić do pracy.

  W czasie przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym za czas niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy. Aby takie uprawnienie nabyć konieczne jest zakończenie urlopu wychowawczego poprzez powrót do pracy – pracownica może z niego zrezygnować w każdym czasie za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy.

  Po urodzeniu dziecka ma Pani prawo do urlopu macierzyńskiego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-29 09:45 autor odpowiedzi: mysiarska

  Witam

  To znaczy ze gdy pracownica wroci do pracy po urlopie wychowawczym i pierwszego dnia przedstawi L4 z powodu ciązy to piwnno byc ono z jaka data? - datą dnia powrotu do pracy czy nastepnego? Czy ma to wpływ na wynagrdzenie?

  Dajmy na to ze wracam do pracy po urlopie macierzynskim + wypoczynkowym + wychowawczym ( nastepujace bezposrednio po sobie). Pierwszego dnia  pracy (X) przedstawiam L4 z powodu ciązy zagrozonej z data tego dnia (X). Czy wowczas wynagrodzenie na L4 mam wyliczone z miesiecy przebywania na 3 miesiecznym urlopie wypoczynkowym ( ktory odbylam bezposrednio po macierzynskim) + 9 miesiecy przed urodzeniem dziecka?Co jesli data na L4 bedzie z dnia (X +1)  czy pozniejsza data? Czy wowczas wynagrodznie jest takie jak na umowie o o prace?

  Jest to wazne z mojego punktu widzenia poniewaz mam zmienne wynagrodznie miesieczne z uwagi na rozna liczbe przepracowanych godzin nocnych ( dyzury lekarskie). Na umowie wiadomo mam wpisana jedynie 'gołą' pensje bez dyzurow.

  Bardzo prosze o odpowiedz.Dziekuje.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-29 10:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sytuacja jest złozona. Jeżeli wychowawczy trawł dłużej niz 12 miesiący to zasiłek będzie naliczony z podstawy wynagrodzenia. Najlepiej byłoby podjąć pracę, przepracować miesiąc, "złapać" parę dyżurów, a wtedy zwiększyłaby się podstawa do naliczenia zasiłku.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-29 10:33 autor odpowiedzi: mysiarska

  Dziekuje. Ale czy miesiac pracy z  dyzurami cos zmieni? Przeciez nalicza sie srednia placy z 12 przepracowanych miesiecy?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-29 11:31 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  "COŚ" zmieni, ale o ile? tego nie wiem.

  Pozdrawiam

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-29 12:30 autor odpowiedzi: mysiarska

  Chodzi mi o to ze skoro powrot do pracy i L4 ciazowe po jakims czasie od powrotu powoduje ze w wyliczeniu wynagrodzenia nie jest brana srednia z 12 ostatnich przepracowanych miesiecy tylko  kwota z umowy o prace to czy w przypadku przepracowanego miesiaca z kilkoma dyzurami nadal bedzie brana do wyliczenia srednia z 12 przepracowanych miesiecy  czyli z dyzurami) czy kwota z umowy ( gola pensja podstawowa bez dyzurow) ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-04 21:41 autor odpowiedzi: emilka.f

  Ja miałam wynagrodzenie obliczane: Podstawa czyli minimalne wynagrodzenie + Prowizja od sprzedaży + Nadgodziny. Teraz dzwoniłam do Zus i powiedzieli mi, że jeżeli na macierzyńskim i wcześniejszym L4 tyle dostawałam to gdybym teraz po 1,5 roku przebywania na wychowawczym chciała iść na L4 z powodu komplikacji w ciąży to też tyle samo bym dostała. Tzn. więcej bo minimalne wynagrodzenie wzrosło. Są to zmienne składniki wynagrodzenia, które są brane pod uwagę przy naliczaniu wysokości tych świadczeń

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-04 22:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgadza się. Jeżeli podstawą było minimalne wynagrodzenie i w czasie wychowawczego wzrosło to jak najbardziej, ale jeżeli wcześniej podstawą była kwota 1600 netto (jak to było podane), to nic nie mogło wzrosnąć, bo obecnie najniższa krajowa wynosi 1600 brutto,wiec 1600 netto jest trochę powyżej najniższej krajowej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anowo

  Dodano 2013-05-31 13:48 przez anowo

  Ciąża zagrożona na urlopie wychowawczym. Czy dostanę wynagrodzenie chorobowe?

  Witam,
  Do 23.04.2015 roku jestem na urlopie wychowawczym, a obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Lekarz zaproponował zwolnienie, z racji zagrożonej ciąży. Jak powinnam postąpić wobec pracodawcy, aby otrzymać wynagrodzenie w związku z chorobą?

 • Kamila85

  Dodano 2013-10-28 18:54 przez Kamila85

  Ciąża i wynagrodzenie chorobowe

  Witam,
  jestem na płatnym urlopie wychowawczym do 06.12.2013 r. i do tego dnia mam też umowę o pracę. Jestem w piątym tygodniu w ciąży. Moja szefowa twierdzi, że jak przyniosę do ZUS-u 07.12.2013 r. L4, to wtedy od razu będzie mi płacił ZUS. Czy jest to możliwe? A jeżeli tak to ile, jeżeli wcześniej ...

 • mdziaka2

  Dodano 2013-08-21 08:22 przez mdziaka2

  Praca i ciąża na urlopie wychowawczym

  Mam jeszcze jedno pytanie. Na urlopie wychowawczym podpisuję umowę o pracę na czas określony. W czasie tej umowy zachodzę w ciążę i idę na L4. Czy umowa przedłużana jest do dnia porodu? I z której umowy mam płacony macierzyński: z tej co była przed wychowawczym?

 • Antonina

  Dodano 2013-04-29 21:40 przez Antonina

  Jak przedłużyć urlop wychowawczy?

  Witam,
  Obecnie jestem na urlopie wychowawczym do 26 maja 2013 r. i myślimy z mężem o przedłużeniu urlopu wychowawczego na kolejny rok.
  Kiedy ostatecznie muszę powiadomić pracodawcę, że chcę przedłużyć urlop wychowawczy?
  A co jeśli zajdę w ciąże? Co zrobić aby zwolnienia lekarskie i urlop macierzyńsk...

 • beti53

  Dodano 2013-11-07 19:03 przez beti53

  Druga ciąża a powrót do pracy

  Witam,
  Mam kilka pytań.
  Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który trwa do końca tego roku. Cztery tygodnie temu wystąpiłam z wnioskiem do swojej firmy o przywrócenie mnie do pracy na moje poprzednie stanowisko, dostałam odpowiedź, że mam się stawić 1 grudni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

  Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

  Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

 • Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania