eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Istniejąca spółka z o.o a brak składek za pracowników


2013-08-01 14:58 autor: hay

3 881 odsłon

Istniejąca spółka z o.o a brak składek za pracowników

Spółka z o.o nadal istniejąca, nie wiem tylko czy została przekształcona w jakiś inny sposób, nie odprowadziła składek ustawowych za pracowników w latach 1998/99 pomimo, że Prezes spółki prywatne środki przekazał na ten cel w formie pożyczki i ratowania firmy.

Czy taka firma nie ma obowiązku do dnia dzisiejszego spłacić takiego długu wobec ZUS i pracowników? Przecież z wynagrodzeń zostały dokonane potrącenia, a pensja została pomniejszona przy wynagrodzeniach? Czy pracownik ma ponosić konsekwencje niedozwolonego czynu? Przecież ktoś wypłacał, ktoś składał zeznania w urzędach.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-01 19:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze: proszę sprawdzić w ZUS czy faktycznie sładki były odprowadzane, bo może się okazać, że potrącali wam z poborów a kasę brali dla siebie. Spółkę, jeśli istnieje można sprawdzić w Urzędzie Miasta/Gminy, w GUS (jeśli znasz regon to można to sprawdzić przez internet, choś dane nie zawsze są aktualne) lub w CEIDG. Jeśli chodzi o niepłacenie składek przez pracodawcę to zacytuję, co mówi prawo:

  "W przypadku ustalenia, że pracodawca nie opłaca składek, pracownik powinien poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wezwie pracodawcę do uregulowania długu wraz z należnymi odsetkami za zwłokę (art. 23 ust. 1 i art. 32 ustawy o systemie społecznych). Oprócz tego pracodawca w drodze postępowania sądowego może zostać ukarany karą grzywny (art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), a jeśli jego działanie było złośliwe bądź uporczywe – dodatkowo może on ponieść odpowiedzialność karną, taką jak ograniczenie wolności (art. 218 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny)"

  Jeżeli pracodawca nie płacił za Ciebie składek nie powinno wpłynąć to na  wysokość  przyszłych świadczeń, możesz  jednak  mieć problem z udokumentowaniem okresów składkowych (chyba, że masz dokumenty potwierdzjące -listy płac, "paski" poborów, rozliczenia roczne).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-02 01:14 autor odpowiedzi: hay

  wszytko zstalo przekazane do ZUS jszcze przed otrzymaniem  emerytury,w  2011 rokuZUS  wytlumaczyl ,ze wystapilo przekroczenie i musieli zmneszyc ,ale o iz jakigo powodu,tego nie potrafie zrozumiec?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-02 08:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeśli firma opłaciła wszystkie sładki, to o jakim zadłużeniu wobec pracownika Pan mówi ? Proszę zapytać w zusie , w jaki sposób została Panu naliczona emerytura.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-02 16:58 autor odpowiedzi: hay

  Zostaly doona krkty w mju 2013 roku

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-02 17:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  OK. W związku z powyższym, tak jak napisałem wcześniej o szczegóły proszę pytać w ZUS-ie, gdyż to ONI mają wszystkie dane na Pana temat i na peno ktoś udzieli Panu bardzo szczegółowej informacji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-02 21:25 autor odpowiedzi: hay

  Dzkuje,to nc i nie wyjasnil,dzwonl dzis,przepraszam, cosutaj sie dzieje i mozna prawilowo napisac, uciekaja mi tutaj wyryzy,a dziekuje

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mammi

  Dodano 2013-09-14 11:15 przez Mammi

  Kto i kiedy wypłaca wynagrodzenie za L4 - ZUS czy pracodawca?

  Od początku ciąży (pomijając dwa miesiące) jestem na L4. Dostarczam zwolnienie regularnie co miesiąc. Pracodawca twierdzi, że to on rozlicza się z ZUS-em za moje L4, a dopiero potem może wypłacić mi wynagrodzenie. Tym sposobem nie dostaję pieniędzy nigdy na swoje konto, ale z opóźnieniem od samego s...

 • don1313

  Dodano 2013-10-24 23:07 przez don1313

  Pracodawca nie wypłacił mi zasiłku chorobowego

  Jestem zatrudniony na pełny etat. Z tego tytułu otrzymywałem pobory brutto w wysokości 3500 zł. Od połowy czerwca 2013 roku jestem na zwolnieniu lekarskim. Do dnia dzisiejszego ZUS nie wypłacił mi zasiłku chorobowego tłumacząc to tym, że pracodawca nie dopełnił wszelkich formalności.
  W dniu dzisiejs...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-09 15:51 przez konto usunięte

  Mam umowę o pracę, a pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS

  Witam serdecznie,
  Dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony. Po upływie miesiąca pracodawca stwierdził, iż nie zgłosił mnie do ZUS i już jest za późno, więc nie rozwiązując umowy podpisał ze mną następną na czas nieokreślony. Po paru miesiącach pracy poszłam do ZUS zapytać o odprowadzane składki i...

 • ania78

  Dodano 2013-06-17 08:32 przez ania78

  Umowa o pracę i umowa zlecenia a urlop wychowawczy. Kto płaci za mnie składki?

  Witam,
  Do 15 dnia miesiąca przebywałam na urlopie wypoczynkowym. Od następnego dnia rozpoczęłam urlop wychowawczy. Jestem zatrudniona u 2 pracodawców: u 1-szego na umowę o pracę, a u 2-giego na umowę-zlecenie. Mam pytanie: kto odprowadza w takiej sytuacji składki w tym miesiącu - pracodawca zatrudni...

 • anulka

  Dodano 2013-09-26 12:49 przez anulka

  Składki za pracownika na urlopie wychowawczym

  Od maja 2012 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Ostatnio potrzebowałam zaświadczenia z ZUS o opłaconych składkach zdrowotnych za cały 2012 r. Otrzymałam zaświadczenie za okres od stycznia do kwietnia (wówczas przebywałam na macierzyńskim, od maja był wychowawczy). Dlaczego nie wykazano pozostałyc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania