eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym


2013-07-25 16:15 autor: kaaasia1982

15 426 odsłon

Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym

Witam,

Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, który przysługuje mi do 12.07.2013 r. Okazało się, że jestem w ciąży, dlatego planuję przerwać urlop i wrócić do pracy jednocześnie idąc na zwolnienie, aby otrzymywać świadczenia. Jednak z uwagi na to, że w pracy nie ma mnie już ponad 2 lata zastanawiam się jaka byłaby wysokość świadczenia na L4, jeżeli fizycznie nie wrócę do pracy nawet na jeden dzień.

Dodam, że przed wychowawczym miałam stałą pensję w wysokości 1600 netto przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Fizycznie do pracy wrócić nie mogę, ponieważ w umowie mam, że miejsce wykonywania pracy mam w miejscu zarejestrowania firmy na Kaszubach (co przeoczyłam w momencie podpisywania umowy), a mieszkam, zatrudniałam się i do tej pory pracowałam w Warszawie (to taki wybieg pracodawcy, bo nie ma dla mnie w Warszawie w biurze miejsca). Dlatego planuję wręczyć L4 w dniu powrotu z przerwanego wychowawczego.

Czy na L4 zarówno w trakcie zwolnienia, jak i później na macierzyńskim, będę otrzymywała pełne wynagrodzenie 1600 zł netto, czy będzie ono mniejsze przez to, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy będąc na wychowawczym nie otrzymywałam ani wynagrodzenia, ani żadnego zasiłku? Od czego będzie wyliczana wysokość?

Pozdrawiam,

Kaśka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-04 21:33 autor odpowiedzi: emilka.f

  Dostaniesz tyle ile dostawałaś wcześniej. Jeżeli zaś wcześniej Twoje wynagrodzenie składało się np. z minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą + np. prowizji od sprzedaży, to otrzymasz tę prowizję + minimalne wynagrodzenie z tego roku, czyli więcej. Lub też tyle ile otrzymuje pracownik w Twojej firmie na takim samym jak Twoje lub podobnym stanowisku.

  Emi

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-04 21:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Majac 1600 netto masz więcej niż minimalne wynagrodzenie. W związku z tym , że nie przepracowałaś i nie wypracowałaś sobie większej podstawy do naliczenia zasiłku dostaniesz tyle samo co wcześniej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-04 10:47 autor odpowiedzi: Jowita

  Na podstawie art. 43 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

  Oznacza to, że jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego nie zostaną przepracowane pełne 3 miesiące kalendarzowe, podstawy do zasiłku nie ustala się na nowo. Zaiłek pozostanie taki sam jak w pzypadku pierwszej niezdolności (pierwsza ciąża).

  MaSo skomentował/a odpowiedź 2015-03-19 21:27

  W końcu jakaś sensowna i zrozumiale opisana porada. Szkoda, że nie w moim pytaniu ale ważne, że rowiewa wątpliwości. Dziękuję

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 16

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • agniecha1985

  Dodano 2013-11-20 19:02 przez agniecha1985

  Ciąża na urlopie wychowawczym

  Dzień dobry!
  Moje pytanie dotyczy ciąży na urlopie wychowawczym, a mianowicie: posiadam umowę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 4 kwietnia 2014. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem ponownie w ciąży. Będąc w pierwszej ciąży przeszłam na L4 i miałam p...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-31 12:13 przez konto usunięte

  Urlop wychowawczy a ciąża

  Witam,
  od października 2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży. Chcę zrezygnować z urlopu wychowawczego i przejść na L4. Jak będzie liczona moja pensja? Czy będzie to średnia z ostatniego roku dzielona przez ilość miesięcy, w których otrzymywałam pensję? Czy przez 1...

 • ewelina764

  Dodano 2013-11-20 21:51 przez ewelina764

  Druga ciąża a przerwanie urlopu wychowawczego i przejście na L4

  Witam serdecznie,
  Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii:
  Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie od trzech miesięcy przebywam na urlopie wychowawczym, który zgłoszony został do lipca 2015 roku. Jestem jednak w drugiej ciąży. Chciałabym przerwać urlop wychowawczy, a następnie przejść...

 • NFC

  Dodano 2014-04-27 21:43 przez NFC

  Jaki jest termin na przedłożenie L4 po powrocie z urlopu wychowawczego?

  Witam,
  ze względu na drugą ciążę postanowiłam przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4. Wysłałam już pismo do firmy, że wracam z dniem 6 maja do pracy. Problem w tym, że w związku z wyjazdem mojego ginekologa L4 zostało mi wystawione przez niego 17 kwietnia i obowiązuje do 7 maja.
  Do dnia dzisiejs...

 • MMWW

  Dodano 2013-12-20 20:35 przez MMWW

  Przerwanie urlopu wychowawczego i przejście na L4. Jaka data wystawienia i złożenia zwolnienia?

  Witam serdecznie.   
  Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do maja 2014 r. Zaszłam w ciążę i mam pytanie. Chcę złożyć wnosek o powrót do pracy po czym iść na L4. Umowe mam na czas nieokreślony.
  Chciałabym wrócić 01.01.2014. Czy na zwolnieniu może być wcześniejsza data np. 20.12.2013 i czy pracod...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania