eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wypadek w pracy a świadczenia powypadkowe


2013-07-30 10:26 autor: konto usunięte

6 762 odsłon

Wypadek w pracy a świadczenia powypadkowe

Witam,

Mój mąż w lipcu br. uległ wypadkowi w pracy. Na prawą rękę spadła mu oś ważąca około 300 kg. Ręka uległa złamaniu w kilku miejscach z odłamkami i przemieszczeniem, ma złamane 2 palce i oddzielony nadgarstek. Trafił do miejscowego szpitala 10 lipca, skąd po dobie został wypisany na własne żądanie. Przez cały czas poszukiwaliśmy miejsca w szpitalach.

W tym czasie przebywał na zwolnieniu od lekarza z POZ - tu czyli rodzinnego. W dniu 22 lipca br. dostał się do specjalistycznego szpitala zajmującego się chirurgią ręki, gdzie 24 już miał operację ręki. Czeka go jeszcze długie leczenie i podejrzewam, że jeszcze dłuższa rehabilitacja. Mąż ma umowę o pracę na czas określony od 1 lipca do końca listopada br. Zdaję sobie sprawę, że umowa ta z końcem listopada 2013 r. wygaśnie i nie zostanie podpisana nowa. Nie mamy jeszcze protokołu powypadkowego, więc nie wiem jaka będzie decyzja w sprawie odpowiedzialności za wypadek.

Proszę mi napisać czy ZUS od momentu wygaśnięcia umowy o pracę będzie wypłacał jakieś pieniądze, co trzeba zrobić, żebyśmy nie pozostali bez środków do życia, o co się starać i jak?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-30 11:13 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Jeśli wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy, to będzie mozna starać się o odszkodowanie oraz zadosćuczynienie od pracodawcy (pod warunkiem wcześniejszego uzyskania odszkodowania z ZUS). W szczególności zadośuczynienie może osiągnąć dość wysoką kwotę, jednak najpewniej w tej sprawie trzeba będzie przeprowadzić postępowanie sądowe.

  Natomiast co do zasiłku chorobowego, przysługuje on na czas niezdolności do pracy orzeczonej przez lekarza (czyli na czas tzw. zwolnienia lekarskiego). Zatem jego wypłata może się przedłużyć poza okres trwania stosunku pracy, jednak przez okres nie dłuższy niż 182 dni.

  Powyższe świadczenia nie przysługują, jeśli okaze się, że wypadek przy pracy powstał z winy lub rażącego niedbalstwa leżącego po stronie poszkodowanego. Zatem trzeba czekać na protokół powypadkowy, a jeśli będzie w jakiejś części niekorzystny, należałoby podjąć próbę podważenia protokołu w postępowaniu sądowym.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania