eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy dostanę odprawę przy zwolnieniu?


2013-04-21 20:20 autor: jantar3232

2 126 odsłon

Czy dostanę odprawę przy zwolnieniu?

Witam serdecznie,

W firmie, w której pracuję od już paru miesięcy są zwalniane sukcesywnie osoby. I owszem dostają odprawy. Ja jednak podejrzewam, że będę zwolniony, gdy firma nie będzie w chwili mojego zwolnienia zatrudniała powyżej 20 pracowników.

Więc przykładowo - jak będę zwalniany, a w firmie będzie np. 10 osób na etacie, to czy dostanę odprawę?

Na chwilę obecną, na etacie jest ok. 25 pracowników. Czy do zatrudnionych wlicza się również osoby zatrudnione na umowę zlecenie? Na obecnym stanowisku pracuję już prawie 4 lata.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-22 09:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry,

  ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Liczbę pracowników ustala się biorąc pod uwagę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę niezależnie od rodzaju tej umowy (np. umowy na czas określony, umowy na okres próbny). Do liczby zatrudnionych pracowników nie wlicza się jednak osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc m.in. osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

  Istotne jest jednak, że wskazaną ustawę stosuję się w sytuacji gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunek pracy z określoną liczbą pracowników wskazaną w ustawie (w Pana przypadku pracodawca zatrudnia poniżej 100 pracowników, w związku z czym ustawa będzie znajdowała zastosowanie gdy zwolnienie będzie dotyczyło 10 pracowników)  w okresie nieprzekraczającym 30 dni. 

  Zgodnie z powyższym kwestia tego czy otrzyma Pan odprawę zależy od tego w jakim okresie pracodawca będzie przeprowadzał zwolnienia.

  Z wyrazami szacunku,

  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  Wyląg Spółka Partnerska

  Tarnowskie Góry

  jantar3232 skomentował/a odpowiedź 2013-04-23 18:40

  Bardzo dziękuje z odpowiedz .pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania