eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Przestój w pracy. Jak wykazać, że pracownik był w gotowości do pracy?


2013-04-19 12:51 autor: Roman

2 400 odsłon

Przestój w pracy. Jak wykazać, że pracownik był w gotowości do pracy?

Co to znaczy, że mając umowę o pracę, a z przyczyn leżących po stronie pracodawcy jest przestój?

Pracownik jest w gotowości do świadczenia pracy. Jak to wykazać, że pracownik był w tej gotowości w sytuacji kiedy pracodawca jest np. w Warszawie, a pracownik w Gdańsku?

Charakter pracy pracownika, to praca samodzielna o charakterze eksperckim i umysłowa.

Z poważaniem,

Roman

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-20 19:50 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Witam,

    Na początek ustosunkuję się do kwestii wynagrodzenia pracownika, gdy mamy do czynienia z przestojem.

    Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 81, §1) w przypadku umowy o pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli nastąpiło to z przyczyn pracodawcy. Takie wynagrodzenie określane jest na podstawie stawki godzinowej lub miesięcznej, a jeżeli nie ustanowiono takowej – pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 60% stawki określonej w warunkach zatrudnienia.

    Ten sam Kodeks Pracy wskazuje dalej by pamiętać, że to wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne (regulują je odrębne przepisy). Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi tylko, gdy wina leży po stronie pracodawcy (art. 81, § 2).

    Istnieje również możliwość ustalenia pracy zastępczej na czas przestoju. W takiej sytuacji wynagrodzenie jest ustalane tak jak w przypadku art. 81, §1.

     

    Następnie kwestia gotowości do świadczenia pracy.

    Aby wykazać gotowość do pełnienia pracy, pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie woli pod adresem jego pracodawcy, które musi wysłać zgodnie z art. 60 i 61 Kodeksu Pracy, który ma zastosowanie na podst. art. 300 KP. Ponadto, oświadczenie powinno zawierać miejsce, gdzie pracownik oczekuje na wezwanie do pracy oraz możliwość kontaktu z nim.

     

    Pozdrawiam,

    Jarosław Jurowicz

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania