eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy jestem pracownikiem?


2013-04-19 13:09 autor: Roman

2 001 odsłon

Czy jestem pracownikiem?

Pracodawca nie rozwiązał ze mną umowy o pracę i nie wyrejestrował mnie z ubezpieczeń społecznych. Z przyczyn pracodawcy jest przerwa w działalności, natomiast ja jestem gotowa świadczyć pracę.

Czy w tej sytuacji wciąż jestem pracownikiem i czy mam prawo do wynagrodzenia?

Katarzyna Os.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-20 19:48 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Witam,

     

    Tak, w powyższych okolicznościach ma Pani prawo do wynagrodzenia.

     

    Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 81, §1) w przypadku umowy o pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli nastąpiło to z przyczyn pracodawcy. Takie wynagrodzenie określane jest na podstawie stawki godzinowej lub miesięcznej, a jeżeli nie ustanowiono takowej – pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 60% stawki określonej w warunkach zatrudnienia.

    Ten sam Kodeks Pracy przypomina dalej, iż należy pamiętać, że to wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne (regulują je odrębne przepisy). Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi tylko, gdy wina leży po stronie pracodawcy (art. 81, § 2).

    Istnieje również możliwość ustalenia pracy zastępczej na czas przestoju. W takiej sytuacji wynagrodzenie jest ustalane tak jak w przypadku art. 81, §1.

     

    Odrębną kwestią jest należność, tytułem składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przestoju. Według ZUS, Ustawa o Systemie Ubezpieczeń Społecznych stanowi wprost, że przedsiębiorca podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w okresie faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej (definicja osoby prowadzącej działalność gospodarczą - art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.)).

     

     

    Pozdrawiam,

     

    Jarosław Jurowicz

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania