eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Praca na zlecenie i prowadzenie własnej działalności


2013-01-23 13:40 autor: wdowa2207

2 949 odsłon

Praca na zlecenie i prowadzenie własnej działalności

Pracuję jako opiekunka osób starszych na umowę zlecenie. W trakcie pracy założyłam działalność gospodarczą. Firma twierdzi, że nie może mnie zatrudniać jak mam działalność i że nie może wypłacić mi wynagrodzenia za pracę jak mam działalność czynną, mogą mi wypłacić pieniądze jak zawieszę działalność. Czy to prawda? Przecież ja pracuje w ich firmie, moja tu nie ma nic do tego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-23 14:13 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Może Pani dla innej firmy pracować na umowę zlecenie i jednocześnie prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie ma ku temu żadnych prawnych przeszkód.

  Jeżeli prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie zawała umowę-zlecenie, która jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności, a jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, to podlega Pani ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności, czyli z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie płaci Pan ani obowiązkowo, ani dobrowolnie składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

  Jeżeli jednak przedmiot prowadzonej pozarolniczej działalności jest inny niż przedmiot umowy zlecenia, wówczas podlega Pani obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, który powstał pierwszy, a zatem w Pani przypadku będzie to podleganie pod ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej.

  Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-01-23 14:34 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Wygląda na to że firma nie chce Ci zaplacić Twojego wynagrodzenia i szuka wymówki.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • miro6363

  Dodano 2021-02-11 19:08 przez miro6363

  Naliczenie wynagrodzenia za niepełny miesiąc

  Mam pytanie dotyczące naliczania wynagrodzenia. Otóż stawkę w umowie zleceniu mam stałą za miesiąc 1665 euro. Pracę zacząłem od 15 dnia miesiąca. Jak księgowa powinna wyliczyć  wynagrodzenie? Dzielić miesiąc, czyli 1665 euro, przez 30 czy przez 31 dni?
  I bardzo proszę o podstawę  prawną.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-04 14:08 przez konto usunięte

  Kiedy trzeba zapłacić PIT-4?

  W marcu zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie. Rachunek i wynagrodzenie poszły 3 kwietnia. Do kiedy mam czas na zapłatę podatku za pracownika, chodzi o PIT-4?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-12-11 09:54 przez konto usunięte

  Źle wypłacone wynagrodzenie

  Cześć, mam pytanie co z wynagrodzeniem, które zostało zapłacone w wyższej niż normalnie wysokości. Księgowa się pomyliła, ja nie sprawdziłem a miałem dużo wydatków i już tych pieniędzy nie mam. Co w takiej sytuacji, muszę oddawać jednorazowo czy mogę rozłożyć sobie jakoś na raty. Czy w ogóle muszę o...

 • iga

  Dodano 2012-12-10 12:19 przez iga

  Czy zwolnionemu pracownikowi należy się trzynastka?

  W sierpniu zostałam zwolniona z pracy za porozumieniem stron. Czy należy mi się trzynastka za 2012 rok?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-09 23:21 przez konto usunięte

  Umowa zlecenie od 2013 roku. Czy są jakieś zmiany?

  Chciałem się zapytać i prosić o poradę. Przyjęłam się do pracy w 2012.XI i dostałam umowę zlecenie ważną do 30.04.2013 ze stawką 1529 zł brutto. Czy ta umowa powinna zostać zmieniona, jeżeli najniższa stawka od 2013 roku jest 1600 zł? Czy nie ma to żadnego znaczenia, gdyż taka umowa zlecenie został ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania