eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy zasiłek się zsumuje?


2021-12-30 22:32 autor: Kiniaa

2 836 odsłon

Czy zasiłek się zsumuje?

Obecnie przebywam na L4 80 dni po zabiegu, w trakcie tego zaszłam w ciążę. Czy jeśli lekarz zmieni mi z kodu A na kod B rozpocznie się nowy zasiłek? Czy po prostu to się zliczy razem.

Pytanie zaktualizowano 2022-01-03 08:16

Proszę o szybką odpowiedź nie wiem co robić:(
Obecnie przebywałam na zwolnieniu lekarskim od 13 października 2021 do 31.12 dowiedziałam się że jestem w ciąży i lekarz ginekolog wystawił mi zwolnienie od 31 .12 CO w tym przypadku jak wygląda sytuacja z zasiłkiem na chorobowym? Co zrobić jeśli zlicza mi oba chorobowe razem i 2 msc przed porodem skonczy mi się chorobowe? I co zrobic by dostać zasilek macierzyński czy poprostu juz go nie otrzymam jeśli będę miała przerwę po zaprzestaniu zasilku aż do porodu ?

Pytanie zaktualizowano 2022-01-03 08:18

Czyli jeżeli skończy mi się zasilek w czerwcu (jeżeli z sumują mi oba chorobowe) to jeśli złożę wniosek o o rehabilitacyjne aż do porodu to wtedy po porodzie mogę przejść na macierzynskie tak? Czy w dalszym ciągu będę musiala ciągnąć rehabilitacyjne wtedy? Umowę o pracę mam do 27 lipca a poród wyznaczony na 20 sierpień.

Obecnie przebywałam na zwolnieniu lekarskim od 13 października 2021 do 31.12 dowiedziałam się że jestem w ciąży i lekarz ginekolog wystawił mi zwolnienie od 31 .12 CO w tym przypadku jak wygląda sytuacja z zasiłkiem na chorobowym? Co zrobić jeśli zlicza mi oba chorobowe razem i 2 msc przed porodem skonczy mi się chorobowe? I co zrobic by dostać zasilek macierzyński czy poprostu juz go nie otrzymam jeśli będę miała przerwę po zaprzestaniu zasilku aż do porodu.   A jeśli lekarz zmieni mi datę l4 (korekte) że wypisze je od 3.01 to wtedy cos zmieni czy jest taka możliwość

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-12-31 14:34 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli pomiędzy niezdolnościami do pracy nie będzie żadnej przerwy, to dotychczasowy okres zasiłkowy płynie dalej aż do upływu 270 dni (ze względu na ciążę).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-03 08:16 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Na jakiś czas przed końcem okresu zasiłkowego warto w ZUS zawnioskować o świadczenie rehabilitacyjne. Na stronie ZUS powinna Pani odnaleźć informację jakie dokumenty, przy współpracy z pracodawcą, należy złożyć. Dopóki jest Pani zatrudniona i na dzień porodu będzie Pani ubezpieczona, to będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, nawet gdyby na ostatnie 2 miesiące ciąży wróciła Pani do pracy, bądź przebywała na urlopie wypoczynkowym zamiast świadczenia rehabitacyjnego.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-03 08:16 autor odpowiedzi: Kiniaa

  Czyli jeżeli skończy mi się zasilek w czerwcu (jeżeli z sumują mi oba chorobowe) to jeśli złożę wniosek o o rehabilitacyjne aż do porodu to wtedy po porodzie mogę przejść na macierzynskie tak? Czy w dalszym ciągu będę musiala ciągnąć rehabilitacyjne wtedy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-03 08:16 autor odpowiedzi: Kiniaa

  A umowa o prace kończy mi się 27 lipca a poród mam wyznaczony na 20 sierpień

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-03 20:08 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  O ile Pani umowa terminowa nie została zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (a po konkretnej dacie zakończenia umowy wnioskuję, że nie) lub nie wystąpią inne szczególne okoliczności (np. likwidacja zakładu pracy), Pani umowa powinna zostać przedłużona co najmniej do dnia porodu. To z kolei oznacza, że na dzień porodu będzie Pani ubezpieczona.

  Dzień porodu jest jednocześnie pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego. Nie ma znaczenia, czy będzie Pani w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego. Zostanie ono przerwane, a bieg swój rozpocznie urlop macierzyński. Zakładając oczywiście jak wyżej (wytłuszczony druk).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tekila12

  Dodano 2021-10-07 12:35 przez Tekila12

  Zajście w ciążę w trakcie trwania L4 od psychiatry.

  Dzień dobry, od 30.06.2021r. Przebywam na zwolnieniu od psychiatry, powodem jest ciężka sytuacja w pracy i przez to pojawiające się stany depresyjne. Aktualnie pracodawca czeka na rozprawę w sądzie oskarżony o mobbing i molestowanie (inny pracownik założył sprawę).
  Ostatnio dowiedziałam się, że jest...

 • Zuza90

  Dodano 2021-04-20 15:54 przez Zuza90

  Czy jeśli będąc na L4 od psychiatry zajdę w ciążę to wydłuży mi się okres zasiłkowy?

  Dzień dobry. Jestem aktualnie po przebytym poronieniu. Od miesiąca jestem na L4 od psychiatry, nie mogę wrócić do pracy z powodu traumy po stracie 1 dziecka. Mam pytanie, czy jeśli zajdę w ciążę na chorobowym, to czy te dni już wykorzystane z 182 zwiększa się do 270 z powodu ciąży, czy naliczą od no...

 • Katia783

  Dodano 2021-11-05 03:11 przez Katia783

  Czy L4 ciążowe łączy się w okres ciągłości ze zwykłym L4 ?

  Bardzo proszę o pomoc, mianowicie od dnia 22 lipca do 18 października byłam na L4 ciążowym, poroniłam i od 18 października do 24 miałam L4 ze szpitala a od 25 października wykorzystuje urlop 2 tygodniowy zaległy. Nie dam rady psychicznie i 8 listopada idę do psychiatry. Pomóżcie mi z odpowiedzią, il...

 • Kiniaa

  Dodano 2022-01-30 14:40 przez Kiniaa

  Pomocy, pismo z ZUS. L4 w ciąży

  Od dnia 13 października 2021 r. do 31 grudnia 2021 przebywałam na zwolnieniu lekarskim po zabiegu, a od 1 stycznia 2022 r. zaczęłam zwolnienie w ciąży z kodem B. Dziś otrzymałam pismo z ZUS z taką informacją:
  "Niezdolność do pracy od dnia 13 października 2021 r. dała prawo do tego, aby rozpoczęli pa...

 • Kiniaa

  Dodano 2022-01-05 20:49 przez Kiniaa

  muszę powiadamiać?

  Jestem na zwolnieniu L4 z kodem A od 2 miesięcy. Zaszłam w ciążę i lekarz wystawił mi L4 z kodem B. Czy pracodawca już widział mój kod na L4 czy muszę go osobiście powiadomić o ciąży?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania