eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wyliczenie podstawy zasiłku chorobowego.


23 dni temu, 16:39 autor: Kat123456

762 odsłon

Wyliczenie podstawy zasiłku chorobowego.

Witam. Mam pytanie odnośnie wyliczenia średniego wynagrodzenia chorobowego w ciąży. Od 15.03 do 05.07 przebywałam na zasiłku opiekuńczym w związku z covid. W międzyczasie firma korzystała z tarczy w miesiącach kwiecień, maj, czerwiec. Od 06.07 wróciłam do pracy i pracowałam do 29.09. Od 30.09 jestem na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą.

Z jakiego okresu zatem powinnam mieć liczone średnie wynagrodzenie chorobowe? Czy za okres od marca 2019 do lutego 2020? Firma zaś twierdzi, że średnie wynagrodzenie powinno być liczone z miesięcy lipiec-sierpień, ponieważ okres od lipca traktują jako nową umowę pomimo że są takie same jak w okresie sprzed tarczy.

Proszę o poradę. Monika

Pytanie zaktualizowano 23 dni temu, 19:43

Zmiana wymiaru czasu pracy (na 4/5 etatu) nastąpiła w okresie tarczy, jednak w tym czasie przebywalam nieprzerwanie na zasilku opiekunczym. Od 01 lipca wymiar czasu pracy powrócił do pelnego wymiaru czasu pracy (1/1). Od 06.07 zaczęłam ponownie pracę, wiec mój aktualny wymiar czasu pracy jest taki sam jak w dniu kiedy rozpoczynalam pobieranie zasilku opiekuńczego. Czy wobec tego te zmiany mnie dotyczą, czy nie? Przepraszam za dopytywanie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 23 dni temu, 18:19 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Zakładając, że nie doszło u Pani do zmiany wymiaru czasu pracy (byłby to czynnik wymuszający ustalenie podstawy na nowo – art. 40 ustawy zasiłkowej), zawarcie nowej umowy o pracę, bezpośrednio po poprzedniej nie uzasadnia ustalenia podstawy zasiłkowej z nowego okresu. Sugeruję domaganie się od pracodawcy podstawy prawnej podjęcia takich czynności.

  Kat123456 skomentował/a odpowiedź 23 dni temu, 19:45

  Zmiana wymiaru czasu pracy (na 4/5 etatu) nastąpiła w okresie tarczy, jednak w tym czasie przebywalam nieprzerwanie na zasilku opiekunczym. Od 01 lipca wymiar czasu pracy powrócił do pelnego wymiaru czasu pracy (1/1). Od 06.07 zaczęłam ponownie pracę, wiec mój aktualny wymiar czasu pracy jest taki sam jak w dniu kiedy rozpoczynalam pobieranie zasilku opiekuńczego. Czy wobec tego te zmiany mnie dotyczą, czy nie? Przepraszam za dopytywanie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 23 dni temu, 23:03 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli zmiana warunków zatrudnienia, w postaci zmiany wymiaru czasu pracy z 1/1 na 4/5, a następnie z 4/5 na 1/1 Pani nie ominęła, to oczywiście, że dotyczy. Nie możemy udawać, że tej zmiany na 4/5 nie było i wracamy do stanu sprzed tej zmiany. Nie skaczemy też pomiędzy okresami takiego samego wymiaru czasu pracy (tu: pełnego etatu) pomimo, że w międzyczasie była zmiana na 4/5.

  W tym konkretnym przypadku, ponieważ wymiar etatu 1/1 obowiązywał od 1.07.2020 r., a stała się Pani niezdolna do pracy 30.09.2020 r., podstawa zasiłkowa będzie brana pod uwagę ze składników wypłaconych za miesiące lipiec - sierpień 2020 r.

  Zachęcam do zapoznania się z przykładami zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej (konkretnie ust. 282). Komentarz do ustawy zawarty jest na stronie .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tulipan934a

  Dodano 10 dni temu, 22:27 przez tulipan934a

  Jak wyliczane jest zwolnienie po przekroczeniu progu podatkowego?

  Jestem w ciąży. Od stycznia chcę odejść na zwolnienie. 2 miesiące temu przekroczyłam próg podatkowy i mam pomniejszoną pensję. Mój mąż osiąga niskie dochody. W następnym roku rozliczymy się wspólnie, dlatego moje dochody plus jego nie przekroczyłyby podatku w 2021. 
  Mam więc pytanie czy jest możliwo...

 • Magda890

  Dodano 12 dni temu, 11:10 przez Magda890

  L4 w ciąży, nowa praca

  Witam serdecznie
  Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
  Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

 • Kkate

  Dodano 15 dni temu, 23:05 przez Kkate

  Świadczenia ZUS dla samozatrudnionych

  Od ponad roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (płacę pełny ZUS 1431,48 zł)... Jakiej wysokości świadczenie chorobowe otrzymam w przypadku niezdolności do pracy (ciąża)? W jakiej wysokości świadczenie otrzymam po urodzeniu dziecka (urlop macierzyński)?
  Czy aby otrzymywać te świadczenia ...

 • Kat123456

  Dodano 19 dni temu, 08:30 przez Kat123456

  Nowa ustawa z 8 października 2020 a podstawa wymiaru zasiłku.

  Dzień dobry. Od 23.03 do 10.07 przebywałam na zasiłku opiekuńczym. W firmie obowiązywała tarcza na podst. Art 15g od 01.04 do 30.06 wraz ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy do 4/5. Od 15.09 przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą.
  Czy zgodnie z nową ustawą z 8.10.2020 moje średnie wynag...

 • Beti19

  Dodano 2020-08-08 16:57 przez Beti19

  Kiedy mogę wrócić na cały etat będąc na L4 ciążowym?

  Witam. Jestem na L4 ciążowym od końca marca. Od kwietnia do czerwca moja firma skorzystała z tarczy. Zmniejszyła pracownikom etaty 80/100. Ja przebywając na zwolnieniu nawet nie wiedziałam o zmniejszeniu mi etatu. Zorientowałam się dopiero po wypłacie, która była dużo niższa.
  Od lipca firma powrócił...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

 • Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania