eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Dwie umowy o pracę a ciąża


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2017-04-27 22:12 autor: ann.malutka

3 978 odsłon

Dwie umowy o pracę a ciąża

Witam,

jestem zatrudniona u dwóch pracodawców. U pierwszego pracodawcy na cały etat i u drugiego na 1/2 etatu. Umowa na cały etat jest zawarta do lipca 2018 roku, zaś umowa na 1/2 etatu do lipca 2019. Jestem w ciąży, a termin porodu wyznaczony jest na listopad 2017.

Czy urlop macierzyński przysługuje mi z tytułu dwóch stosunków pracy? Co w przypadku, kiedy umowa o pracę na pełen etat wygaśnie (lipiec 2018)? Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński i nadal urlop macierzyński z umowy o pracę na 1/2 etatu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-04-28 11:47 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

  W przypadku umowy na czas określony do końca lipca br. zostanie ona przedłużona do dnia porodu art. 177 par. 3 Kodeksu pracy (Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.). Z drugiej umowy uzyska Pani prawo do urlopu macierzyńskiego (do dnia wygaśnięcia umowy) oraz zasiłku macierzyńskiego (po zakończeniu świadczenia pracy).
  Piotr Kostrzewa zaktualizował/a odpowiedź 2017-04-28 15:01

  Umowa o pracę przedłużona do dnia porodu uprawnia Panią do wystąpienia do ZUS o zasiłek macierzyński (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
  Proszę również pamiętać o możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego - wniosek składa się w terminie 21 dni po porodzie. (Art. 30a. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). "Ubezpieczona – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.".

  ann.malutka skomentował/a odpowiedź 2017-04-28 16:09

  Dziękuję za odpowiedź. Umowa na pełen etat skończy się podczas urlop macierzyńskiego (rok 2018)- czy mogę kontynuować urlop macierzyński lub przejść na zasiłek ze stosunku pracy na cały etat i nadal korzystać z urlopu macierzyńskiego w firmie w której jestem zatrudniona na 1/2 etatu?? Jak mogę obliczyć wysokość świadczena?

  Piotr Kostrzewa zaktualizował/a odpowiedź 2017-04-28 18:47

  Urlop macierzyński przysługuje osobie pozostającej w zatrudnieniu. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy, ZUS wypłaca zasiłek macierzyński. Pracodawca powinien przesłać do ZUS dokument ZUS-3.
  Może Pani jednocześnie pobierać świadczenie i wykonywać pracę w innej firmie na niepełną część etatu. Wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku przed Pani przejściem na urlop macierzyński i/lub rodzicielski.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • niesia99

  Dodano 2015-05-21 00:12 przez niesia99

  Umowa na zastępstwo i umowa na czas nieokreślony a zasiłek macierzyński

  Witam,jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony na cały etat, w tej chwili przebywam na urlopie wychowawczym, który niebawem się kończy. W tym czasie również jestem zatrudniona na pół etatu w innej firmie, jest to umowa na zastępstwo. okazało się, iż jestem w ciąży i ponieważ kończy mi się ur...

 • annar88

  Dodano 2014-01-27 22:04 przez annar88

  Ciąża na wychowawczym i umowa zlecenia. Jakie świadczenia mi się należą?

  Mam skomplikowaną sytuację: jestem na urlopie wychowawczym z umowy o pracę (pełny etat, czas nieokreślony), dodatkowo u tego samego pracodawcy podjęłam pracę na umowę zlecenie na 1/2 etatu, którą wykonuję w domu.
  Aktualnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Proszę o informacje, z której umowy wypłacone zos...

 • Katarzyna1

  Dodano 2017-11-25 08:55 przez Katarzyna1

  Zasiłek macierzyński a dwa etaty. Ile dostanę na macierzyńskim?

  Witam,pracuję w dwóch firmach, w jednej na pełny etat, a w drugiej na 1/4 etatu. W firmie na cały etat pracuje już 10 lat, natomiast w firmie na 1/4 etatu od dwóch miesięcy i moje wynagrodzenie wynosi mniej niż 1000 zł brutto. Obecnie jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Proszę o informację, czy mam p...

 • Dyktatura

  Dodano 2014-06-27 08:56 przez Dyktatura

  Praca na pół etatu na określony czas a ciąża

  Witam, obecnie jestem zatrudniona na pół etatu na okres od 01.06.2014 r do 30.06.2014 r. Wcześniej byłam zatrudniona w ten sam sposób ale na 3-miesięczny okres próbny.
  Chciałabym uzyskać informacje, czy w razie zajścia w ciążę przysługuje mi urlop macierzyński? Jeśli tak, to jak długi? Czy tak samo ...

 • werśka

  Dodano 2014-04-29 11:55 przez werśka

  Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy a zmiana pracy

  Witam,
  obecnie jestem w 12 tygodniu ciąży. Pracuję w jedej firmie na 1/2 etatu i umowa kończy mi się 30 czerwca br. oraz od 3 tygodni pracuję w drugiej firmie na 1/2 etatu i umowę mam na 3 lata.
  Rozumiem, że u pierwszego pracodawcy umowa przełuży mi się do dnia porodu? I od niego dostanę zasiłek mac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

  ZUS RCA i ZUS RSA za pracownicę na urlopie wychowawczym

  Pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy będzie trwał nadal – do końca okresu, na jaki został udzielony. Natomiast okres wypłaty zasiłku ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania