eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa zlecenie - żądanie rachunku


2016-08-17 19:31 autor: Andrzej.lll

2 820 odsłon

Umowa zlecenie - żądanie rachunku

Dzień dobry,

bardzo proszę o poradę i sugestie rozwiązania problemu.

W marcu b.r. zakończyłam współpracę na podstawie umowy zlecenia. O ile przez cały czas umowy zleceniodawca regularnie wypłacał wynagrodzenie, o tyle za ostatni miesiąc wynagrodzenia nie wypłacił. Co istotne, za wykonane prace NIE BYŁY we wcześniejszych miesiącach współpracy WYSTAWIANE RACHUNKI, wypłata była realizowana na podstawie zapisów w umowie.

W lipcu złożyłam pozew do sądu o wypłatę zaległego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami i zwrotem kosztów sądowych.

Po otrzymaniu informacji o terminie rozprawy zleceniodawca przysłał mi pismo z żądaniem wystawienia rachunku na podstawie, którego wypłaci zaległe wynagrodzenie.

W piśmie zleceniodawca zaznaczył, ze wypłaci zaległe wynagrodzenie w ciągu 7 dni od uzyskania PRAWIDŁOWO wypełnionego rachunku.

Jak przypuszczam wystawienie takiego rachunku z dzisiejszą datą automatycznie uczyni bezzasadnym moje roszczenie o odsetki a także nie odzyskam poniesionych kosztów sądowych (data rozprawy została już wyznaczona).

Same ustawowe odsetki plus koszty sądowe to jakieś 400 zł netto więc kwota nie jest mała.

Co więcej, czy taki rachunek należałoby wystawić zgodnie z warunkami na dzień zakończenia umowy zlecenia, czy na dzień dzisiejszy (zupełnie inne składki ZUS)?

Istotne zapisy w umowie:
- wynagrodzenie płatne do 10. dnia następnego miesiąca
- w umowie brak zapisu o konieczności wystawienia rachunku
- w umowie brak zapisu o rodzaju odsetek jakie są należne za opóźnienia w płatnościach (przyjmujemy wiec odsetki ustawowe) 

Czy prawdziwym jest stwierdzenie, że gdy zleceniodawca upomni się o rachunek po upływie 3 miesięcy od zakończenia zlecenia lub okresu rozliczeniowego zleceniobiorca nie ma obowiązku jego wystawienia?

Czy wystawić taki rachunek, czy lepiej poczekać na rozprawę sądową i pozostawić rozstrzygnięcie tej sprawy sądowi?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-15 18:02 przez konto usunięte

  Jak odebrać zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia?

  Czy jest możliwość odebrania zaległych wynagrodzeń z umowy zlecenia od firmy, która prawdopodobnie ogłosi upadłość?
  Od prawie 2 lat pracuję w jednej firmie, na umowę zlecenie, jak 80% pracowników. Za miesiąc lipiec i sierpień nie dostaliśmy swoich zarobionych pieniędzy. Spółka z o.o., w której zosta...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-11-02 14:38 przez konto usunięte

  Odsetki ustawowe za zwłokę w wypłacie honorarium

  Chcę od zleceniodawcy zapłaty odsetek za zwłokę w wypłacie honorarium autorskiego. Czy, tak jak przedsiębiorcy, powinnam wystawić notę odsetkową, czy też jakiś inny dokument?

 • Anika2001

  Dodano 2016-03-18 10:40 przez Anika2001

  Rachunek dla windykatora

  Mam pytanie - nie prowadzę działalności gospodarczej, jestem artystą muzykiem zatrudnionym na etacie i zdarza mi się wykonywać dzieło (recital). Ostatnio zlecona praca została przeze mnie wykonana (są dowody umawiana się na koncert - kilkadziesiąt stron korespondencji plus dokumentacja filmowa i fot...

 • ENDER

  Dodano 2015-03-23 11:53 przez ENDER

  Praca na czarno i brak pensji za ostatnie 3 miesiące

  Witam, dogadałem się z firmą z drugiego końca Polski (Lublin) o pracę. Praca w internecie także do wykonania w domu. Nie dostałem propozycji umowy, żadnych list płac do podpisania itp. Układ mi nie pasował, bo nie mam nawet ubezpieczenia w takim układzie. Szukałem więc ciągle czegoś innego. Pracodaw...

 • pateryzanka

  Dodano 2016-09-08 00:12 przez pateryzanka

  Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  Jestem na urlopie wychowawczym. Niedawno zgłosiłam mego pracodawcę do PIP z powodu nieotrzymania wynagrodzenia za 3 miesiące urlopu wypoczynkowego.PIP nie była władna do wyegzekwowania odsetek. Powiedziano mi, że mogę odzyskać je tylko za pośrednictwem sądu pracy.Rozważam tę kwestię, ponieważ od 201...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania