eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Jak odebrać zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia?


2014-09-15 18:02 autor: konto usunięte

2 814 odsłon

Jak odebrać zaległe wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Czy jest możliwość odebrania zaległych wynagrodzeń z umowy zlecenia od firmy, która prawdopodobnie ogłosi upadłość?

Od prawie 2 lat pracuję w jednej firmie, na umowę zlecenie, jak 80% pracowników. Za miesiąc lipiec i sierpień nie dostaliśmy swoich zarobionych pieniędzy. Spółka z o.o., w której zostaliśmy zatrudnieni, jest zamykana lub zostanie ogłoszona w najbliższym czasie upadłość.

Od 1 września obiektem zarządza nowa spółka s.a., czyli teoretycznie zatrudnia nas już nowa firma. Co ważne - właścicielem obiektu są ci sami ludzie, państwo Z., którzy cały czas faktycznie zarządzali. Zarząd spółki z o.o. był jednoosobowy, czyli prezes, który w ostatnich dniach zmarł (nie był on właścicielem, wykonywał tylko polecenia właścicieli - państwa Z.). Pozostała tylko rada nadzorcza. 

Mamy podpisane umowy na tamten czas, listy obecności. Właściciele stale wyciągali ze spółki pieniądze. Powodowało to zaburzenie płynności finansowej, a tym samym niemożność wypłacenia wynagrodzenia pracownikom, bo nie było z czego. Zamykana w obecnej chwili spółka miała jedynie 5 tys. kapitału.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-15 18:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Stosunek umów-zleceń regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jedyną drogą dochodzenia swich roszeń jest postepowanie sądowe. Tylko w taki sposób mozna dochodzic swoich należności.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-15 18:12 autor odpowiedzi: konto usunięte

  więc przeciwko komu mam zakładać sprawę skoro prezes spółki zatrudniającej nie żyje, a zarządzający obiektem, którzy zagarniali pieniądze, umywają ręce?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-15 18:31 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak jak wcześniej Pan/i napisał/a preses tylko zarządzał spółką a właściciele wyciągali kasę. Prezes zmarł a właściciele pozostali. Firmą zarządza nowa spółka, ale podejrzewam , że zobowiązania pozostały. Tak, jak napisałem wcześniej pozostaje droga sądowa. Może Pan/i pozwać właściciela firmy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Andrzej.lll

  Dodano 2016-08-17 19:31 przez Andrzej.lll

  Umowa zlecenie - żądanie rachunku

  Dzień dobry, bardzo proszę o poradę i sugestie rozwiązania problemu.W marcu b.r. zakończyłam współpracę na podstawie umowy zlecenia. O ile przez cały czas umowy zleceniodawca regularnie wypłacał wynagrodzenie, o tyle za ostatni miesiąc wynagrodzenia nie wypłacił. Co istotne, za wykonane prace NIE BY...

 • patrycja 170222

  Dodano 2013-03-16 09:16 przez patrycja 170222

  Brak wypłaconych należności za wykonaną pracę

  Witam,
  W grudniu 2012 r. pracowałam przez pośrednika pracy Leader Service w markecie, do tej pory nie wypłacono mi zaległych należności, które powinnam dostać w ciągu 25 dni od podpisania rachunku z podaną kwotą należności (data podpisania 16.01.2013 r.).
  Umowę zlecenie należało podpisywać co miesią...

 • ENDER

  Dodano 2015-03-23 11:53 przez ENDER

  Praca na czarno i brak pensji za ostatnie 3 miesiące

  Witam, dogadałem się z firmą z drugiego końca Polski (Lublin) o pracę. Praca w internecie także do wykonania w domu. Nie dostałem propozycji umowy, żadnych list płac do podpisania itp. Układ mi nie pasował, bo nie mam nawet ubezpieczenia w takim układzie. Szukałem więc ciągle czegoś innego. Pracodaw...

 • CONDY

  Dodano 2015-02-27 15:05 przez CONDY

  Jak odzyskać zarobione pieniądze?

  23 listopada 2014 roku podjąłem pracę w sklepie pewnej sieci. Zostałem tam zatrudniony przez Ajentkę tego sklepu. Ajentka po kilku dniach pracy zaproponowała mi podpisanie umowy-zlecenia na okres miesiąca (po tym okresie mieliśmy podpisać umowę o pracę). Przy podpisywaniu umowy zlecenia zwróciłem uw...

 • Kontratak

  Dodano 2016-06-02 10:08 przez Kontratak

  Natychmiastowe wypowiedzenie umowy zlecenia

  Witam, kończy się moja cierpliwość, firma jest winna 4 miesięczne wypłaty. W umowie (zlecenie) mam wpisany 2 miesięczny okres wypowiedzenia. Pytania:
  - Czy nie zapłacenie 4 wypłat jest ważnym powodem aby z dnia na dzień wypowiedzieć umowę?
  - Czy natychmiastowe wypowiedzenie umowy za porozumieniem st...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania