eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Kiedy mogę przejść na L4 z powodu ciąży?


2016-07-08 15:27 autor: konto usunięte

2 382 odsłon

Kiedy mogę przejść na L4 z powodu ciąży?

Witam,

kończy mi się umowa zlecenie i od 01.08 mam dostać normalna umowę o pracę ale na pół etatu, w dodatku chyba na okres roku. Chciałam zapytać po jakim czasie pracy na nowej umowie mogę iść na zwolnienie L4 z powodu ciąży, pracodawca wie o ciąży.

Pracuję na stacji benzynowej. Chcę wiedzieć czy muszę przepracowac 30 dni, czy mogę od razu, a może muszę czekać 3 miesiące? I czy będzie mi się należało chorobowe? Podkreślam, że to stacja benzynowa gdzie pracownicy tankuja LPG, rozkładają towar i pracują w wymiarze: 6,7,8,10 i 12 godzin.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-08 16:16 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli z umowy zlecenie była odprowadzana składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe to na płatne zwolnienie można przejść bez 30 dniowego okresu wyczekiwania w innym przypadku dopiero po 30 dniach pracy będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 16:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję, nie miałam odprowadzanych żadnych składek, ponieważ nie wiazalam z tą pracą przyszłości, czyli we wrześniu mogę iść na l4 i zostaną mi wypłacone pieniądze tak? Jeśli tak to na ile mogę liczyć?  Gdzieś słyszałam że najniższa krajowa się należy. Podkreślam że żadna średnia się nie wlicza bo to będzie miesiąc przepracowany,  czy jeśli będzie to umowa na pół etatu to dostanę mniej wynagrodzenia?  Mój pracodawca zatrudnia na umowę na pół etatu a  pracujemy na cały etat i takie wypłaty otrzymujemy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 16:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    I czy pracodawca nie zwolni mnie na takiej umowie skoro nie jestem  jeszcze 3 miesiąc ciąży.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 17:11 autor odpowiedzi: Jowita

    Obowiązuje Panią 30 dniowy okres wyczekiwania po tych 30 dniach nabędzie Pani prawo do wynagrodzenia chorobowego.

     Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do dnia porodu niezależnie czy pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu czy też nie, ale już zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał w przypadku nie przedłużenia umowy.  

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 17:13 autor odpowiedzi: Jowita

    Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego będzie wynagrodzenie z miesiąca poprzedzającego miesiąc powstania niezdolności do pracy.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 17:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję, rozumiem że jeśli nie wrócę tam do pracy a pracodawca nie wykazuje takich chęci to nie będę mogła iść na urlop macierzyński ale czy przysługuje mi coś takiego jak becikowe?  Jak długo?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-08 17:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jak mówiłam pracodawca zatrudnia na pół etatu a jednak robimy na cały etat będzie się liczyć to co mam na umowie na pół etatu czy te pieniądze które dostałam na konto?

    Jowita skomentował/a odpowiedź 2016-07-08 18:58

    Będą liczyły się te kwoty wypłacone od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie do ZUS.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-09 06:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Czyli?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Nati92

    Dodano 2018-06-04 15:01 przez Nati92

    L4 w ciąży a zwykłe L4

    Dzień dobry,mam pytanie odnośnie zwolnienia L4 w ciąży. Wiem, że muszę przepracować 30 dni, czyli jak rozpoczęłam umowę 07.05, to muszę pracować do 07.06 minimum tak?Moje następne pytanie brzmi: co jeśli miałam w tych 30 dniach dzień zwykłego L4? Było tak ponieważ nie zgłosiłam jeszcze w pracy, że j...

  • eeewelina1234

    Dodano 2017-07-13 13:02 przez eeewelina1234

    Praca na pół etatu a L4 w ciąży

    Witam,od 1 lipca 2017 r. mam umowę o pracę na czas określony, a pracuję na pół etatu.Czy jeśli jestem w ciąży należy mi się płatne L4? Od którego tygodnia mogę pójść na L4?Bardzo proszę o odpowiedź.

  • sw33tdr3ams

    Dodano 2017-05-12 18:58 przez sw33tdr3ams

    Czy dostanę L4 od pierwszego dnia pracy?

    Witam,od 31 marca do dzisiaj tj. 12 maja pracowałam na umowę zlecenie z dobrowolna składką chorobową. Ponieważ jestem w 9. tygodniu ciąży postanowiłam zatrudnić się w najbliższych dniach u innego pracodawcy (umowę podpiszę 22 maja), będzie to wtedy 11. tydzień ciąży.Idąc pierwszego dnia pracy na L4 ...

  • Mogel_1

    Dodano 2017-05-12 09:50 przez Mogel_1

    Zmiana umowy ze zlecenia na umowę o pracę a płatne L4 w ciąży. Ile muszę przepracować?

    Witam!Pracuję u jednego pracodawcy od roku na umowie zlecenie. Od 1 maja pracodawca zaproponował mi umowę o pracę na pełen etat. Jestem w 9. tygodniu ciąży i mój pracodawca wie o ciąży niemal od początku. Pracuję niestety fizycznie i mój ginekolog od razu proponował mi L4. Postanowiłam pracować, ale...

  • pisiek07

    Dodano 2016-09-07 20:31 przez pisiek07

    Kiedy mogę przejść na L4 płatne na umowie zlecenie?

    Witam,jestem zatrudniona na umowie zlecenie i jestem w ciąży, która jest zagrożona. Ile czasu muszę przepracować na umowie aby iść na płatne zwolnienie L4?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania