eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Dłuższe L4 a różnice w cyfrach w kodach choroby


2016-05-20 17:51 autor: felixia

2 688 odsłon

Dłuższe L4 a różnice w cyfrach w kodach choroby

Witam,

bardzo stresuję się sytuacją, w której się znalazłam i obawiam się, że moja niewiedza nie przemawia na moją korzyść. Bardzo liczę na odpowiedź na tym forum. Sprawa jest trochę zawiła ale postaram się opisać ją w miarę przystępnie.

Obecnie jestem na nieprzerwanym L4 od 7 grudnia 2015. Z końcem kwietnia zwracałam się do księgowości o wyznaczenie końca okresu zasiłkowego, by nie przekroczyć 182 dni zwolnienia. Księgowa zwróciła się z tym pytaniem do ZUS-u, który poinformował ją, że nie udzielą jej tej informacji - ma sama to policzyć. Dalszym działaniem księgowej było przeanalizowanie moich wszystkich L4 od września 2015. W okresach:

3 tygodnie października (depresja)
1 tydzień listopada (zatrucie pokarmowe)
obecnie trwające od  7 grudnia (depresja).

L4 na depresję do końca stycznia miałam na innego lekarza (bez specjalizacji) niż od początku lutego (specjalista psychiatra), gdzie zmienił się również kod choroby, ale jedynie w cyfrach (z F30 na F40). Ponieważ pomiędzy jednym a drugim nie było okresu przepracowanych 60 dni poinformowano mnie, że to liczy się jako jeden okres, ale niestety o tym nie wiedziałam. Dzisiaj jest 20 maja, więc zliczając wszystkie zwolnienia na depresję przekroczyłam już pół roku. Boję się konsekwencji tego faktu, które w tej sytuacji wynikły z mojej niewiedzy.

Proszę o odpowiedź czy nowe rozpoznanie na inny kod choroby icd w cyfrach (z F30 na F40) umożliwia rozpoczęcie nowego okresu liczenia tych 182 dni zasiłkowych?

Czy czekają mnie jakieś konsekwencje ew. sytuacji przekroczenia 182 dni chorobowego, kiedy nie starałam się o zasiłek chorobowy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-20 22:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To ciekawe, ale nie tożsame. Podane F30 to Hipomania ( nie będę cytował definicji) a F 40 to zaburzenia lękowe w postaci fobii. Konsekwecncje ze strony pracodawcy to w dłuszym okresie zwolnienie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-23 11:54 autor odpowiedzi: felixia

  Ale czy te różnice umożliwiają wyróżnienie i liczenie ich jako osobnych okresów zasiłkowych?

  Nie jest dla mnie jasna odpowiedź dotycząca konsekwencji przekroczenia 182 dni bez wcześniejszego pisania podania o rentę.

  Proszę o ponowną, klarowną odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-23 12:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po 182 zasiłku chorobowego musi sie Pani starać o rentę, świadczenie rehabilitacyjne lub wrócić do pracy. Jeżeli niczego Pani nie dostanie a lekarz nie wyrazi zgodę na prace to pracodawca może Panią zwolnic.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-23 13:22 autor odpowiedzi: felixia

  Dziękuję za odpowiedź w kwestii konsekwecji.

  Ponawiam pytanie odnośnie liczenia osobnych okresów zasiłkowych, jeżeli podczas zwolnienia kod choroby zmieni się w cyfrach? Jak napisałam powyżej np z F30 na F40?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Marzenka4747

  Dodano 2021-06-22 16:37 przez Marzenka4747

  Zasiłek chorobowy - druga choroba

  Witam. Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu nawrotu depresji do sierpnia, później mam iść na zasiłek rehabilitacyjny.
  W zeszłym tygodniu skręciłam kolano i czeka mnie operacja, więc mowy o powrocie do pracy nie mam a też nie odpowiada mi zasiłek rehabilitacyjny ze względu niskiej kwo...

 • AnniMaa

  Dodano 2016-05-12 11:54 przez AnniMaa

  Jak długo mogę być na zwolnieniu lekarskim z dwóch różnych powodów?

  Witam,
  mam pytanie dotyczące zwolnień lekarskich. Gdy zaszłam w pierwszą ciążę - musiałam od razu pójść na zwolnienie lekarskie. Pod koniec siódmego miesiąca ciąży urodziłam martwą córeczkę. Po 8-tygodniowym urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy (umowa o pracę na czas określony do końca czerwca 20...

 • Zuza90

  Dodano 2021-04-20 15:54 przez Zuza90

  Czy jeśli będąc na L4 od psychiatry zajdę w ciążę to wydłuży mi się okres zasiłkowy?

  Dzień dobry. Jestem aktualnie po przebytym poronieniu. Od miesiąca jestem na L4 od psychiatry, nie mogę wrócić do pracy z powodu traumy po stracie 1 dziecka. Mam pytanie, czy jeśli zajdę w ciążę na chorobowym, to czy te dni już wykorzystane z 182 zwiększa się do 270 z powodu ciąży, czy naliczą od no...

 • Angelikagra

  Dodano 2021-02-08 01:37 przez Angelikagra

  Zliczenie okresu zasiłkowego - pomiędzy zwolnieniami nie minęło 60 dni

  Od października byłam na L4 (zasiłek chorobowy) na „Choroba krążków międzykręgowych M51” oraz „zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych szyjnych G54”. Wróciłam do pracy od 01.02 po 140 dniach na zwolnieniu.
  Na początku marca mam zabieg gastrologiczny i na pewno będę na zwolnieniu 2-3 dni i wrócę do pra...

 • Izabela12

  Dodano 2021-04-12 10:31 przez Izabela12

  Ciąża podczas L4.

  Witam,
  Od 28.01.2021 przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry (depresja, stany lękowe) i jestem pod stałą opieką psychologa. Jednym z powodów znalezienia się w tej sytuacji była praca i stosowany wobec mnie mobbing.
  Obecnie gdy już zaczęłam szukać nowej pracy dowiedziałam się, że jestem w cią...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Już teraz z e-ZLA korzysta całkiem spora grupa lekarzy, którzy informują swoich pacjentów, że stosowne ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania