eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Ciąża podczas L4.


2021-04-12 10:31 autor: Izabela12

1 025 odsłon

Ciąża podczas L4.

Witam,

Od 28.01.2021 przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry (depresja, stany lękowe) i jestem pod stałą opieką psychologa. Jednym z powodów znalezienia się w tej sytuacji była praca i stosowany wobec mnie mobbing.

Obecnie gdy już zaczęłam szukać nowej pracy dowiedziałam się, że jestem w ciąży. W tej sytuacji nie chcę ryzykować idąc do pracy w nowej firmie, ale nie wyobrażam sobie powrotu do obecnej pracy. Niestety wiem, że pracodawca nie pójdzie mi na rękę i nie pozwoli mi na wybranie zaległego urlopu.

Proszę o radę. Czy mogę przejść z jednego L4 na L4 w ciąży? Jeśli musiałabym wrócić do pracy to czy informować lekarza medycyny pracy o ciąży?

Jeśli kończy mi się L4 w środę a lekarz medycyny pracy przyjmuje tylko popołudniu to czy rano w czwartek powinnam iść do pracy? Czy np. mogę mieć L4 od psychiatry do piątku i od poniedziałku L4 od ginekologa (praca od poniedziałku do piątku)?

Pomocy, sytuacja jest dla mnie trudna i bardzo stresująca. Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-04-15 16:58 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Wystawianie zwolnień lakarskich i ocena Pani stanu zdrowia pozostają w gestii lekarza. Jeżeli zatem lekarz wystawi Pani jedno zwolnienie lekarskie, a kolejny lekarz wystawi zwolnienie lekarskie z inną jednostką chorobową, to niech tak będzie. Nie pozbawi to Pani świadczeń jeżeli tego dotyczą wątpliwości. W czasie, na który nie zostanie wystawione zwolnienie lekarskie może obowiązywać inny rodzaj absencji. Może Pani zawnioskować o urlop wypoczynkowy, bezpłatny lub inny jeżeli są ku temu przesłanki. Należy mieć jedynie świadomość, że aby obowiązywały musi być na nie zgoda pracodawcy. A jeżeli lekarz psychiatra wystawi zwolnienie lekarskie do piątku, a ginekolor od poniedziałku, to też będzie ok.
  Co do pytania czy informować lekarza medycyny pracy o ciąży, to nie nakłaniam do kłamstwa, więc jeżeli padnie pytanie o ciążę, należałoby lekarzowi o niej powiedzieć, aby mógł rzetelnie ocenić stan Pani zdrowia i ewentualne przeciwskazania do wykonywania pracy na danym stanowisku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

 • Zasiłek chorobowy

  Zasiłek chorobowy

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania