eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Firma w likwidacji. Co z wypłatą zaległych wynagrodzeń?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-05-04 10:01 autor: Aness

5 559 odsłon

Firma w likwidacji. Co z wypłatą zaległych wynagrodzeń?

Witam,

firma zalega mi z wypłatą dwóch wynagrodzeń (przebywałam na urlopie wypoczynkowym, a od kilku dni na zwolnieniu lekarskim) w chwili obecnej firma jest w upadłości (został już powołany syndyk), w związku z czym moje pytanie.

Jeśli została ogłoszona likwidacja firmy, to kto mi wypłaci pieniądze za zwolnienie lekarskie? Ponadto, jeśli otrzymam wypowiedzenie w trybie natychmiastowym (a czekam właśnie na takie), to kiedy mogę spodziewać się wypłaty zaległych wynagrodzeń i odprawy (mam umowę o pracę na czas nieokreślony i ponad 10 lat stażu pracy)?

Jeśli będzie potrzeba kontynuacji zwolnienia lekarskiego, to wówczas mam je dostarczać do ZUS-u? Czy jeśli firma spóźniała się notorycznie z wypłatą wynagrodzenia a jest w upadłości, to czy mogę domagać się wypłaty odsetek za nieterminowość w wypłatach?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-04 10:26 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Roszczenie podlegają przedawnieniu po 3 latach. Pracodawca ma obowiązek uregulować zobowiązania. Może Pan/i się ubiegać także o odsetki. 
  Wynagrodzenie i odprawa powinna być wypłącona bez zwłoki, warto być w kontakcie z syndykiem i jego dopytać o płatności i ich terminy. W przypadku braku "chęci  współpracy" pozostanie sąd pracy.

  Aness skomentował/a odpowiedź 2016-05-04 11:54

  Dziękuję za komentarz, jednak udzielona przez Panią odpowiedź jest dla mnie zbyt ogólna. Chciałabym wiedzieć krok po kroku co mogę- jakie mam prawa jako pracownik firmy która ogłosiła upadłość. Ponadto jakie obowiązki wobec mnie ma ZUS jesli jestem na zwolnieniu lekarskim - dokładnie interesuje mnie to co opisałam w zapytaniu. Czy o odsetki z tytułu nieterminowego wypłacania wynagrodzenia mam się ubiegać do firmy czy do syndyka?

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • SZATAN

  Dodano 2014-02-08 11:00 przez SZATAN

  Zaległe wynagrodzenie, likwidacja stanowiska pracy a odprawa

  1. Jak odzyskać pieniądze za listopad i grudzień 2013 r., których pracodawca nie zapłacił mi za pracę?
  2. Czy jeżeli dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska w zakładzie będącym w stanie upadłości należy mi się odprawa?
  Umowa o pracę była na czas nieokreślony, przepracowałem tam rok, je...

 • kama2002

  Dodano 2015-06-14 21:13 przez kama2002

  Brak wypłaty wynagrodzenia i odprawy

  Witam,zostałam zwolniona za 3-miesięcznym wypowiedzeniem, które zakończyło się w maju. Pracodawca nie wypłacił mi zaległej pensji za maj oraz należnej mi dwumiesięcznej odprawy i nie zamierza tego zrobić (tak mnie poinformował w rozmowie telefonicznej - podając powód - brak środków). W ciągu najbliż...

 • Jk_94

  Dodano 2020-08-17 22:06 przez Jk_94

  Pracodawca nie wypłaca świadczenia chorobowego na czas podczas likwidacji z Polski

  Witam, od połowy marca przebywam na L4 ciążowym. Z dniem 30 maja firma (która ma siedzibę w Francji) zlikwidowała wszystkie sklepy w Polsce oraz stanowiska pracy.
  Ponieważ moja firma zatrudnia/ zatrudniała powyżej 20 pracowników, powinna mi ona płacić świadczenia, z którymi nie było problemu do dnia...

 • Tomson

  Dodano 2016-10-26 20:03 przez Tomson

  Wypłata zaległości przez pracodawcę

  Witam,sprawa wygląda następująco: od dnia 20 września przebywam na L4 i prawdopodobnie okres ten wydłuży się do końca listopada lub nawet do końca grudnia. Parę dni temu firma ogłosiła upadłość, prezes oświadczył, że nie zamierza płacić, a pieniędzy spodziewać się należy jedynie od syndyku.Firma zat...

 • spinna

  Dodano 2014-10-02 00:10 przez spinna

  Czy warto wypowiedzieć umowę o pracę gdy pracodawca nie wypłaca, a jestem na macierzyńskim?

  Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 2004 roku w jednej z niepublicznych uczelni posiadających filie w całej Polsce. Od roku uczelnia ma poważne problemy finansowe i nie wypłaca wynagrodzeń pracownikom w terminie (lub w ogóle nie wypłaca). Od 1.09 przebywam na urlopi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania