eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Koniec umowy. Do jakich świadczeń będę miała prawo będąc w ciąży?


2016-04-19 22:17 autor: Kaczaatko

1 898 odsłon

Koniec umowy. Do jakich świadczeń będę miała prawo będąc w ciąży?

Witam,

urodziłam dziecko 24.09.2015 obecnie przebywam na urlopie (80%). Umowę mam do końca października i teoretycznie ma ona być przedłużona na czas nieokreślony (czwarta umowa).

Planujemy z mężem drugie dziecko. Co jeśli pracodawca jednak mi nie przedłuży umowy? Przez jaki czas i w jakiej wysokości będą przysługiwać mi świadczenia? Czy ma znaczenie w którym tygodniu ciąży będę na dzień zakończenia umowy?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-20 07:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli w dniu zakończenia umowy będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu ciazy to umowa będzie przedłużona do porodu. W tej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku zawierania następnej umowy, ale musi przedłuzyc obbecną. Jezeli umowa będzie przedłużona do porodu tto nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzynskiego. Do porodu może PAni byc na zwolnienie- o ile zajdzie taka konieczność.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-20 22:07 autor odpowiedzi: Kaczaatko

  Czy zasiłek wypłacany wtedy będzie przez 12 miesięcy? Jeżeli zdeklaruje na początku opiekę przez rok to wyniesie on 80% średniego wynagrodzenia zanim poszłam na zwolnienie lekarskie przy pierwszej ciąży?  (Prawdopodobne jest że ze względów zdrowotnych w przypadku drugiej ciąży lekarz również wyśle mnie na zwolnienie już od samego poczatku).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-21 08:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasiłek będzie wypłacany przez cały okres czyli 52 tygodnie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

  Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

  W razie urodzenia martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Przepisy przewidują wyraźnie kiedy pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i przekazać pozostałą jego część do ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Urlop macierzyński przed porodem możliwy

  Urlop macierzyński przed porodem możliwy

  Rozważmy następujący przypadek: Pracownica w ciąży przez ponad 3 miesiące była na zwolnieniu lekarskim. Właśnie minął jego termin, ale pracownica jeszcze nie urodziła dziecka. Zadzwoniła do działu kadr naszej firmy i twierdzi, że ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski 2015

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2015

  W regulacjach dotyczących uprawnień pracujących rodziców największe zmiany zaszły w roku 2013, gdy wprowadzono do Kodeksu pracy zapisy dotyczące urlopów rodzicielskich i zmieniono zasady normujące urlopy macierzyńskie. Od tamtego czasu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania