eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek dla bezrobotnych bez okresu karencji. Rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym


2015-08-27 22:32 autor: puziarska

3 097 odsłon

Zasiłek dla bezrobotnych bez okresu karencji. Rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym

Witam,

obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (kończy się 30.09.2015). Firma, w której pracuję na przełomie 3 lat "pozbyła się" wszystkich pracowników (ok. 10 osób). Na chwilę obecną nie mam do czego wracać (pracuję tam od 2008 - umowa na czas nieokreślony) i pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę "za porozumieniem stron".

Zależy mi na rozwiązaniu umowy "z przyczyn nieleżących po stronie pracownika". Czy jest możliwość takiego rozwiązania w wersji za porozumieniem stron, ale z przyczyn nie leżących po stronie pracownika i ze skutkiem natychmiastowym?

Zależy mi na takiej formie gdyż chcę się zarejestrować w PUP (chcę założyć działalność gospodarczą, wystąpić o dotacje z PUP, lecz to może potrwać i w tym czasie należałby mi się zasiłek). Powrót do pracy na okres standardowego wypowiedzenia nie wchodzi w grę, gdyż pracodawca jest niewypłacalny, tym samym nie mam zamiaru rościć odpraw (w przypadku zwolnienia mnie z jego winy).

Znalazłam w gazecie prawnej (tekst poniżej) zapis ustawy, która rozwiązałaby mój problem, lecz księgowa twierdzi iż ustawa wygasła w styczniu tego roku. Czy istnieje coś zastępczego?

Zasadniczo świadczenie można uzyskać szybciej, gdy porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę zawiera dodatkową informację, iż następuje ono bez winy pracownika. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) przewiduje bowiem, że przy zwykłym porozumieniu stron zasiłek może być przyznany dopiero po 90-dniowym okresie karencji. Istnieje więc domniemanie, że ustanie zatrudnienia za porozumieniem stron następuje z inicjatywy pracownika. Ustawa przewiduje jednak wyjątek. Gdy z porozumienia lub innych dokumentów, np. świadectwa pracy, wynika, że nastąpiło ono z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pozwala ona na przyznanie prawa do zasiłku niezwłocznie (po 7 dniach od rejestracji w pośredniaku, a od 27 maja będzie to możliwe w tym samym dniu).

Proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję,

Małgorzata

Pytanie zaktualizowano 2015-09-01 14:44


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wysłałam ją księgowej  i uzyskałam nową odpowiedź:
------------------------------------------------------------
Art. 19. [Ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu] W ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514) w art. 2 w ust. 1 pkt 20a otrzymuje brzmienie:
„20a) „przyczynach dotyczących zakładu pracy” - oznacza to:

a) rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników.

W tym przypadku pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Odpowiednim jest tu Kodeks Pracy i wtedy trzeba zastosować okres wypowiedzenia.
---------------------------------------------------------

W takim razie czy jest prawdą, że rozwiązując umowę na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących pracodawcy (zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia art.75 1 2) ) obowiązuje konieczny okres wypowiedzenia?
 Interesuje mnie rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym, jednak aby w świadectwie pracy znalazła się informacja o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron z powodu likwidacji miejsca pracy. Nie roszczę od pracodawcy żadnych świadczeń (odprawa, wypowiedzenie). Nie wiem czy jest to takie skomplikowane i trudne, ale księgowa wynajduje wciąż nowe ustawy i utrudnia mi rozwiązanie umowy w ten właśnie sposób, bojąc się, że pracodawca poniesie jakieś konsekwencję?

Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2015-09-02 13:12

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Teraz pytanie do Pana Grzegorza. Przyczyna zwolnienia oczywiście nie leży po mojej stronie. Pracodawca likwiduje etaty. Dązy do porozumienia stron. Mnie interesuje porozumienie stron ale z powodu zmniejszenia zatrudnienia zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia (art.75 ust.1 pkt.2)
Księgowa upiera się, że przy tej formie rozwiązania umowy konieczny jest okres wypowiedzenia. Jak dobrze zrozumiałam Pana odpowiedź okres wypowiedzenia dotyczy umów z wypowiedzeniem (sposób rozwiązania umowy do którego dąże to porozumienie stron, jedynie z dopiskiem o winie pracowawcy, więc można ją rozwiązać z dnia na dzień bez szkody dla pracodawcy?).
Księgowa nigdy o czymś takim  nie słyszała i nie wie jak powinno wyglądać świadectwo pracy przy tego typu rozwiązaniu umowy (opiera się na Kodeksie Pracy i żąda żebym sama szukała artykułów które mając się tam znaleźć). Stąd moja koleja prośba. Co musi się znaleźć w świadectwie i czym musi być podpatre aby było właściwe.


Dziękuję raz jeszcze


Pytanie zaktualizowano 2015-09-02 20:50

W takim razie w jaki sposób mogę się z Panem skontaktować?
Podaje swój adres mailowy: puziarskam@wp.pl

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-28 10:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wzana jest przyczyna zwolnienia, która nie może byc po Pani stronie. Kwestia porozumienia dotycząca np. okresu wypowiedzenia może byc dowolna.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-28 13:25 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nadal obowiązuje. Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 2 w przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy zasiłek przysługuje od daty rejestracji na pełen okres.
  Ważne , aby taka informacja znalazła się w świadectwie pracy.

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-01 14:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Okres wypowiedzenia dotyczy tylko umów, które sa rozwiązywane z tym okresem. Umowy rozwiązywane za porozumieniem mogą byc rozwiązane z dnia na dzień.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-02 20:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Art. 30. [Rozwiązanie umowy o pracę]
  § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
  1) na mocy porozumienia stron
  Więcej szczegółów nie podam:)) na forum. Pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • madziara2001-88

  Dodano 2013-12-12 18:02 przez madziara2001-88

  Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy należy mi się kuroniówka?

  Pracowałam bez żadnej przerwy u jednego pracodawcy na umowę o pracę 2 lata i 10,5 miesiąca (pierwsze dwie umowy po roku i trzecia na czas nieokreślony). Umowa została zerwana za porozumieniem stron, czy w takiej sytuacji należy mi się kuroniówka?

 • justyna4400

  Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400

  Wypowiedzenie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego

  Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
  Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...

 • bogna

  Dodano 2014-02-03 14:15 przez bogna

  Zwolnienie lekarskie i likwidacja stanowiska pracy. Czy należy się świadczenie przedemerytalne?

  Od roku jestem zatrudniona na umowę na stałe. Dowiedziałam się, że ma być likwidowane moje stanowisko pracy. Problem w tym, że od 5 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z tak długim zwolnieniem będę mogła ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? Mam 55 lat i 30 lat pracy.

 • Aga112

  Dodano 2015-08-18 21:46 przez Aga112

  Czy dostanę płatne bezrobocie?

  Witam!Pracowałam w zakładzie 9 lat i rozwiązałam umowę na podstawie porozumienia stron, zmieniłam pracę i pracowałam 2 miesiące.Po tym okresie dostałam wypowiedzenie, ponieważ firma się zlikwidowała. Czy dostanę od razu zasiłek dla bezrobotnych, jeśli się zarejstruje, czy dopiero po 90 dniach?

 • zaba85

  Dodano 2015-08-17 16:36 przez zaba85

  Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

  Witam,09.08.2014 r. rozwiązałam umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Wcześniej przez 2 lata (tj. od 09.08.2012 r. do 09.08.2014 r.), przebywałam na urlopie wychowawczym. 14.08.2014 r. zarejestrowałam się w UP jako osoba bezrobotna. Od 18.09.2014 r. do 17.03.2015 r. zostałam skierowana przez UP...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek przedemerytalny także dla opiekunów

  Zasiłek przedemerytalny także dla opiekunów

  Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem bardzo często oznacza rezygnację z pracy zawodowej. Opiekunom przysługuje wprawdzie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, ale nie zmienia to faktu, że po śmierci ...

 • Zasiłek dla bezrobotnych 2017: sprawdź, ile dostaniesz

  Zasiłek dla bezrobotnych 2017: sprawdź, ile dostaniesz

  Chociaż stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, a wiele firm sygnalizuje problemy ze znalezieniem pracowników, to jednak wciąż całkiem liczna grupa Polaków ma status bezrobotnego oraz pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Ze ...

 • Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

  Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

  Pracownik, który lada moment osiągnie wiek emerytalny jest w okresie chronionym. Nie zawsze jednak taka ochrona jest na tyle skuteczna, żeby nie mógł być przez pracodawcę zwolniony. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy firma ogłosi ...

 • Zasiłek dla bezrobotnych 2015

  Zasiłek dla bezrobotnych 2015

  Utrata pracy może przydarzyć się każdemu, czy to pracownikowi niewykwalifikowanemu, czy specjaliście lub menedżerowi. Jak wskazują badania, utrata pracy to także jeden z największych czynników powodujących stres, poza śmiercią osób ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania