eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża a zwolnienie lekarskie


2015-02-27 18:54 autor: majka1209

2 180 odsłon

Ciąża a zwolnienie lekarskie

Witam,

jestem w 3 miesiącu ciąży, mam umowę o pracę od 11.02.2015 roku do 31.12.2015 na pełny etat, moje wynagrodzenie to 1750 zł brutto, wcześniej pracowałam na umowę zlecenie. Termin porodu 28.08.2015.

Chciałabym pójść na zwolnienie lekarskie od kwietnia, czy do porodu przysługują mi jakieś pieniądze z ZUS-u? Czy przysługuje mi urlop macierzyński i jakiś zasiłek? Czy muszę składać jakieś dokumenty?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-27 22:41 autor odpowiedzi: korinka

  ZUS Was skontroluje, przygotujcie sie na to, Ty i pracodawca, bo za krótko pracujesz i jak zostałaś zatrudniona to byłaś już w ciąży, więc będzie podejrzenie próby wyłudzenia zasiłku (bo jaki pracodawca zatrudnia kobietę w ciąży wiedząc,że zaraz pewnie pójdzie na l4, a potem na roczny macierzyński?), system wyrzuci Twoje nazwisko jako osoby, która bardzo krótko podlegała pod ub chorobowe. Jedynym wyjściem i jeszcze w miare ratującym Twoją sytuację jest pracować jak najdłużej a nie ucieczka na l4, im dłużej pracodawca opłaca za Ciebie składki i pracujesz, tym masz większe szanse na udowodnienie zusowi,że nie zostałaś zatrudniona dla zasiłku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

 • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania