eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża i kończąca się umowa o pracę na czas określony z agencją pracy tymczasowej


2016-12-06 22:23 autor: AnnaO1990

2 856 odsłon

Ciąża i kończąca się umowa o pracę na czas określony z agencją pracy tymczasowej

Witam,

proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Jestem w ciąży. Mam umowę o pracę z agencją pracy tymczasowej do końca grudnia 2016 r. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przewidywany termin porodu to 14.02.2017 r. Bardzo proszę o przedstawienie mi mojej sytuacji.

Czy naprawdę jest tak tragicznie, jak czytam w internecie? Umowa wygaśnie z dniem 31 grudnia br., i co wtedy? Do porodu zasiłek chorobowy będzie mi jeszcze opłacać ZUS, a później stracę prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli tak to z jakiej racji? Będzie mi przysługiwać tylko 1000 zł od Państwa? Czy nic nie da się zrobić z tą beznadziejną sytuacją?

Cały czas żyłam w przeświadczeniu, że mam takie same prawa jak inni zatrudnieni na umowę o pracę na czas określony. Nie wpadłam na to, że AGENCJA PRACY TYMCZASOWEJ to takie zło w takich przypadkach jak mój.

Czy po porodzie muszę się od razu zarejestrować jako bezrobotna? Czy dziecko w szpitalu będzie ubezpieczone czy będę musiał płacić za jego pobyt po porodzie? Co z becikowym?

Bardzo proszę o obszerne opisanie mojej sytuacji i ewentualnych praw a także rozwiązań z jakich mogę skorzystać żeby były jak najkorzystniejsze dla mnie. JESTEM ZAŁAMANA, ŻE TAK WYGLĄDA MOJA SYTUACJA. Aż się człowiekowi odechciewa żyć. Gdybym wiedziała to co teraz, w życiu nie podpisałabym umowy z agencją pracy tymczasowej. Szukałabym pracy gdzie indziej. 

Będę wdzięczna za dobre rady.

Pozdrawiam
Ania

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-12-07 07:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Niestety umowa z agencją się skonczy. Po porodzie powinna się pani zarejestrować w PUP. Będzie miała Pani ubezpieczenie oraz dziecko.  Potem uda się Pani do Pomocy Społecznej i wypełni wniosek o świadczenie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 08:03 autor odpowiedzi: AnnaO1990

  Dziękuję za odpowiedź. Czy jeżeli jakimś cudownym i wręcz nierealnym sposobem agencja przedłuży mi o ten miesiąc umowę, wtedy otrzymam zasiłek macierzyński? Albo kiedy dogadam się z pracodawcą, który mnie przez tę agencję "wynajął" żeby chociaż dał mi umowę zlecenie do dnia porodu to wtedy zasiłek będzie mi przysługiwać? Bardzo proszę o poradę co mogę zrobić żeby jednak nie stracić prawa do zasiłku macierzyńskiego. 

  Pozdrawiam
  Ania

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 08:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli umowa będzie przedłużona do porodu to dostanie Pani zasiłek macierzyński.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 08:30 autor odpowiedzi: AnnaO1990

  Mógłby mi Pan jeszcze napisać jak sprawa wygląda od strony agencji oraz pracodawcy, który mnie "wypożyczył". Chodzi mi o to co oni będą musieli za mnie opłacać i jakie "konsekwencje(szkody)" poniosą jeżeli któryś z nich zdecyduje się mi "pomóc"?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 09:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jest PAni na zwolnieniu, więc zasiłek wypłaca ZUS. Zasiłek macierzyński również wypłaca ZUS, więc dla pracodawcy teraz to żaden problem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 20:14 autor odpowiedzi: AnnaO1990

  Mam jeszcze pytanie. Skoro pracodawca ( czyli w tym wypadku agencja pracy tymczasowej) nie ponosi żadnych strat z tytułu przedłużenia umowy do dnia porodu, to dlaczego w większości przypadków nie przedłuża ona takiej umowy i ciężarna zostaje na "lodzie"? Czy ma to jakiś związek z konsekwencjami jakie później może wyciągnąć ZUS wobec agencji? Bo nie potrafię tego zrozumieć. Skoro dla agencji nic nie ma żadnych minusow to czemu nie przedłużają one umów z automatu żeby pomóc takim kobietom jak ja?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-08 07:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Bo nie mają takiego obowiązku. Ma się to zmienić, ale kiedy...., jeszce nie wiadomo.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lidkalili

  Dodano 2016-02-21 00:41 przez lidkalili

  Druga ciąża podczas urlopu macierzyńskiego a świadczenia

  Witam, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Urlop kończy się za niecałe dwa miesiące (dokładnie 31.03.16). Zaszłam w drugą ciążę. Chcę przerwać urlop macierzyński i przejść na zasiłek chorobowy ciążowy. Mam małą zagwozdkę ponieważ jestem zatrudniona na czas określony, umowa kończy się 30.06.16 r...

 • Joanna1987

  Dodano 2014-07-08 14:42 przez Joanna1987

  L4 w ciąży i wygaśnięcie umowy. Czy dostanę macierzyński?

  Dzień dobry,
  jestem w 16. tygodniu ciąży i poszłam na zwolnienie lekarskie. Obecnie jestem zatrudniona na czas określony do 30 marca 2015 r. Wiem, że niezostanie mi przedłużona umowa.
  Chciałabym wiedzieć, czy jak urodzę będę miała możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej i czy będę miała ...

 • 100paula

  Dodano 2014-05-12 16:27 przez 100paula

  Dwie umowy o pracę a zasiłek macierzyński

  Witam,
  obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Mój przewidywany termin porodu to 16.10.2014 r.
  Zatrudniona jestem na podstawie umowy o pracę w dwóch zakładach pracy. Jedna z umów jest zawarta na czas nieokreślony a druga na czas określony (wygasa 31.08.2014 r.).
  Czy w przypadku n...

 • kasiAA16

  Dodano 2016-09-29 07:48 przez kasiAA16

  Zwolnienia i zasiłek macierzyński

  Jeśli termin porodu przewidywany 2 miesiące po umowie pracy na czas określony, to do końca dnia porodu będą płacone zwolnienia lekarskie od zakładu czy ZUS? A dalej, czyli po porodzie, to już nie dostanę urlopu tylko zasiłek macierzyński, ale mam pytanie.Chodzi o zasiłek macierzyński 1000 zł - czy b...

 • kassob1

  Dodano 2016-09-14 21:22 przez kassob1

  Ciąża a umowa na czas określony. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

  Witam,jestem zatrudniona na umowę o pracę ma czas określony do 26 października 2016 r. Przewidywany termin porodu wyznaczony mam na 20 października 2016 r.Do dnia porodu jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim przypadku będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński? Bardzo proszę o odpowiedź?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania