eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Urlop wychowawczy a kolejna ciąża. Co z wynagrodzeniem?


2015-01-19 22:32 autor: strawberries

2 192 odsłon

Urlop wychowawczy a kolejna ciąża. Co z wynagrodzeniem?

Witam!

Mam pytanie. Obecnie jestem na rocznym bezpłatnym urlopie wychowawczym, który mi się kończy w październiku tego roku. Pobieram również zasiłek z MOPS-u!

Staramy się z mężem o drugie dziecko i nie wiem co w tej sytuacji dalej, a dokładniej czy w październiku, kiedy kończy mi się wychowawczy mam dać pracodawcy zwolnienie lekarskie? Czy mam pisać podanie o dalszy urlop wychowawczy? Co z finansami? Co z płatnym urlopem macierzyńskim?

Proszę o poradę, bo nie chcę zostać z niczym!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-19 22:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystko zalezy od tego, jaką ma Pani umowę o pracę. Czy jest to umowa na czas okreslony czy tez na czas nieokreslony. Zwolnienie moze dać pani w pierwszym dniu powrotu do pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-19 22:41 autor odpowiedzi: strawberries

  Tak umowa jest na czas nieokreślony!Czyli jeśli w dzień powrotu do pracy dam zwolnienie lekarskie automatycznie nabywa prawa ubezpieczonego co za tym idzie pierwszy miesiąc płaci pracodawca a kolejne Zus?Bo czytałam,żeby nabyć prawa do ubezpieczenia,a tym samym być na zwolnieniu lekarskim muszę przepracować 30 dni czy to prawda?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-19 22:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  I tak i nie. W Pani przypadku można dać zwolnienie w pierwszym dniu powrotu do pracy. zasiłek będzie naliczony od razu. Przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie chorobowe płaci pracodawca, potem zsiłek płaci ZUS (tak ogólnie). Okres wyczekiwania  (30 dni) dotyczy osób, które zaczynają prace lub przerwa w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) wynosiła co najmniej 30 dni.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-30 16:23 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Sam fakt zajścia kobiety w ciążę podczas urlopu wychowawczego nie powoduje utraty uprawnienia do urlopu wychowawczego ani jego przerwania czy też skrócenia (urlop wychowawczy zakończy się w terminie wskazanym we wniosku o jego udzielenie).
  W czasie przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym za czas niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy. Aby takie uprawnienie nabyć konieczne jest zakończenie urlopu wychowawczego poprzez powrót do pracy – pracownica może z niego zrezygnować w każdym czasie za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy.  Ze względu na specyfikę zagadnienia sugerujemy kontakt z ZUS: Centrum Obsługi Telefonicznej
  801 400 987* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
  22 560 16 00* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
  Konsultanci są dostępni:
  w dni robocze pon. - pt.: godz. 7.00 - 18.00
  Automatyczny System Informacyjny dostępny:
  24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mojanena1

  Dodano 2014-12-17 21:00 przez mojanena1

  Czy po urlopie wychowawczym będąc w ciąży mogę przejść bezpośrednio na zwolnienie lekarskie?

  Dobry wieczór,22 grudnia br. kończy mi się 3-letni urlop wychowawczy. Obecnie jestem w końcówce 8. miesiąca ciąży. Umowę o pracę mam na czas nieokreślony. Czy z dniem 23 grudnia mogę przejść na zwolnienie lekarskie? Czy zostanie mi wypłacony zasiłek macierzyński po tak długiej nieobecności w pracy? ...

 • agniecha1985

  Dodano 2013-11-20 19:02 przez agniecha1985

  Ciąża na urlopie wychowawczym

  Dzień dobry!
  Moje pytanie dotyczy ciąży na urlopie wychowawczym, a mianowicie: posiadam umowę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 4 kwietnia 2014. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem ponownie w ciąży. Będąc w pierwszej ciąży przeszłam na L4 i miałam p...

 • Izabela151

  Dodano 2015-03-19 23:01 przez Izabela151

  Druga ciąża a wynagrodzenie

  Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim, jestem na umowie na czas nieokreślony. 
  Co w sytuacji gdy skończy się urlop macierzyński, będę na zaległym urlopie wypoczynkowym (3-miesięczny), następnie przejdę na wychowawczy i w czasie wychowawczego urlopu zajdę znowu w drugą ciążę?
  Co zrobić by iść...

 • teesa

  Dodano 2014-10-12 14:32 przez teesa

  Urlop wychowawczy a ciąża. Kiedy mogę przejść na L4?

  Jestem na urlopie wychowawczym dopiero 8 miesięcy, a więc zostaje mi jeszcze 16 miesięcy. Okazało się, że jestem w 4 tygodniu ciąży. Chciałabym przejść na L4, ponieważ zasiłek chorobowy jest wyższy, a to w moim przypadku ma duże znaczenie.
  Z pracodawcą mam złe stosunki, umowę mam na czas nieokreślon...

 • Izabela151

  Dodano 2015-03-19 23:06 przez Izabela151

  L4 na wychowawczym

  Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim z umową na czas nieokreślony, zastanawiam się nad drugim dzieckiem. Jestem ciekawa co w sytuacji, jak będąc na urlopie bezpłatnym wychowawczym zajdę w ciążę? Czy jeżeli chciałabym otrzymywać znowu 100% wynagrodzenia przez okres ciąży, to lepiej starać się...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania