eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Etat, umowa zlecenie a zasiłek chorobowy


2015-01-16 23:06 autor: Mag_da

5 125 odsłon

Etat, umowa zlecenie a zasiłek chorobowy

Dzień dobry,

pracuję w jednej firmie od 10 lat na podstawie umowy o pracę i zarabiam ok. 2000 netto. Dostałam ofertę pracy na 1/2 etatu na podobną kwotę zarobków na umowę zlecenie (możliwość pełnego odliczenia składek w tym chorobowego).

W planach mam zajście w ciążę. Czy w przypadku ewentualnego pobytu w szpitalu, czy po prostu choroby otrzymam podwójne świadczenie chorobowe z ZUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-17 02:08 autor odpowiedzi: Mag_da

  Na informacji w ZUS poinformowano mnie że świadczenie należy mi się z obu umów. Wydaje mi się jednak, że zostałam wprowadzona w błąd gdyż doczytałam takie informacje: jeśli wynagrodzenie z etatu jest większe od płacy minimalnej, oznacza to że z tytułu um. zlecenia podlegam ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie a więc nie mam możliwości odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe a w konsekwencji korzystanie z niego. Ale proszę o wypowiedź kogoś bardziej kompetentnego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-17 08:04 autor odpowiedzi: Jowita

  Z umowy zlecenia nie ma możliwości odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę na kwotę wyższą lub równą minimalnemu wynagrodzeniu. Ewentualne świadczenia bedą wypłacane tylko z umowy o prace.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-19 17:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Moja żona pracowała na etacie przez jakieś 2 lata za minimalną krajową w lipcu dostała dużą podwyżkę i dodatkowo (też w lipcu) dostała pracę w innej firmie gdzie zaczęła pracować na podstawie właśnie umowy zlecenia z płatnością w okolicach minimalnej zaś pracodawca odprowadzał za nią pełne składki wiedząc że pracuje gdzie indziej i na jakich warunkach. Natomiast w październiku wylądowała na L4 ze względu na zagrożenie ciąży. W pracy nie pojawiła się aż do końca macierzyńskiego. ZUS jej wypłacał świadczenia z ubezpieczeń odprowadzanych w obu zakładach a więc dwa świadczenia chorobowe. Teraz już nie wiem czy to niedopatrzenie w ZUSie na moją korzyść czy poprostu pani Jowita coś pomyliła. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-19 18:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na umowie -zlecenie zakładając, że ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem (obecnie 1750 zł) składki społeczne są dobrowolne. Opłacanie składki chorobowej, od której uzalezniony jest zasiłek chorobowy i macierzyński,  uzaleznione jest od opłacania składek społecznych.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • attente

  Dodano 2014-11-08 14:01 przez attente

  Wynagrodzenie w okresie ciąży

  Witam,w okresie od lipca do września byłam zatrudniona na pół etatu na podstawie umowy o pracę. Od października dostałam umowę na cały etat przy czym po dwóch przepracowanych dniach na nowej umowie poszłam na zwolnienie ciążowe. Czy w związku ze zmianą wymiaru zatrudnienia pracodawca dobrze zrobił w...

 • Elzbieta_Anielka

  Dodano 2022-06-18 14:57 przez Elzbieta_Anielka

  Jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

  Witam. Od ponad roku byłam zatrudniona na umowę zlecenie, gdzie były odprowadzane składki chorobowe. Od 3 miesięcy pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony ze stałą wypłatą. Jestem w ciąży i lekarz twierdzi że muszę iść na zwolnienie. 
  Jeżeli zdecydowałabym się na zwolnienie, to jaka byłaby wys...

 • gabriella0912

  Dodano 2021-11-24 16:03 przez gabriella0912

  Zmiana umowy ze zlecenia na umowę o pracę a ciąża i zasiłek na L4?

  Witam, potrzebuje porady. Pracuję na umowę zlecenie 10h w miesiącu - wynagrodzenie to 300 zł. Do zeszłego miesiąca (października) było odprowadzane dobrowolne chorobowe, które zostało przerwane. Od stycznia chciałabym przyjść na umowę o pracę.
  Planuję ciążę i moje pytanie brzmi, czy przechodząc na u...

 • karcedo

  Dodano 2021-08-24 16:44 przez karcedo

  Ile pieniędzy mogę dostać na zwolnieniu chorobowym?

  Pracuję w jednej firmie na umowę o pracę i umowę zlecenie. Na umowie o pracę mam podstawę w wysokości 2500 zł i premię uznaniową niecałe 300 zł.
  Na umowie zlecenie dostaję regularną premię, która jest nazwana 'wynagrodzeniem za umowę cywilnoprawną', która wynosi powiedzmy 600 zł miesięcznie. Można p...

 • Aleksandra1995

  Dodano 2021-01-25 19:56 przez Aleksandra1995

  Chorobowe a dwie umowy

  Dzień dobry,
  posiadam dwie umowy - jedną umowa o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalna krajowa, drugą umowa zlecenie u innego pracodawcy. Czy jeżeli złożę wniosek do drugiego pracodawcy o odprowadzanie składek chorobowych emerytalnych i rentowych to czy przysługiwać mi będą dwie wypłaty na L4...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania