eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mogę już pójść na chorobowe?


2015-01-05 22:48 autor: krystyna184

2 245 odsłon

Czy mogę już pójść na chorobowe?

Zostałam zatrudniona 5 grudnia 2014. Umowę miałam na miesiąc, ale przepracowałam tylko 2 tygodnie z powodu wolnego na święta.

Podpisałam już kolejną umowę na kolejny miesiąc. Jestem w ciąży w 2 miesiącu. Czy mogę już pójść na chorobowe skoro podpisałam kolejną umowę, czy muszę przepracować jeszcze te 2 tygodnie żeby mieć przepracowany miesiąc?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-06 04:47 autor odpowiedzi: Jowita

  Okres wyczekiwania 30 dniowy liczony jest od 5 XII tzn. że okres wyczekiwania już ma Pani za sobą. Wynagrodzenie chorobowe bedzie wypłacane.

  krystyna184 skomentował/a odpowiedź 2015-01-06 13:39

  Mysle tez o rozwiazaniu umowy za porozumieniem stron. Następnie o zatrudnieniu sie w firmie brata na normalnej umowie,zeby dostac po chorobowym zasilek macierzynski. Rozumiem ze przez pierwszy miesiac jego firma placilaby zasilek chorobowy a pozniej ZUS.CZy nie mialby on pozniej problemu z ZUS-em?Czy on musialby placic jakies skladki dodatkowo i czy moja umowa musialaby byc wtedy przedluzona do konca porodu?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 13:11 autor odpowiedzi: krystyna184

  Mysle tez o rozwiazaniu umowy za porozumieniem stron. Następnie o zatrudnieniu sie w firmie brata na normalnej umowie,zeby dostac po chorobowym zasilek macierzynski.  Rozumiem ze przez pierwszy miesiac jego firma placilaby zasilek chorobowy a pozniej ZUS.CZy nie mialby on pozniej problemu z ZUS-em?Czy on musialby placic jakies skladki dodatkowo i czy moja umowa musialaby byc wtedy przedluzona do konca porodu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 18:27 autor odpowiedzi: korinka

  Brat nie może Cię zatrudnić jak jesteś na chorobowym, bo jesteś niezdolna do pracy. Jeżeli zwolnisz się z jednej pracy i zatrudnisz o brata nie będąc na chorobowym i na umowie którą z bratem podpiszesz przejdziesz na chorobowe to ZUS Was skontroluje (dla zus zatrudnianie się na umowę u rodziny będąc w ciąży jest traktowane jako celowe działanie mające na celu wyłudzenie świadczeń, bo nie zatrudniasz się u brata żeby faktycznie pracować, tylko żeby mieć zasiłek) i nie dostaniesz ani chorobowego ani macierzyńskiego (opórcz tego, który wypłaci Ci brat przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy). JEsteś w bardzo nieciekawej sytuacji moim zdaniem.

  krystyna184 skomentował/a odpowiedź 2015-01-06 19:05

  To w takim razie zostalo mi tylko isc na chorobowe, bez zasilku macierzynskiego. .. Dziękuje bardzo za pomoc

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 19:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pomysł nie do końca jest zły, o ile popracuje Pani trochę u brata (parę miesiący). W takiej sytuacji będzie mozna obronić zatrudnienie bez cech pozorności. Jeżeli pójdzie Pani od razu na zwolnienie to ma Pani jak w banku problemy z ZUSem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 21:18 autor odpowiedzi: korinka

  Możesz popracowac kilka miesięcy u brata i zbierać w tym czasie dowody swojej pracy, świadków, którzy w razie czego poświadczą,że Twoje zatrudnienie nie było fikcyjne, tylko pamiętaj,że jak ZUS będzie kontrolował to i firmę brata i Ciebie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 22:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Dokłądnie może tak byc. Sprawa również może się skończyć w sądzie, ale nie robienie niczego może okazać się najgorszym rozwiązaniem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ivon

  Dodano 2014-04-09 13:44 przez ivon

  Zmiana umowy i ciąża

  Pracuję na umowie o pracę, mam ciąg dalszy umowy od stycznia tego roku na stałe na 1/2 etatu. W kwietniu dostałam na cały etat i po czasie okazuje się, że jestem w ciąży.
  Moje pytanie to takie, czy będę miała jakieś problemy? Jak będzie mi wyliczane chorobowe jak zacznę L4 od czerwca?
  Wcześniej równ...

 • MariMari

  Dodano 2018-11-02 08:02 przez MariMari

  Zwolnienie L4 z powodu ciąży od razu po przedłużeniu umowy

  Dzień dobry,w sierpniu poszłam do nowej pracy (firma państwowa, jeśli ma to znaczenie). Umowa na czas próbny do 31.10.2018. Została mi przedłużona do końca października 2019. Kilka dni temu (jeszcze na próbnej umowie) okazało się, że jestem w ciąży o czym pracodawcą nie wie. Wobec tego, czy skoro od...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-09 19:36 przez konto usunięte

  Umowa na okres próbny a L4 w ciąży

  Witam,obecnie jestem w 9 tygodniu ciąży, od 08.11 zostałam zatrudniona w dużym banku na okres próbny 1-mc. Nie informowałam pracodawcy, że jestem w ciąży. Zamierzałam pracować jak najdłużej, jednak stres źle na mnie wpływa i lekarz zaleca przejście na L4. Czy po paru dniach od zatrudnienia mogę pójś...

 • potrzebujepomocy

  Dodano 2014-05-29 18:15 przez potrzebujepomocy

  Przedłużenie umowy o pracę, ciąża i prawo do L4

  Podjęłam pracę w 9 tygodniu ciąży, dostałam umowę na 2 tygodnie, po tych dwóch tygodniach zostanie mi ona przedłużona na 2 lata.
  Czy nabędę prawa na płatne L4 z powodu ciąży i ile czasu muszę pracować, jeśli by mi się należało?
  Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
  Z góry dziękuję ;)

 • problemowo

  Dodano 2014-10-23 16:30 przez problemowo

  Rozpoczęcie nowej pracy i ciąża. Kiedy mogę iść na L4?

  20 sierpnia zaczęłam pracę, po około 3 tygodniach dowiedziałam się, że jestem w ciąży , umowa o pracę na czas nieokeślony.Ile muszę przepracować żeby pójść na chorobowe bez żadnych obaw o wypłatę świadczenia?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania