eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Jak odwołać się od art. 53 KP?


2014-12-01 12:38 autor: abralewska1

6 014 odsłon

Jak odwołać się od art. 53 KP?

Zwolniono mnie z pracy według art. 53 KP bez okresu wypowiedzenia. Obecnie czekam na sprawę w sądzie pracy o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego po wypadku w pracy.

Przekroczyłam według pracodawcy okres powyżej miesiąca okres niezdolności usprawiedliwiony. Jak mam się odwołać do sądu pracy: Czy o przywrócenie praw pracowniczych, czy o odszkodowanie za okres wypowiedzenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-01 13:01 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Może Pani wnieść pozew o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie na podst. art. 56 par. 1 w zw. z art. 53 par. 1. Pozew należy wnieść do sądu pracy w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Powyższe dotyczy umowy na czas nieokreślony. W przypadku rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony przysługuje wyłączenie odszkodowanie jeśli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej niż za 3 miesiące.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zanetka 69f

  Dodano 2013-07-04 15:15 przez zanetka 69f

  Wypadek w pracy a likwidacja zakładu pracy. Co z odprawą?

  Witam,  
  Obecnie  jestem  na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS przyznał mi, po wyczerpaniu 182 dni chorobowego, 2 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy.
  Obecnie firma jest w likwidacji. Inni pracownicy otrzymali wypowiedzenia.
  Czy w przypadku dalszej ...

 • maja7

  Dodano 2014-10-02 21:13 przez maja7

  Zwolnienie na świadczeniu rehabilitacyjne a odprawa

  Witam!
  Miałam wypadek w pracy (napad rabunkowy) - obecnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym - przyznano mi 4 miesiące świadczenia. Planowałam wrócić po tym okresie do pracy ale obecnie firma rozpoczęła  zwolnienia grupowe i wypłaca odprawy.
  Czy pracodawca może mnie zwolnić z tytułu przebywania ...

 • Kadry2018

  Dodano 2019-08-23 16:50 przez Kadry2018

  Zwolnienie na chorobowym

  Pracownik po wpadku w pracy jest na zwolnieniu lekarskim. Czy po pół roku można go zwolnić?

 • marcello6

  Dodano 2015-11-17 15:05 przez marcello6

  Czy mogę przedłużyć świadczenie rehabilitacyjne po zwolnieniu z pracy (z art. 53)?

  Witam,obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym ponad 3 miesiące, mam przyznane na 5 miesięcy, wkrótce czeka mnie sanatorium. Kilka dni temu zostałem zwolniony na mocy art 53.Czy mogę jeszcze starać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego? Jaki teraz jest mój status? Bezrobotny? Czy...

 • pixi

  Dodano 2014-10-30 05:15 przez pixi

  Zwolnienie na wychowawczym z powodu likwidacji firmy - orzecznictwo

  Pracownica na wychowawczym otrzymała wypowiedzenie w trybie art. 186(1) par. 1 k.p. art. 36 (1) par. 1 k.p. z przyczyn nie dotyczących pracownika (całkowita likwidacja firmy) z miesięcznym okresem wypowiedzenia, które upływa w dn 31.10. Świadectwo Pracy zostało także przesłane listem poleconym.Założ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania